Nasz profile

Miasto w sieci. Ruszył Bibliocamp 2013

Aktualności

Miasto w sieci. Ruszył Bibliocamp 2013

Miasto w sieci. Ruszył Bibliocamp 2013

Żyjemy w świecie hybrydowym, gdzie granica między offline a online coraz bardziej się zaciera. Zmieniają się nasze przyzwyczajenia, sposób komunikacji, pozyskiwania informacji. Zjawiska, dotychczas istniejące jedynie w realu, coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w sieci, a właściwie funkcjonują integrując obie strony. Właśnie to zagadnienie zdominowało tegoroczny Bibliocamp, projekt edukacyjny realizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

Bibliocamp 2013 składa się z kilku modułów, jednak najbardziej zainteresowały mnie spotkania poświęcone blogosferze oraz kulturze. Cykl spotkań „Miasto w sieci” rozpoczęli we wtorek Ewa Salamon (Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańsk) i Tomek Nadolny (Projekt PR) prezentacjami o współpracy miasta Gdańsk z blogosferą i blogach trójmiejskich.

Blog Forum Gdańsk – Jarocin blogosfery

„Gdańsk to miasto wolności, a wolność w dzisiejszym wydaniu to nowe technologie i internet.  Blogerzy są więc ambasadorami wolności” – przekonywała zebranych Ewa. Gdańsk rzeczywiście może pochwalić się dobrze przemyślaną strategią działań, skierowanych na współpracę z blogosferą. Działania te jednak nie są jednostronne. Owszem, być może nadrzędnym celem jest promocja miasta, jednak Gdańsk wnosi zupełnie nową jakość i działa nieszablonowo.

Jak poinformowała Misję Ewa Salamon, decyzja o realizacji projektów, polegających na współpracy z blogerami, została podjęta w 2010 roku. Wtedy jeszcze niewiele marek komercyjnych w Polsce decydowało się na tego typu działania, nie mówiąc już o miastach czy regionach.

– Faktycznie, nasze zaangażowanie w blogosferę jest głęboko przemyślane – wypływa jednoznacznie z założeń marki, która zakorzeniona jest w idei wolności. Blog Forum Gdańsk  (BFG) czyli nasze pierwsze i jednocześnie największe przedsięwzięcie, jest unikatowe na skalę polską, europejską i najpewniej nawet światową. Np. w Stanach Zjednoczonych organizowane są tematyczne spotkania blogerów – mają je blogerzy kulinarni, technologiczni, ale trudno jest znaleźć wydarzenie, które poświęcone jest tak wielu blogosferom. Nie mówiąc już o tym, że żadna z tych konferencji nie jest organizowana bezpośrednio przez miasto – tłumaczy Ewa i dodaje, że w ostatnim czasie coraz więcej marek chce współpracować z blogerami, realizuje ciekawe pomysły, ale to właśnie gdańskie projekty podawane są jako przykłady dobrych praktyk. – Jesteśmy dumni z Blog Forum Gdańsk, z konkursów, z grupowych i indywidualnych wizyt studyjnych, ale nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Przygotowujemy jeszcze inne ciekawe inicjatywy, bo zdajemy sobie sprawę, że współpraca z takimi liderami opinii w różnych tematach przyniesie nam wymierne efekty.

Trójmiejska blogosfera, jaka jest? 

Zanim jednak dochodzi do takiej współpracy, należy blogosferę dobrze poznać. Kompleksową prezentację trójmiejskiej blogosfery przygotował Tomek Nadolny. Przyznał, że prezentacja nie opierała się na statystycznych badaniach, lecz subiektywnym wyborze: „Na spotkaniu przedstawiłem niewielką część blogów, fotoblogów, vlogów, które nieustannie napotykam pracując przy Blog Forum Gdańsk, biorąc udział w życiu miasta. Wybór był bardzo stronniczy i subiektywny, taki miał być. Wybrałem z trójmiejskich blogów blogi dorosłe, podlotki i takie jeszcze w wieku niemowlęcym. Wspomniałem też o takich, po których ślad zaginął” – napisał do nas.

Blogerów z Trójmiasta poznałam dopiero na ubiegłorocznym Blog Forum Gdańsk. Udział w konkursie oraz uczestnictwo w konferencji sprzyjało nawiązywaniu nowych znajomości i kontaktów. Jak ta nasza blogosfera wypada na tle innych miast?

– Nie prowadzę systematycznych badań statystycznych, a i te byłyby utrudnione ze względu na ustalanie kryteriów, jednak wydaje mi się, że na tle innych miast wypadamy dobrze – zapewnił Tomek. – Mamy sporą grupę blogerów, których znaczenie w procesie dyskusji i komunikacji jest duże. Porównywalnie mamy więcej, niż inne miasta, blogów, które są prowadzone regularnie i od  dłuższego czasu. Dostrzegam też rosnące ich znaczenie w całym przekazie medialnym oraz ogrom pracy, jaki wkładają twórcy w ich tworzenie. Mam takie przekonanie, że popularyzacja blogowania przez miasto wpłynęła na wiele osób motywująco i dodała chęci i odwagi. Z roku na rok lista blogów, które zaliczam do trójmiejskich i które skupiają wokół siebie komentatorów i fanów, rośnie.

Na swojej prywatnej liście Tomek ma 120 blogów z Trójmiasta. Natomiast w prezentacji pojawiło się kilkanaście z nich – o bardzo różnym zakresie tematycznym. Przy okazji poruszony został też temat promocji blogerów, korzystania z platform blogowych, aktywności w serwisach społecznościowych, a także kwestia identyfikacji. Wiele osób, prowadząc blogopodobne strony i serwisy, unikają nazywania siebie blogerami. To jest bardzo ciekawa sprawa, do której, mam nadzieję, będę jeszcze miała okazję wrócić.

Podsumowując, Trójmiasto może się pochwalić aktywnymi mieszkańcami. A Gdańsk (w szerokim pojęciu, nie tylko władze miejskie) potrafi zmotywować do działań niekonwencjonalnych. Tych, co już wykażą się inicjatywą – wspiera, docenia i promuje.

W sieci: dzieci, kultura, miasto

Na tegorocznym Bibliocampie tradycyjnie już dominują blogerzy i portale poświęcone sprawom Gdańska. Jest to niebywała okazja przyjrzeć się z bliska inicjatywom, które tworzą wirtualną przestrzeń miejską, jednocześnie skupiając wokół siebie zupełnie realną społeczność.

Bibliocamp jest wydarzeniem cyklicznym, realizowanym od 2011 roku. Podczas pierwszej edycji odbywały się spotkania z twórcami interesujących działań internetowych. W następnym roku zorganizowane zostały warsztaty – wiedza dla początkujących blogerów w pigułce. Uczestnicy uczyli się zarządzać panelem wordpress, dowiedzieli się, na czym polegają licencje creative commons, uczyli się montować i umieszczać w internecie filmy. W tym roku, dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury i współpracy z partnerami, program został poszerzony.

– Bardzo miłą niespodzianką dla nas był wynik ankiety, którą zamieścimy na blogu Bibliocamp oraz facebooku. Zapytaliśmy, ile osób byłoby zainteresowanych warsztatami, które pomogłyby uczestnikom w zakładaniu lub usprawnieniu już istniejącego bloga.  Zgłosiło się bardzo dużo osób – opowiada Misji Alicja Lipińska, koordynatorka projektu.

Obok warsztatów „blogerskich”, organizowane też są spotkania dla dzieci – „Dzieci dla Sieci”. Warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci, podczas których wspólnie z prowadzącym uczestnicy odpowiedzą na pytania, kto zapewnia bezpieczeństwo na ulicy, w szkole, a kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w internecie. Zorganizowane grupy oraz dzieci z rodzicami organizatorzy zapraszają też na spotkanie o blogach, poświęconych książkom dla dzieci.

Obok spotkań warsztatowych, na uwagę zasługuje moduł „Kultura w Sieci”. Będą to spotkania, prezentacje i dyskusje poświęcone zagadnieniom self-publishingu, crowdfundingu oraz współpracy blogerów z wydawnictwami. W tym ostatnim spotkaniu weźmie udział także Misja – razem z przedstawicielami wydawnictw będziemy chcieli wypracować kodeks dobrych praktyk takiej współpracy.

No i na koniec, zachęcam do obejrzenia prezentacji Tomka Nadolnego. Poznaj trójmiejskie blogi, w tym subiektywne „top 10” Tomka, w której znalazła się również Misja. Do zobaczenia na Bibliocamp!

Ana Matusevic

www.misja-ksiazka.pl
Prezentacja biblocamp from Tomek Nadolny

 

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Blogerka, fotografka i człowiek kultury. Uwielbia podróże i odwiedziła: Gruzję, Grecję, Izrael, Portugalię, Norwegię, Włochy, Szkocję i Walię. Swoje fotografie i zapiski publikuje na blogu http://www.jakmalowany.pl. Lubi wyzwania i należy do tych ludzi, którzy ratują świat. Angażuje się w organizowanie tylko najlepszych konferencji (Medionalia, Trampki, Europejski Poeta Wolności). Instagram: anamatusevic Twitter: anamatusevic

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę