Nasz profile

Kurczak ze śliwkami

Aktualności

Kurczak ze śliwkami

Kurczak ze śliwkami

Teheran, rok 1958. Wirtuoz Nasser-Ali szuka skrzypiec godnych zastąpić jego ukochany, zniszczony w wyniku kłótni z żoną instrument. Bezskutecznie.

Nie mogąc grać, Nasser-Ali traci całą radość życia. Postanawia położyć się do łóżka i… czekać na śmierć. Przez siedem następnych dni pogrąża się w głębokiej zadumie, a sny, tak melancholijne, jak i radosne, zabierają go z powrotem do czasów młodości, a nawet na rozmowę z Azraelem, Aniołem Śmierci, który objawia mu przyszłość jego dzieci. Wraz z odkrywaniem kolejnych elementów tej układanki na jaw wychodzi wzruszający sekret życia Nassera-Alego: wspaniała historia miłości, która zainspirowała jego geniusz i jego muzykę.

Gwiazdy

W Kurczaku ze śliwkami Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud, twórcy Persepolis, zrezygnowali z animacji. Zaprosili za to do udziału w projekcie prawdziwe aktorskie gwiazdy: Mathieu Amalrica (Motyl i skafander), Isabellę Rossellini (Blue Velvet), Marię de Medeiros (Pulp Fiction) i Jamela Debbouze’a (Asterix i Obelix: misja Kleopatra). Powstała magiczna, wzruszająca, wysmakowana wizualnie opowieść o miłości, swoim poetyckim klimatem i poczuciem humoru przypominająca Amelię Jeuneta. Baśniowość świata jest tutaj mocno doprawiona charakterystycznymi dla komiksów Satrapi ironią i groteską. Kurczak ze śliwkami powstał na podstawie jej ilustrowanej powieści pod tym samym tytułem, wydanej w 2004 roku.

Punktem wyjścia była historia wuja mojej matki – muzyka zmarłego w dziwnych okolicznościach, których nikt nigdy nie był w stanie wyjaśnić. Pewnego razu pojechałam do Niemiec do brata mojej matki, również muzyka. On opowiedział mi, jak niezwykłym człowiekiem był ich wuj – jeden z najlepszych wirtuozów gry na tarze swoich czasów. Pokazał mi też jego zdjęcia. A ponieważ jestem bardzo wrażliwa na piękno, romantyczna twarz tego człowieka zafascynowała mnie i zrodziła we mnie chęć opowiedzenia jego historii, historii o artyście złamanym przez miłość. W powieści są wymyślone rzeczy, ale są też rodzinne wspomnienia. Wiedziałam, że żona muzyka była nauczycielką i że często bolał ją kark. A moja matka miała kuzynkę, która piła, paliła, była hazardzistką i miała trzy ataki serca! Czerpałam inspirację ze znanych wydarzeń, historii, które zasłyszałam. (Marjane Satrapi)

Reżyseria: Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud
Zdjęcia: Christophe Beaucarne
Montaż: Stéphane Roche
Muzyka: Olivier Bernet
Występują: Mathieu Amalric – Nasser-Ali, Edouard Baer – Azraël, Maria de Medeiros – Faringuisse, Golshifteh Farahani – Irâne, Eric Caravaca – Abdi

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę