Nasz profile

Copernicus Festival

Aktualności

Copernicus Festival

Copernicus Festival

Organizatorzy – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego postanowili zorganizować Festiwal Kopernika, by ważne pytania na temat istnienia i granic poznania zadać „wspólnie”, by stworzyć przestrzeń, w której nauka i duchowość, fizyka i sztuka, kosmologia i socjologia wespół mierzą się z wyzwaniami, które stoją przed człowiekiem w XXI w.

Tematem pierwszej edycji są „rewolucje”: przełomowe momenty w dziejach kultury i nauki (traktowanej przez nas jako część tej pierwszej), które pozwoliły ludzkości wejść w nowy etap rozwoju. W międzynarodowym gronie wybitnych naukowców, humanistów, pisarzy i artystów rozważana będzie dynamika owych zmian, a także ich konsekwencje – nie tylko naukowe i ekonomiczne, ale także polityczne i etyczne.

Firmament

Do wygłoszenia wykładów głównych podczas Festiwalu zostali zaproszeni znani naukowcy, słynący ze swych interdyscyplinarnych fascynacji.
Na wykłady organizatorzy zapraszają do Muzeum Narodowego. Wystąpią:
Michał Heller – kosmolog, teolog i filozof, laureat Nagrody Templetona, fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badan Interdyscyplinarnych
John D. Barrow – fizyk, kosmolog i matematyk, profesor Uniwersytetu Cambridge, autor wielu książek popularnonaukowych
John N. Gray – filozof, politolog, publicysta, najbardziej znany współczesny angielski myśliciel polityczny
Michael A. Arbib – informatyk i neurobiolog, profesor University of Southern California, jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów w dziedzinie neuroscience

Bliżej ziemi

Intrygująco zapowiada się festiwalowy cykl „Małe rewolucje”, zaplanowany jako mini-wykłady popularyzujące ciekawe naukowo zagadnienia zrealizowane w przystępnej formule krótkich filmów.
Dlaczego kolor różowy nie istnieje? Czy małpy potrafią małpować? Na ile zaprogramowane jest nasze życie? Za co kochamy fikcyjnych morderców? Skąd się wzięło poczucie humoru?

Wykładowcy to młodzi naukowcy, reprezentujący zarówno nauki empiryczne (fizykę, chemię, biologię), jak i humanistyczne (filozofię, kulturoznawstwo) poproszeni by opowiedzieć, czym zajmują się za drzwiami laboratoriów. Ich zadaniem było stworzyć film, w którym opowiadają zrozumiale i zajmująco, wykorzystując sceniczne rekwizyty.

Nie wszyscy naukowcy dobrze czują się w takiej konwencji. Są jednak tacy, dla których popularyzacja nauki jest niemalże misją, a na pewno pasją. Tych właśnie poprosiliśmy o nagranie krótkich wykładów, w których będzie można znaleźć między innymi odpowiedzi na postawione na początku pytania.

Każdy ma na celu wręczenie odbiorcy nowego narzędzia poznawczego, nietrywialnej tezy na temat rzeczywistości (stąd tytuł cyklu nagrań: „Małe rewolucje”). A przy tym nie będzie tu „gadających głów”, filmy zostały zrealizowane techniką 3D mapping (polegającą na projekcji grafiki z wykorzystaniem jako tła ludzi i przedmiotów), animacje ilustrują wykłady, ale na zasadzie skojarzeń.

Mini wykłady będą prezentowane codziennie w De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14 w godz. 14.00-16.00.

Bliżej emocji

Dyskusjom naukowym towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne. 6 maja odbędzie się koncert Sławomira Zubrzyckiego na zrekonstruowanym instrumencie projektu samego Leonardo da Vinci. Viola Organista i jej rekonstruktor zyskali już światową sławę, a teraz będzie można usłyszeć ten niezwykły instrument w Krakowie (w programie utwory m.in. Vincenza Galilei, ojca Galileusza). Trzy dni później (9 maja) odbędzie się koncert Capelli Cracoviensis połączony z wykładem ks. Profesora Michała Hellera w Bazylice Trójcy Świętej oo. Dominikanów.

Podczas festiwalu będzie można również zobaczyć zestaw interesujących filmów (8-11 maja w Muzeum Narodowym, o godz. 21.00): „Projekt Nim”, reż. James Marsh, „2001: Odyseja kosmiczna”, reż. Stanley Kubrick, „Solaris”, reż. Andriej Tarkowski, „Iluminacja”, reż. Krzysztof Zanussi, „Chopin: The Space Concert”, reż. Adam Ustynowicz

Wstęp darmowy, szczegółowy program prezentujący wszystkie wydarzenia jest dostępny na www.copernicusfestival.com

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę