Nasz profile

Być jak Kazimierz Deyna

Aktualności

Być jak Kazimierz Deyna

Być jak Kazimierz Deyna

Kazik rodzi się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela swojego słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Jego ojciec bierze to za znak: postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza. Wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy we wrodzony piłkarski talent syna. Również szkolenie pod okiem profesjonalnego trenera – miejscowego rolnika zdradza, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę.

Być jak Kazimierz Deyna to przede wszystkim uniwersalna opowieść o dorastaniu i poszukiwaniu własnego miejsca w życiu. Postać Deyny jest w filmie mitem, pretekstem, aby opowiedzieć o dojrzewaniu głównego bohatera, który rodzi się w 1977 roku, w PRL-u, dorasta w burzliwych czasach transformacji, by w nowe tysiąclecie wejść już jako dorosły mężczyzna zakładający własną rodzinę. I chociaż Kazik nigdy nie zostanie piłkarzem, postawa i niezłomność Kazimierza Deyny pozostają dla niego życiowym drogowskazem:

Zrozumiałem, że trzeba żyć i pracować tak ciężko, jak się tylko potrafi, nawet jak gwiżdże na nas cały stadion. Zrozumiałem, że trzeba być jak Kazimierz Deyna w siedemdziesiątym siódmym
– mówi główny bohater w jednej ze scen filmu.

Scenariusz filmu powstał na podstawie noweli Radosława Paczochy Być jak Kazimierz Deyna. Anna Wieczur-Bluszcz jest współtwórcą scenariusza i reżyserem. Film jest jej debiutem fabularnym. W roli ojca wystąpił Przemysław Bluszcz, matkę Kazika zagrała Gabriela Muskała, a w rolę dziadka chłopca wcielił się Jerzy Trela. Małego Kazia zagrał Aleksander Staruch, a dorosłego Kazika – Marcin Korcz, który tą rolą zadebiutował na dużym ekranie.

W filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia z najlepszych dla polskiej piłki momentów, w tym kluczowy dla filmu obraz, kiedy Kazimierz Deyna schodzi z boiska po meczu Polska–Portugalia w 1977 roku, a cały stadion gwiżdże.

Film zdobył główną nagrodę – wielki jantar na 31.Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM za najlepszy pełnometrażowy debiut.

Gabriela Muskała otrzymała główną nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą.

Tomasz Naumiuk otrzymał jantar za zdjęcia.

Reżyser o filmie: Być jak Kazimierz Deyna to komedia obyczajowa. Opowieść o Kaziku, który musi odnaleźć w życiu własną drogę. Nie ma w tej historii narzekania, biadolenia i utyskiwania na spadek po rodzicach i dziadkach. Na trudne życie pokolenia trzydziestolatków w postkomunistycznym kraju. Kazik opowiada swoją historię z dystansem i humorem.

REŻYSERIA – ANNA WIECZUR-BLUSZCZ
SCENARIUSZ – ANNA WIECZUR-BLUSZCZ, RADOSŁAW PACZOCHA
ZDJĘCIA – TOMASZ NAUMIUK
MONTAŻ – MILENIA FIEDLER
MUZYKA – ŁUKASZ MATUSZYKOBSADA:
KAZIK – MARCIN KORCZ
MAŁY KAZIK – ALEKSANDER STARUCH
STEFAN, OJCIEC KAZIKA – PRZEMYSŁAW BLUSZCZ
ZOSIA, MATKA KAZIKA – GABRIELA MUSKAŁA
DZIADEK KAZIKA – JERZY TRELA
NAUCZYCIELKA KAZIKA – MAŁGORZATA SOCHA
ZBYSZEK, TRENER KAZIKA – MICHAŁ PIELA
WYDAWCA – SONIA BOHOSIEWICZ
MAGDA – JADWIGA GRYN

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę