Nasz profile

Aktualności

Bliżej obcego

Bliżej obcego

W swoim najnowszym filmie Maciej Pieprzyca wyznaczył sobie wielkie zadanie – przybliżenie widzom świata dla większości z nas kompletnie obcego – życia niepełnosprawnego chłopaka.

Mateusz cierpi na niedowład kończyn. Lekarze i jego otoczenie definiują go jako roślinę, wyrzucając na margines społeczeństwa, skazując na izolację i zamknięcie w zakładzie. Nie mogą się z tym pogodzić rodzice, którym nie wystarcza jednak środków i wiedzy, by przywrócić Mateusza do społecznego życia. Mimo tego chłopak nie poddaje się i próbuje za wszelką cenę nawiązać kontakt ze światem.

Historia oparta na faktach, do której Pieprzyca zbierał materiały przez rok, jest opowiedziana z perspektywy Mateusza. To on jest narratorem i to jego głos słyszymy z off-u przez cały film. Ten punkt widzenia dopełnia obraz, który operator Paweł Dyllus skonstruował w taki sposób, aby pokazać spojrzenie niepełnosprawnego fizycznie człowieka.

Chce się żyć to przedsięwzięcie, które udało się przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest jego ciepły i pozytywny wydźwięk przełamujący ciężar tematu. Mimo wielu przeciwności Mateusz po prostu cieszy się życiem i nie rezygnuje z dostępu do tego, na co mają szanse ludzie uznawani za normalnych. To wszystko nie udałoby się jednak bez obsadzonego w głównej roli Dawida Ogrodnika. Jego kreacja łączy w sobie brawurę i precyzję. Niepełnosprawny chłopiec w jego wykonaniu ani na moment nie traci autentyczności, przykuwa uwagę widza i nie wypuszcza jej aż do końca filmu. Chce się żyć odnosi już sukcesy na polskich i zagranicznych festiwalach – najwyższa pora, by doceniła go nasza publiczność.

  • Chce się żyć
  • Reż. Maciej Pieprzyca
  • premiera 11 października 2013

Źródło: tixar.pl

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę