Nasz profile

Moc była z Toruniem-StarForce 2013

Aktualności

Moc była z Toruniem-StarForce 2013

Moc była z Toruniem-StarForce 2013

Wejścia bronił Mistrz Yoda, gości witali Mandalorianie w pełnych zbrojach, a korytarzami przechadzali się Rycerze Jedi. W przyjaznej atmosferze tysiące fanów jasnej i ciemnej strony mocy, odwiedziło w sobotę toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się repliki statków i broni autorstwa braci Adama i Marka Kulesza. Do Torunia przywieźli swoje najbardziej znane prace, m.in.: Tie Fighter, X-Wing, Sokoła Milenium, Gwiezdnego Niszczyciela, fregatę medyczną Nebulon-B, a także najnowszy model droida bojowego Federacji Handlowej. Nasze statki budujemy ze wszystkiego, co wpadnie nam w ręce i wyda się przydatne: tektura, PCV, zużyte zapalniczki, długopisy, startery od świetlówek – opowiadali bracia Kulesza. Gwiezdne Wojny są ponadczasowe, działają na wyobraźnię i nieustannie nas inspirują. 

To niesamowite, jak wielu Polaków interesuje się Gwiezdnymi Wojnami i jak wielu podziela naszą pasję – mówi Rafał Frąckiewicz, koordynator StarForce 2013. Jak co roku, nie zabrakło najwierniejszych fanów, którzy są z nami od pierwszej edycji, pasjonatów oraz osób zawodowo związanych z sagą George Lucasa. Ale szczególnie cieszy udział tych najmłodszych. Ich uśmiechnięte twarze na widok Mistrza Yody i Dartha Vadera. Zainteresowanie, z jakim oglądają repliki statków, budują własne modele z klocków Lego i próbują sił w walkach na miecze. Radość dzieci jest dla nas największą nagrodą.
Gościem specjalnym piątej edycji StarForce był Garrick Hagon, odtwórca roli Biggsa Darklightera, słynnego pilota myśliwców X-Wing. Aktor odpowiadał na pytania publiczności, barwnie wspominał o kulisach castingu oraz pracy na planie Nowej nadziei. Siedzieliśmy na specjalnie zbudowanej platformie z fragmentem kokpitu. Kilku inżynierów stało na dole i trzęsło nią, a ja po prostu siedziałem i losowo uderzałem w przyciski. Pomimo, że nasze kostiumy były wykonane z cienkiego materiału, pamiętam, że było nam strasznie gorąco – elacjonował.

Zwiedzający mieli także możliwość przyjrzenia się postaciom z uniwersum Gwiezdnych Wojen, które przechadzały się korytarzami CSW. Nie zabrakło Dartha Vadera, Dartha Maula ani Rycerzy Jedi. Licznie odwiedzano wystawy grafik, komiksów, książek i klocków Lego. Jednocześnie odbywała się Akademia Jedi, konkurs strojów, miłośnicy gier rywalizowali w Mistrzostwach Polski Star Wars X-wing Miniatures Game. Fani Gwiezdnych Wojen lubią sięgać ku gwiazdom, dlatego dużym zainteresowaniem cieszyła się również strefa poświęcona astronomii, na której można było podziwiać teleskopy i wysłuchać opowieści koordynatorów projektu Astrobaza Kopernik.

Organizatorami StarForce 2013 byli Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przy wsparciu Toruńskiego Imperium Star Wars, Bydgoskiego Fanklubu Star Wars, Polskiej Społeczności Mandalorian Manda’Yaim, Force Squadronu oraz organizacji kostiumowych 501st Legion i Rebel Legion.

StarForce 2013 było współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
StarForce 2013 odbył się za zgodą firmy Lucasfilm Ltd., która na potrzeby konwentu i jego promocji udzieliła organizatorom zgody na korzystanie ze znaków towarowych i zdjęć pochodzących z sagi Star Wars. © 2013 Lucasfilm Ltd. All rights reserved. Used under authorization.

()

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę