Nasz profile

Miłość ci wszystko wybaczy

Aktualności

Miłość ci wszystko wybaczy

Miłość ci wszystko wybaczy

We Wrakach Agnieszka Lipiec-Wróblewska i Jacek Poniedziałek opowiadają historię współczesnego Edypa.

Wraki to zgrabnie napisany monodram Neila LaBute’a. Po raz pierwszy w swojej karierze z tym gatunkiem zmierzył się Jacek Poniedziałek.

Spektakl rozpoczyna się we foyer dawnej siedziby kina WARS. Edward Carr podchodzi do zdjęcia, by rozpocząć trwające ponad godzinę pożegnanie ze swoją zmarłą żoną. Następnie wpuszcza publiczność na widownię, odpala pierwszego papierosa i pochrząkując co chwilę zaczyna mówić. W skromnie zaaranżowanym domu pogrzebowym, ubrany w świetnie dopasowany czarny garnitur, opowiada o swym życiu i związku ze starszą o 15 lat Mary Jo. Ed jest sierotą, wychowywał się w wielu rodzinach zastępczych i swój kawałek szczęścia odnalazł dopiero u boku kobiety. W głosie Eda nie usłyszymy raczej rozgoryczenia, ale żarliwą próbę rekonstrukcji obrazu wielkiej miłości, która na koniec spektaklu zyskuje swoje dodatkowe, edypalne znaczenie. Wraki są z jednej strony monodramem o potrzebie fantazmatycznego odtwarzania utraconej na zawsze przeszłości, z drugiej – wypowiedzią na temat ograniczeń obłudnej, mieszczańskiej moralności, której wąskie terytorium zmusza ludzi do ciągłej ucieczki od prawdy.

Spektakl został pomyślany przez Agnieszkę Lipiec-Wróblewską bardzo oszczędnie, tak by w pełni wykorzystać niekwestionowany potencjał Jacka Poniedziałka. Aktor od początku ma problemy z pełnym zaangażowaniem się w rolę. Niemal cały spektakl gra na podobnym poziomie emocjonalnym, jest mało autentyczny, czasem wręcz sztuczny. Być może nie poradził sobie ze swoim pierwszym monodramem albo po prostu to nie był jego dzień. Mimo wszystko spektakl jest zdecydowanie wart zobaczenia.

(Źródło: tixar.pl)

  • Wraki
  • Reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska
  • XI Przegląd Monodramu Współczesnego
  • 7-15 września 2013 TEATR WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7
CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę