Nasz profile

Aktualności

Lada dzień

Lada dzień

Reżyser stworzył film w ważnej sprawie, jednak nie udało mu się uciec od prostego schematu jednoznacznie słusznej walki z jednoznacznie opresyjnym systemem.

Akcja Lada dzień rozgrywa się w latach 70. Mimo tego problem w nim poruszany, szczególnie w naszym kraju, do tej pory praktycznie nie istnieje w języku polityki. Najlepiej świadczy o tym debata (a raczej jej brak) w sprawie ustaw o związkach partnerskich, w której przecież o adopcji dzieci przez pary homoseksualne nie mogło być mowy. Ciężko przypuszczać, że najnowszy film Travisa Fine’a przedrze się ze swoim przesłaniem do polskiego widza, zwłaszcza, że jako dzieło nieco rozczarowuje.

Rudy Donatello na co dzień pracuje w klubie gejowskim jako drag queen. Wkrótce do jego życia wkracza prokurator Paul Fliger. Między mężczyznami nawiązuje się więź. Sąsiadka Rudy’ego ma syna z zespołem Downa. Kobieta zostaje aresztowana za posiadanie narkotyków, pozostawiając chłopca samemu sobie. Donatello i Fliger zaczynają opiekować się młodym Marco i niebawem będą musieli stoczyć o niego heroiczną sądową batalię. Niestety reżyserowi nie udało się uniknąć schematu walki w słusznej sprawie – od pewnego momentu staje się oczywiste, że jest to dzieło programowe o jasno wytyczonym celu ideologicznym. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że świat stworzony przez Fine’a jest nazbyt prosty i mało przekonujący. Szkoda, zwłaszcza że Allan Cumming w roli Rudy’ego wypada naprawdę dobrze.

  • Lada dzień
  • Reż. Travis Fine

(Źródło: tixar.pl)

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę