Nasz profile

Baczyński – film biograficzny

Aktualności

Baczyński – film biograficzny

Baczyński – film biograficzny

Baczyński to film biograficzny, który wymyka się znanemu dotychczas podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania dzieł filmowych. Zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej – o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie – slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego.

Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością. Baczyński jest pierwszą filmową próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył i dlaczego zginął tak młodo?

Tytułową rolę gra Mateusz Kościukiewicz, w którym wielu krytyków filmowych i widzów widzi przyszłego gwiazdora polskiego kina. Jego partnerką jest Katarzyna Zawadzka (laureatka nagrody za debiut filmowy na FPFF w Gdyni), która wciela się w żonę głównego bohatera filmu – Barbarę. Klimat filmu tworzy wyjątkowa muzyka, której autorem jest jeden z najzdolniejszych kompozytorów młodego pokolenia Bartosz Chajdecki.

REŻYSERIA I SCENARIUSZ: Kordian Piwowarski
ZDJĘCIA: Piotr Niemyjski
MUZYKA: Bartosz Chajdecki
SCENOGRAFIA: Anna Wunderlich
OBSADA: Mateusz Kościukiewicz (K.K.Baczyński), Katarzyna Zawadzka (Basia), Marta Klubowicz (matka Basi), Ewa Telega (matka Krzysztofa).

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę