Nasz profile

Przewodnik po Belgradzie na Warszawskim Festiwalu Filmowym

Aktualności

Przewodnik po Belgradzie na Warszawskim Festiwalu Filmowym

Przewodnik po Belgradzie na Warszawskim Festiwalu Filmowym

Film serbskiego reżysera Bojana Vuleticia Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową znakomicie przyjęty na ostatnim MFF w Karlovych Varach oraz na 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym. W jedną z głównych ról wcielił się Jean Marc Barr, francuski aktor najbardziej zapamiętany z roli nurka w filmie Wielki Błękit Luca Bessona. Aktor współpracował również wielokrotnie z Larsem Von Trierem (Manderlay, Dogville, Szef wszystkich szefów). W tym roku aktor uhonorowany został  na Europejskim Festiwalu Filmowym w Serbii nagrodą za wkład w rozwój europejskiej kinematografii.

Po wielu latach ścisłej izolacji Belgrad otwiera się ponownie. Jest gotów na przyjęcie licznych turystów, biznesmenów i ciekawskich z całego świata. Co się wydarzy, gdy dojdzie do spotkania obcokrajowców i miejscowych? Bałkańska satyra komedii romantycznej o czterech mieszanych parach pochodzących z różnych krajów, które spotykają się we współczesnym Belgradzie.

Na początku Stefan, młody arogancki kierowca z Belgradu, który nie wierzy w nikogo ani w nic, zakochuje się we Francuzce Sylvie. Kobieta jest na granicy załamania nerwowego i po raz pierwszy zrobi wszystko, o czym zawsze marzyła. Melita, organizatorka koncertów za dnia, a groźna domina w nocy, jest rozczarowana, gdyż jej kochanek Brian, amerykański dyplomata, w rzeczywistości nie jest tym, za kogo się podaje. Niemiecki biznesmen tureckiego pochodzenia – Orhan, nieoczekiwanie odkrywa korzenie kultury tureckiej w Belgradzie i zakochuje się w Jagodzie, pokojówce z hotelu. Na końcu przyjaciółka Jagody serbska policjantka Djurdja, w dniu swojego ślubu z chorwackim policjantem Mato wyznaje mu wszystko, co przed nim ukrywała.

Reżyser o filmie:
Praktyczny Przewodnik po Belgradzie to miejska opowieść romantyczna o mieszkańcach Belgradu oraz przyjezdnych, podziwiających na nowo otwarte miasto Europy. Fabuła opowiedziana jest w czterech zupełnie od siebie różnych opowieściach romantycznych. Mimo że system wartości oraz poglądy na świat głównych bohaterów są różne, to ich spotkania z jednej strony są pasjonujące, ale i zarazem tragikomiczne. Spotkania te odzwierciedlają Belgrad w trakcie wielkich zmian historycznych. Belgrad, który znajduje się pomiędzy dwoma  reżimami: starym – trwającym oraz nowym – jeszcze nieukształtowanym.

OBSADA: Marko Janketić, Julie Gayet, Anita Mančić, Jean-Marc Barr, Nada Šargin, Baki Darvak, Hristina Popović, Leon Lučev
REŻYSERIA: Bojan Vuletić
SCENARIUSZ: Bojan Vuletić/Stefan Arsenijević
ZDJĘCIA: Jelena Stanković
MUZYKA:  Rastko Colić
SCENOGRAFIA: Jelena Sopić, Jovana Cvetković
MONTAŻ: Ksenija Petričić

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę