Nasz profile

Artystą bywa się czasami

Szkoła pisania

Artystą bywa się czasami

Artystą bywa się czasami

Z wieży widokowej we Wdzydzach Kiszewskich widać ogromne Kaszubskie Morze, czyli bezkres jezior. Dostrzec też można domki malowniczej wioski. Wśród nich wyróżnia się jeden. Mieszka w nim Józef Ciężki, znany wśród kaszubskiej gawiedzi malarz, rzeźbiarz, fotograf i poeta. Podczas spotkania przekonuję się, że jego dom to prawdziwa galeria sztuki.

Mistrz, jak jest nazywany Józef Ciężki, zaprasza gestem do środka. Już od samego początku czuję, że trafiłem do miejsca niezwykłego. Nie na co dzień wchodzi się do domu zrobionego niemalże całkowicie z drewna, materiału, który panu Józefowi jest szczególnie bliski. Otaczają mnie rzeźby i obrazy. Nawet meble to rękodzieła. Spora część twórczości odnosi się do natury. To zasługa bliskości ukochanego przez Mistrza jeziora Wdzydze. Jego błękitne wody są dla pana Józefa głównym natchnieniem .

Twórcza energia

– Kiedy odczuwasz energię, dziwną siłę, która każe ci się realizować: to właśnie jest talent – mówi pan Józef. – Artystą bywa się czasami. Właśnie wtedy, gdy rozpiera cię taka moc. Nie każdy to potrafi – snuje refleksję Mistrz. Dla Józefa Ciężkiego pierwszą inspiracją stał się obraz Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki. Zobaczył go dawno temu, ale to była iskra, która już w dzieciństwie pozwoliła odkryć pasję na całe życie. – Jeżeli mam wenę i talent, to mogę być przekaźnikiem pomiędzy tym, co chcę wyrazić i pomiędzy ludźmi, którzy niekoniecznie widzą świat tak samo, jak ja – wyjaśnia pan Józef. – Poza tym, to po prostu jest coś, co jestem w stanie robić – dodaje.

Ból rozstania

– Więź pomiędzy mną a tym, co stworzyłem, jest wielka. Oddając niektóre z moich dzieł, czuję niemalże fizyczny ból. To trochę tak, jakby pozbyć się własnych dzieci – przyznaje artysta. Obrazy Józefa Ciężkiego wyrażają, co czuł w momencie tworzenia. Cierpienie, radość, szczęście. Można to dostrzec poprzez kolorystykę. – Malarstwo jest jak poezja. Różni się jedynie środkiem wyrazu. Do jednego i drugiego używa się głowy i serca, a dłonie są tylko narzędziem do trzymania pędzla, dłuta czy pióra – rozmyśla pan Józef.

Magia drewna

Wdzydzki artysta rzeźbi w drewnie. Oglądam płaskorzeźby żaglowców i kobiece akty. – Drewno to najwdzięczniejszy ze wszystkich materiałów. Ciepło można wywołać w kamieniu, ale po co to robić, skoro w drewnie jest ono od samego początku? – pyta pan Józef. – Tworzę głównie w olsze i wierzbie. Tego materiału na Kaszubach mam pod dostatkiem, oba związane są z wodą i jeziorem. Szczerze się przyznam, że czasem w pracy pomagają mi bobry, obgryzając pnie – śmieje się pan Józef. – Rzeźba musi oddawać pewne prawdy, o których człowiek myśli lub do których dąży – podkreśla Mistrz.

Miejsce święte

Józef Ciężki byłby innym człowiekiem, gdyby nie mieszkał we Wdzydzach Kiszewskich. Wszystko, co robi, bierze się z miłości do tutejszego jeziora. Widać to nie tylko w jego twórczości, ale także w nim samym. Dla pana Józefa jezioro zawsze jest ciekawe. Niezależnie od pory dnia czy roku, uwielbia w nim wszystko: przyrodę, ptactwo, zachody i wschody słońca. Jezioro tak go urzekło, że marzy być jego częścią nie tylko teraz – za życia – ale także i po śmieci. – Chcę, by moje prochy spoczęły tu, w wodzie. Tak chyba będzie najbardziej… prawdziwie – wyznaje Mistrz.

(Marcin Zalewski)

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Szkoła pisania

Na górę