Nasz profile

Matterhorn – od 7 lutego

Aktualności

Matterhorn – od 7 lutego

Matterhorn – od 7 lutego

Już 7 lutego w polskich kinach pojawi się debiutancka komedia Diederika Ebbinge, nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie przez festiwalową publiczność, zatytułowana Matterhorn. Film w zabawny sposób podejmuje tematy samotności, religijności, hipokryzji i męskiej przyjaźni. Świetne dialogi, brawurowe aktorstwo i wysublimowane poczucie humoru czyni z Matterhorn ciekawą propozycję w polskich kinach studyjnych na początku roku.

Wdowiec

Bohaterem filmu jest pięćdziesięcioletni wdowiec Fred (Ton Kas), który codziennie o 18 zasiada do kolacji złożonej z trzech ziemniaków, fasolki i kiełbasy. Zarówno układ warzyw na talerzu, jak i każdy ruch służący ich spożyciu, jest w pełni kontrolowany i uświęcony tradycją. Holenderskie miasteczko, w którym żyje, jest również stworzone jakby idealnie dla niego: chodniki są dokładnie wysprzątane, żywopłoty przystrzyżone, topole rosną w rzędach, a w niedzielę jego mieszkańcy grzecznie maszerują do kościoła. To równina, nad którą góruje wyniosła wiara i karzące słowo Boże uosobione w postaci miejscowego pastora. Sam Fred jest niczym tytułowy Matterhorn: groźny i lodowaty.

Zaburzenie

Spokojny świat domu samotnego wdowca znika, gdy trafia do niego biedny wędrowiec Theo (René van 't Hof). Fred niczym dobry Samarytanin daje mu pracę w ogrodzie i przyjmuje pod swój dach. Niesubordynowany, lekko opóźniony Theo bez skrupułów zaburza spokój domu. Zaczyna od kolacji, którą całą rozgniata i miesza na talerzu, a następnie dezorganizuje życie Freda. Choć Theo mało mówi, potrafi świetnie naśladować głosy zwierząt i lubi przebierać się w sukienki zmarłej żony Freda… Pomiędzy dwoma mężczyznami zaczyna zawiązywać się coraz silniejsza więź, co nie podoba się pobożnym mieszkańcom miasteczka. Ktoś pisze na ścianie domu Freda: Sodoma i Gomora, przyjaciele zaczynają odwracać wzrok. Dotychczas przyjazna okolica okazuje się bagnem, które może pochłonąć Freda i Theo…

Muzyka

Komedia Diederika Ebbinge nie ulega prostym, rozrywkowym szablonom. Postać Freda choć przerysowana, nie jest schematyczna. Świetne aktorstwo Tona Kasa dało jej życie i pozwoliło wiarygodnie ukazać jej przemianę. Zabawne sceny przełamywania się przeciwieństw Freda i Theo, ich wspólne zabawy z dziećmi, kłótnie i nieporozumienia, podszyte są sentymentalną melancholią – pozwalają widzowi jednocześnie śmiać się i szczerze wzruszać. Scenom towarzyszy muzyka Jana Sebastiana Bacha, nadająca im prawdziwie niebiański wymiar.

Produkcja: Holandia 2013
Reżyseria: Diederik Ebbinge
Scenariusz : Diederik Ebbinge
Zdjęcia: Dennis Wielaert
Montaż: Michiel Reichwein
Muzyka: J.S.Bach
Scenografia: Elza Kroonenberg
Występują: René van 't – Hof Theo, Ton Kas – Fred
Porgy Franssen – Kamps, Alex Klaasen – Syn Freda
Ariane Schluter – Saskia, Elise Schaap – Trudy

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę