Nasz profile

Recenzja filmu „Powstanie Warszawskie”.

Aktualności

Recenzja filmu „Powstanie Warszawskie”.

Recenzja filmu „Powstanie Warszawskie”.

Było dwóch takich, co kręcili kronikę… Karol i Witek, bo o nich mowa. Nie walczyli z wrogiem bronią, lecz za pomocą faktów i kamery. Nie byli w tym sami – materiały zbierali również inni operatorzy, także działający na zlecenie Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Z tych wszystkich materiałów, a raczej z tego, co ocalało po latach, zmontowano dokument, ukazujący życie codzienne warszawiaków w trudnym okresie pomiędzy sierpniem a październikiem 1944 roku.

Już od samego początku filmu uderza jakość obrazów, które oglądamy. Większość ujęć udało się ustabilizować, wyostrzyć i uzupełnić o kolory. W pewnych momentach można odnieść wrażenie, że oglądamy film amatorski nagrany może z dziesięć lat temu przez zwykłego człowieka, który wyszedł z własną kamerą i zaczął filmować, co się dzieje w mieście. Jakość odrestaurowanego obrazu jest niezwykła i pozytywnie wpływa na odbiór zdarzeń, które przyjdzie widzowi oglądać. Dla kontrastu powtórzono niektóre ujęcia, tym razem w jakości, w jakiej je odnaleziono, co tylko uświadamia ogrom pracy, którą trzeba było włożyć w produkcję. Odczytano również z ruchu warg, co mówiły filmowane osoby, a ich wypowiedzi zostały dodane w formie dubbingu wykonanego przez aktorów. Ci ludzie nawet nie mogli przewidzieć, że ktoś w przyszłości ich usłyszy, przecież kronikarze nie mieli mikrofonów. My natomiast poznamy ich zwykłe rozmowy. Cała praca, którą włożyli montażyści i specjaliści od rekonstrukcji filmów, opłaciła się. Zburzono mur, który do tej pory dzielił widzów i mieszkańców filmowanej Warszawy.

Należy przyznać, że zmontowanie 90-minutowego dokumentu o jasnej i określonej chronologii jest niezwykłe, gdyż tylko niewiele materiałów filmowych udało się uratować. Aby jeszcze ściślej powiązać ze sobą ujęcia, próbowano dodać rozmowę pomiędzy Karolem, operatorem kamery, a Witkiem, jego bratem. Są to postacie autentyczne, a napisane dialogi starają się oddawać to, co widzimy na ekranie, czy to w formie komentarzy, czy zwykłej rozmowy dwóch braci. Z początku wypowiedzi są żartobliwe, budzą śmiech, jednak w miarę upływu czasu, czasu powstania, ton się zmienia na dramatyczniejszy. Stanowi to pewną klamrę spinającą wszystkie ujęcia, jednak nie było konieczne i może rozpraszać widza. Obrazy, które oglądamy na ekranie, dostatecznie mocno mogą chwycić za gardło.

Co ciekawe, według montażystów, wersja którą przyjdzie nam oglądać w kinach, nie jest tak brutalna i dosadna jak mogłaby być. Nie uświadczymy tutaj scen batalistycznych, jest jedynie kilka małych potyczek z Niemcami podczas odbijania kamienic. Kronikarze nie mogli aktywnie uczestniczyć w walce, stąd pojawia się wiele inscenizacji odgrywanych przez samych powstańców z myślą o faktycznej przyszłej kronice. Mimo to śmierć nadal zajmuje ważne miejsce w prezentowanych ujęciach, niezależnie od tego, czy chodzi o śmierć dziecka, które pomagało w ataku, czy dobicie konającego wroga.

Jest to dokument warty polecenia i obejrzenia, nie tylko ze względu na to, o czym traktuje, ale także ze względu na sposób w jaki powstał.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę