Nasz profile

Młodzi dziennikarze słuchają

Szkoła pisania

Młodzi dziennikarze słuchają

Młodzi dziennikarze słuchają

MEDIONALIA 2011 to druga edycja konferencji dla studentów zaangażowanych dziennikarsko oraz rozpoczynających przygodę z mediami.

Panele dyskusyjne, zajęcia praktyczne i obecność doświadczonych prelegentów miały pomóc w realizacji głównych celów konferencji – rozwoju, kontaktu i integracji studentów.

Rozwój

W tym roku Medionalia odbyły się w połowie listopada w auli Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej. W porównaniu z poprzednią edycją tegoroczna była bardziej zróżnicowana tematycznie. Do typowo dziennikarskich zagadnień doszły kwestie marketingu, i Public Relations. – Dzięki takim spotkaniom studenci mogą nie tylko wzbogacić swój warsztat, ale także spotkać ludzi z podobnymi pasjami. Szkoda, że w Trójmieście jest niewiele tego typu konferencji – mówi Karina, jedna z uczestniczek. Jej zdanie potwierdził rozpoczynający spotkanie prorektor ds. kształcenia i rozwoju Politechniki Gdańskiej – prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat. Podziękował on uczestnikom za obecność i chęci oraz organizatorom za stworzenie takiego wydarzenia na uczelni technicznej.
Już pierwsza dyskusja dostarczyła słuchaczom wielu przemyśleń. Uznana blogerka Natalia Hatalska wspólnie z Michałem Lewandowskim, rzecznikiem prasowym Lechii Gdańsk, starali się odpowiedzieć na pytanie Kto rządzi światem – marketingowcy czy dziennikarze? Rządzi nim przede wszystkim informacja, na którą monopol mają media – taka była puenta tej rozmowy.
– Rzeczywistość jest tak skomplikowana, tak różnorodna i wielokolorowa, że potrzebni są mądrzy ludzie, którzy będą ją opisywać – powiedziała tuż po drugim panelu dziennikarka Gazety Wyborczej Trójmiasto, Aleksandra Kozłowska. Jej partnerem w dialogu był reporter Tomasz Słomczyński z Dziennika Bałtyckiego. Dzieląc się własnym postrzeganiem świata, wybrali się na wycieczkę W poszukiwaniu ciekawego tematu.

Kontakt

Na popołudniowe zajęcia praktyczne czekał chyba każdy ze studentów. Podzieleni na grupy spotkali się z dziennikarzami w TVP Gdańsk i Radiu Gdańsk. Uczestniczyli również w warsztatach z reportażu, fotografii i Public Relations. Spotkania przyniosły wiele pozytywnych ocen, w tym jedną autorstwa Przemka: – Wybrałem warsztat PR, który wzbogacił moją wiedzę, szczególnie w kwestii promocji własnego przedsięwzięcia z udziałem najnowszych technologii (np. Facebook).
Niedzielny poranek rozpoczął się wykładem Adama Hlebowicza, dyrektora Radia Plus w Gdańsku. Swoją pasją, spokojem i doświadczeniem zauroczył słuchaczy, podpowiadając Jak przeprowadzić ciekawą rozmowę. W swoją wypowiedź wplatał niezliczoną ilość nie tylko sposobów na udany wywiad, ale też anegdot z jego życia zawodowego.
Zaraz po tym wystąpieniu Świat z innej perspektywy – lokalnie, a jednak globalnie przedstawiła reporterka TVP Gdańsk, Hanna Kordalska-Rosiek. Prezentując swój dokument Jak daleko stąd do Warszawy, ukazała miasteczko znalezione na marginesie transformacji ustrojowej.
Na pytania Jak znaleźć bohatera opowieści? Jak radzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach, a jednak pomimo to zdobyć potrzebny materiał odpowiadał ostatni z zaproszonych gości – Maciej Cnota. Reporter TVN24 z niespotykanym luzem i energią opowiadał o kulisach swojej pracy, poznawaniu rozmówców: słuchać, słuchać, słuchać… oraz własnych inspiracjach.

Integracja

Spotkaniami kończącymi weekend były trzy wycieczki: do Gazety Wyborczej Trójmiasto, Radia Plus w Gdańsku oraz do wielkoformatowej galerii murali na gdańskiej Zaspie. W trójmiejskich redakcjach uczestnicy mieli możliwość zobaczyć, jak tworzy się wydanie gazety i jak wygląda audycja radiowa na żywo. Z kolei imponujące malowidła ścienne z pewnością na długo zapadną w pamięć.
Warto wspomnieć też o zorganizowanej wieczorem sobotniej integracji. Nie zabrakło na niej gier planszowych, loterii z książkami do wygrania i dyskusji o tematach bliskich konferencji. Był to bardzo dobry moment do zapoznania się studentów z całej Polski.
– W tym zawodzie wiedza jest bardzo istotna, bo to ona pozwala poruszać się po tym bardzo skomplikowanym świecie – tak Maciej Cnota podsumował swój wykład. Aleksandra Kozłowska dodała zaś: – Mówić do takiej publiczności to prawdziwa przyjemność, widać było, że temat ich interesuje, że naprawdę słuchają. Miejmy nadzieję, że każdy z uczestników tegorocznej konferencji otrzymał sporo wiedzy od zaproszonych gości. Oby na MEDIONALIACH 2012 frekwencja była jeszcze większa.

opinie uczestników zebrała Monika Markiewicz

Adam Hlebowicz, dyrektora Radia Plus

Aleksandra Kozłowska „Gazeta Wyborcza” oraz Tomasz Słomczyński „Dziennik Bałtycki”


Michał Lewandowski, rzecznik prasowy Lechii Gdańsk

(Damian Drzycimski)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Szkoła pisania

Na górę