Nasz profile

Noc muzeów w Łodzi – o co chodzi?

Aktualności

Noc muzeów w Łodzi – o co chodzi?

Noc muzeów w Łodzi – o co chodzi?

Noc Muzeów to akcja ciesząca się coraz większą popularnością zarówno wśród zwiedzających, jak i udostępniających różnorakie zbiory osób. Z roku na rok rośnie ilość instytucji kulturalnych otwierających swe podwoje i próbujących zachęcić młodych ludzi (w szczególności studentów) do zapoznania się z przygotowanymi na ten niezwykły wieczór atrakcjami, spośród których każdy żak z pewnością wybierze coś dla siebie.

Noc Muzeów – impreza dla znawców sztuki czy akcja pod hasłem „Dla każdego coś miłego”? Noc Muzeów jest imprezą o europejskim zasięgu, skierowaną do wszystkich zainteresowanych różnymi dziedzinami sztuki (m.in. filmem, teatrem, malarstwem, fotografią), a także medycyną, historią, etnografią, botaniką oraz wieloma innymi dyscyplinami naukowymi. Akcja organizowana jest w największych miastach Polski od 2003 r. Impreza trwa zazwyczaj od godziny 18:00 do 1:00 (często w nocy z soboty na niedzielę) podczas jednego z majowych weekendów. W większości miast (np. Łodzi) wstęp do muzeów jest bezpłatny. Organizatorzy dbają też o to, aby zwiedzający mogli sprawnie poruszać się po mieście oraz dotrzeć do wszystkich interesujących ich miejsc. Co roku tworzone są specjalne linie autobusowe i tramwajowe, które kursują co 15 minut i dowożą miłośników nocnego zwiedzania do wybranych muzeów. Oprócz wystaw stałych organizatorzy proponują również inne nietypowe atrakcje, takie jak np. warsztaty (w łódzkim studiu Se-Ma-For, a także CK Ryba), pokazy filmów (wyświetlanych w kinie Polonia czy Muzeum Kinematografii) i kiermasz przedmiotów przywiezionych z Dalekiego Wschodu (w Muzeum Etnograficznym).

Rozrywek co roku przybywa, ponieważ zwiększa się ilość instytucji biorących udział w akcji. W roku 2011 w ramach Nocy Muzeów zwiedzający po raz pierwszy mogli obejrzeć zbiory zgromadzone w Galerii Kredens, jak również fotografie zaprezentowane przez Fundację Edukacji Wizualnej – FotoFestiwal. W tegorocznej akcji udział wzięło 31 ośrodków kulturalnych, spośród których na uwagę zasługuje CK Ryba, Muzeum Fabryki i Teatr Lalek Arlekin. Każda z wymienionych instytucji oferowała zwiedzającym zupełnie innego rodzaju atrakcje, począwszy od pokazów kendo i warsztatów origami, jakie organizowane były w Centrum Kulturalnym znajdującym się przy ul. Ogrodowej, na pokazie sposobu działania krosna w MF skończywszy. Warto dodać, iż w ramach Nocy Muzeów prezentowana jest zarówno sztuka niszowa (związana z popkulturą), jak i wysoka, ogólnie uznawana i skłaniająca do myślenia. Dla organizatorów ważne jest bowiem to, aby każdy zwiedzający odnalazł coś dla siebie i tym samym zbliżył się do jednej z form artystycznego wyrazu, do czego i Was oczywiście serdecznie zachęcamy.

(Justyna Czupiłko)

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę