Nasz profile

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce.

Aktualności

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce.

Już po raz trzeci Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki wyruszą na spotkanie z historią i zabytkami Biskupiej Górki. Kolejny cykl otwartych wykładów i spacerów poświęcony jest głównie postaciom ważnym dla przeszłości Biskupiej Górki. Nowością i dodatkiem w tej edycji projektu będą warsztaty architektoniczne dla wszystkich uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 21 – pt. „Biskupia Górka – zobaczyć na nowo”. Otwarte wykłady dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oraz wszystkich zainteresowanych osób rozpoczną się 15 kwietnia tematem „Społeczności i usługi na Biskupiej Górce”, o którym opowie Dominika Ikonnikow. 

– Poza wykładami dedykowanymi wciąż mało znanym postaciom, które wpłynęły na gdańską kulturę i historię zapraszamy, dzięki uprzejmości Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, na zwiedzanie byłego schroniska na Biskupiej Górce im. Pawła Beneke – mówi Grażyna Knitter, lokalna koordynatorka projektu na Biskupiej Górce.

Uczestnicy i uczestniczki poznają: Brunona Zwarrę, Pawła Beneke, Nataniela Mateusza Wolfa, Wilhelma Augusta Stryjowskiego czy Clarę Stryowski-Baedeker. Bohaterowie spotkań zapisali się wieloma zasługami dla Gdańska.
Brunon Zwarra, autor książek o historii Gdańska, przywołuje we „Wspomnieniach Gdańskiego Bówki” pamięć o przedwojennej Biskupiej Górce, na której się wychował. Paweł Beneke, gdański żeglarz i kaper – przez nazistów powołany na patrona schroniska na Biskupiej Górce, a obraz „Sąd Ostatecznym” Hansa Memlinga trafił do Gdańska.
Bohaterem jednego z wykładów będzie lekarz i astronom, Nataniel Mateusz Wolf, który w bastionie Ostroróg (jednym z trzech bastionów dzieła koronowego Biskupiej Górki) założył obserwatorium astronomicznie, po którym dziś nie ma śladu, a miejsce pochówku jego twórcy wciąż jest tajemnicą.

W trakcie wykładów uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się więcej o niezwykłej parze, która osiedliła się pod koniec XIX wieku nad Kanałem Raduni, nieopodal wzgórza Biskupiej Górki – Wilhelmie Auguście Stryowskim, urodzonym na Zaroślaku malarzu, konserwatorze, współzałożycielu Muzeum Miejskiego (dziś Muzeum Narodowe) oraz jego żonie Clarze Stryowski-Baedeker, doktorze medycyny i współautorce publikacji zachęcającej kobiety do emancypacji w zakresie ubioru.

– Tegoroczna edycja to także projekt dla najmłodszych mieszkańców Biskupiej Górki. We współpracy z dyrekcją jedynej na Biskupiej Górce Szkoły Podstawowej nr 21 im. kpt.ż.w. Karola Olgierda Borchardta przygotowaliśmy zajęcia architektoniczne „Biskupia Górka – zobaczyć na nowo”, które poprowadzi architektka i urbanistka Agnieszka Lasota. Warte podkreślenia jest to, że wezmą w nich udział wszyscy uczniowie z tej szkoły. Dzieci sprawdzą zdobytą wiedzę w terenie, razem z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Każdy z uczniów otrzyma tytuł „Lokalny Przewodnik i Przewodniczka junior”- honorową odznakę projektują studenci III roku grafiki na ASP w Gdańsku – mówi Barbara Sroka, koordynatorka projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

I Ty możesz zostać Lokalnym Przewodnikiem na Dolnym Mieście!
27 marca o godz. 18.00 odbywa się pierwszy wykład Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Dolnym Mieście, które jest trzecią, nową dzielnicą w projekcie. Wykład „Historia Dolnego Miasta”, w Szkole Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, (ul. Śluza 6) w Gdańsku, wygłosi Aleksander Masłowski. Wstęp wolny!
Zajęcia uzupełniające wiedzę osób oprowadzających i chcących oprowadzać po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie ruszą w maju.


Program otwartych, bezpłatnych wykładów na Biskupiej Górce
– 15 kwietnia 2014 r., wtorek, godz. 18.00-19.30. Dominika Ikonnikow – „Społeczności i usługi na Biskupiej Górce”.
– 24 kwietnia 2014 r., czwartek, godz. 18.00-19.30. Marek Adamkowicz – „Brunon Zwarra”.
– 29 kwietnia 2014 r., wtorek, godz. 18.00-19.30. Piotr Mazurek – „Nataniel Mateusz Wolf”.
– 6 maja 2014 r., wtorek, godz. 18.00-19.30. Aleksander Masłowski – „Paweł Beneke”.
– 13 maja 2014 r., wtorek, godz. 18.00-19.30. Małgorzata Paszylka-Glaza – „Wilhelm August Stryowski”.
– 22 maja 2014 r., czwartek, godz. 18.00-19.30. Katarzyna Czaykowska – „Clara Stryowski-Baedeker”.

Wykłady odbywają się w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdańsku, ul. Biskupia 24B.

 

Spacery po Biskupiej Górce
– 12 maja 2014 r., poniedziałek, godz. 17.00-18.30. „Historia schroniska na Biskupiej Górce”. Wizyta w budynku i na terenie byłego schroniska im. Pawła Beneke, obecnie siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
– 17 maja 2014 r., sobota. Wojciech Ostrowski „Fortyfikacje na Biskupiej Górce – żołnierze i jeńcy”. Spacer w dwóch grupach: godz. 11.00 – 12.30, godz. 13.00-14.30.
Uwaga! Na spacery liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy od 1 maja.

Kontakt: przewodnicy.bg@gmail.com, tel. 505 106 161
Koordynatorka projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Barbara Sroka
Koordynatorka lokalna na Biskupiej Górce: Grażyna Knitter
http://ikm.gda.pl/LokalniPrzewodnicy

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę