Jak napisać reportaż?
Podstawową funkcję reportażu stanowi sprawozdanie o prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, ludziach. Reportaż cechuje aktualność, autentyzm oraz osobisty stosunek reportera do podmiotu, a więc łączy informację z próbą interpretacji przedstawionych zdarzeń.
Do środków umacniających autentyzm reportażu należą: dane liczbowe, wypowiedzi świadków zdarzenia, dokumentacja, wymienienie bohaterów z imienia i nazwiska. Na autentyzm wpływają także liczne szczegóły.
Struktura reportażu może być ściśle określona przez następstwo wydarzeń (relacja), może posiadać luźną, mozaikowatą kompozycję, gdzie element akcji jest słabo zaznaczony (szkic reportażowy) lub uporządkowany ciąg zdarzeniowy (reportaż fabularny). Wyróżniamy także formy pośrednie, czyli reportaż, który łączy w sobie różne gatunki literackie i dziennikarskie (publicystyka, felieton, komentarz).
Ze względu na temat wyróżnia się: reportaż społeczny, obyczajowy, podróżniczy, polityczny, wojenny, sportowy, sądowy.
Pisanie reportażu to interweniowanie i wojowanie o racje ludzkie i społeczne, stawanie często po stronie słabszego i bezbronnego. Reportażysta musi umieć ukazać różne spojrzenia, różne strony konfliktu.
Reportaż nie może być nudny, a więc nie wystarczy podanie suchych faktów. Należy je ubrać w przemyślaną formę, która ułatwi czytelnikowi dotarcie do prawdy. Należy używać strony czynnej, prostych zdań, niezbyt długich i zawiłych, pilnować naturalnego porządku (podmiot, orzeczenie, reszta zdania) oraz logicznego następstwa czasu. Warto umieszczać śródtytuły. W razie zamieszczania zdjęć – podpisywać je i podawać autora. Tytuł powinien zachęcać do przeczytania reportażu.
(Agnieszka Grucza-Tomkiewicz, Asia Kasprzyk)