Nasz profile

Aktualności

Portret

Portret

Teatr Wielki w Poznaniu ma zaszczyt zaprosić na polską prapremierę opery Portret Mieczysława Wajnberga, która odbędzie się 6 grudnia 2013. Niemal zupełnie zapomnianego polskiego kompozytora świat powoli odkrywa na nowo.

Mieczysław Wajnberg, urodzony w 1919 r. w Warszawie, w 1939 r. zamieszkał w ZSRR. Jego spuścizna muzyczna jest bardzo obszerna: kilkadziesiąt symfonii, koncerty, muzyka chóralna, kameralna i filmowa (w tym do filmu Lecą żurawie). Samych dzieł operowych skomponował aż siedem – Pasażerkę, której libretto zostało oparte na opowiadaniu Zofii Posmysz, Zakochanego D’Artagnana z librettem napisanym na podstawie powieści Alexandre’a Dumasa-ojca, Gratulujemy! z tekstem zaczerpniętym z opowiadania Szolema Alejchema, i kolejne, napisane na podstawie tekstów Bernarda Shawa, Fiodora Dostojewskiego czy Nikołaja Gogola. Właśnie ten ostatni jest autorem opowiadania, na podstawie którego zostało stworzone libretto Portretu.

Bohaterem Portretu jest Czartkow – utalentowany młody malarz, borykający się z ubóstwem. Skupiony na walce o byt, lekceważy ostrzeżenia swego nauczyciela, by nie roztrwonił swego talentu. Wkrótce wchodzi w posiadanie portretu o magicznych właściwościach, który sprowadza na niego bogactwo, a on sam staje się rozchwytywany jako artysta. Czy zmiana losu przyniesie mu szczęście?

Prapremiera tej opery odbyła się w 1983 r. w Teatrze Narodowym w Brnie. Kolejne sceniczne realizacje miały dopiero miejsce podczas Bregenzer Festspiele (2010 r.) w reżyserii Johna Fulljamesa oraz w Operze w Nancy i Opera North w Leeds w reżyserii Davida Pountney’a, który tym razem swoją koncepcję przenosi do Poznania. Kierownictwo muzyczne nad nią objął Maestro Tadeusz Kozłowski. W obsadzie poznańskiej realizacji wystąpią m. in. Jacek Laszczkowski, Stanisław Kuflyuk czy Michał Partyka.

Premierze będzie towarzyszyć spotkanie z twórcami spektaklu, które odbędzie się 3 grudnia.

  • Mieczysław Wajnberg
  • Portret
  • Premiera: 6 grudnia 2013, godz. 19:00
  • Opera w trzech aktach:

libretto Aleksander Miedwiediew
na podstawie opowiadania Nikołaja Gogola
oryginalna rosyjska wersja językowa z polskimi nadpisami
współpraca artystyczna Opera North Production

  • Realizatorzy:

kierownictwo muzyczne – Tadeusz Kozłowski
reżyseria – David Pountney
adaptacja reżyserii – Anelia Kadieva
scenografia – Dan Potra
reżyseria świateł – Linus Fellborn
współpraca muzyczna – Piotr Staniszewski
asystent reżysera – Bartłomiej Szczeszek

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę