Nasz profile

Ci, którzy żyją i umierają – od 6 września

Aktualności

Ci, którzy żyją i umierają – od 6 września

Ci, którzy żyją i umierają – od 6 września

Sita to 25-letnia studentka (Anna Fischer) mieszka w Berlinie, ma pracę w programie telewizyjnym, oczekuje wiele od życia. Jej ojciec z drugą żoną i synkiem mieszka w Wiedniu. Sita świętuje z nimi 95. urodziny ukochanego dziadka, gdy w mieszkaniu ojca znajduje zdjęcie dziadka w mundurze SS. Wbrew woli ojca dziewczyna zaczyna badać historię rodziny. Wyrusza w podróż nie tylko w przeszłość swoich najbliższych podczas drugiej wojny światowej, ale także w otchłań współczesnego społeczeństwa  Europy. Wyprawa z Berlina do Wiednia, Warszawy i Rumunii będzie drogą do samopoznania i odkrywania własnej tożsamości, odpowiedzialności i nadziei.

Owacyjnie przyjęty na Międzynarodowym Festiwalu w San Sebastian film Barbary Albert podejmuje temat dzieci i wnuków sprawców Holocaustu. Młodych ludzi, którzy żyjąc w epoce dalekiej od wojennych czasów, nie mogą i nie chcą wyprzeć się historii swojego kraju. Ci, którzy żyją i umierają z wielką empatią i zrozumieniem przeprowadza widza przez ciernistą drogę oczyszczenia. Reżyserka nie bała się zadać trudnych pytań, a to, że nie na każde znalazła odpowiedź, jest jej wielkim zwycięstwem, które na długo zapada w pamięć…

Mój dziadek był w Auschwitz – Barbara Albert o swoim filmie:

Nie chciałam robić filmu dydaktycznego, choć zdaję sobie sprawę, że wielu młodych, dwudziestokilkuletnich osób nie widzi różnicy pomiędzy SS a Wermachtem. Postanowiłam umieścić sprawcę, współwinnego Holocaustu w centrum filmu, by zmierzyć się z tematem, który uważam za tabu we współczesnej kinematografii. Ci, którzy żyją i umierają pokazuje otchłań, jaka otworzyła się w zwyczajnej rodzinie. Chciałam przyjrzeć się temu, jak przebiega proces akceptacji zbrodniarza w rodzinie. Główna bohaterka może bowiem zbudować tylko wtedy swoją tożsamość, gdy wszystkie tabu rodzinne zostaną odkryte. Jest to film w dużej mierze autobiograficzny. Niektóre wydarzenia z historii mojej rodziny dosłownie zacytowałam w filmie, inne odpowiednio zaadaptowałam. Mój dziadek był w Auschwitz. Wpadłam w rozpacz, gdy się o tym dowiedziałam. Na początku był wstyd i łzy. Dopiero po jakimś czasie uznałam, że nie mogę obwiniać się za przeszłość mojego dziadka. Nie mogę być już zawsze, tak jak moja bohaterka, tylko wnuczką sprawcy.

Tytuł oryginalny: Die Lebenden
Premiera: 6 września 2013
Scenariusz: Barbara Albert
Reżyseria: Barbara Albert
Zdjęcia: Bogumił Godfrejów
Montaż: Monika Willi
Muzyka:  Lorenz Dangel
Scenografia: Enid Löser
Występują:
Anna Fischer – Sita, Daniela Sea – Silver, August Zirner – Lenzi, Itay Tiran – Jocquin, Emily Cox – Agnes, Winfried Glatzeder – Michael, Hanns Schuschnig – Gerhard Weiss

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę