Nasz profile

Aktualności

Triumf

Triumf

Twórcy Triumfu w trudnym temacie nie idą na formalną łatwiznę. Tym samym nie unikają jednak licznych pułapek.

Spektakl otwiera ciekawie zapowiadający się cykl Młodzi w Imce. Tym razem młodzi opowiadają o umieraniu lub, jak twierdzą, bardziej o życiu. Triumf to kameralny spektakl, w którym głównymi postaciami są umierający chłopak (grany przez reżysera spektaklu) i opiekująca się nim dziewczyna (Marta Dylewska). Para miota się w dialektyce życia i śmierci, a dokładniej – nieuchronności umierania i chęci życia. Tym, co wychodzi młodym twórcom, jest pokazanie dusznej atmosfery zazębiających się stanów emocjonalnych, którym towarzyszą liczne napięcia między dwojgiem bohaterów. Dobrze poradził sobie tutaj duet aktorski – Dylewska i Zmit, którzy wypadli bardzo wiarygodnie.

Teatr Zmita jest teatrem nastawionym na poszukiwanie. Widać to było już w jego poprzednim, dobrze ocenionym Krainerze, według prozy Thomasa Bernharda. Widać to także w Triumfie, choć w tym przypadku udało się to tylko połowicznie. Nietrafionym zabiegiem wydaje się być przerywnik w postaci występu konferansjerki (Marta Dobecka). Coś, co miało zbudować kolejny fragmentu rytmu tego spektaklu, było jednym z powodów jego rozchwiania. W pewnym momencie narracja rozsypuje się i zamiast emocjonalnej kulminacji bądź też chłodnego intelektualnego wyrachowania, otrzymujemy coś, dzięki czemu tracimy zainteresowanie tragedią bohaterów. Nie zmienia to jednak faktu, że Jana Zmita wciąż trzeba obserwować.

  • Triumf
  • Reż. Jan Zmit
  • Teatr Imka

(Źródło: tixar.pl)

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę