Nasz profile

Popowo o kobietach w Manufakturze

Aktualności

Popowo o kobietach w Manufakturze

Popowo o kobietach w Manufakturze

Pauline Boty – jedyna przedstawicielka brytyjskiego pop-artu. Artystka, która w niezwykle ekspresywnym nurcie sztuki uwypuklającym banał konsumpcyjnego stylu życia, tworzyła niemal poetyckie kompozycje o relacji kobiecości z seksualnością. Odważne, a zarazem delikatne, kolaże i obrazy malarki odzwierciedlające jej bogaty życiorys można podziwiać w Muzeum Sztuki ms2 w Manufakturze. A o twórczości Brytyjki na tle innych przedstawicielek nurtu będzie można posłuchać w czwartek, 8 maja, podczas otwartego wykładu pt. „Artystki i pop. Boty – Szapocznikow – Pinińska–Bereś”.

Kolekcja prac Pauline Boty prezentowana w Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi to przekrój jej twórczości, od okresu poszukiwań i wczesnych eksperymentów, aż po płótna będące nośnikiem politycznej i społecznej manifestacji, obnażającą prawdę o roli kobiet w latach 60. Brytyjka, nazywana „Bardotką z Wimbledonu”, wiedziała, jak trudno zdobyć uznanie w zdominowanym przez mężczyzn artystycznym środowisku. Poprzez przesycone ironicznym humorem prace walczyła z uprzedmiotowieniem żeńskiego ciała i ich marginalizacją w przestrzeni sztuki. Wystawa obejmuje również wybór dzieł Petera Blake’a, Patricka Caulfielda, Allena Jonesa, Eduardo Paolozziego, Joe’ego Tilsona, co stwarza możliwość interpretacji dzieł Pauline Boty w szerokim kontekście brytyjskiego pop-artu. Ekspozycja zorganizowana we współpracy z Wolverhampton Art Gallery będzie dostępna dla zwiedzających
do niedzieli, 18 maja.

Ms2 zaprasza również na fascynującą podróż przez pop-artowe kolaże, obrazy i instalacje w czwartek, 8 maja. Agata Jakubowska, historyk sztuki, autorka licznych pozycji poświęconych twórczości kobiet i problematyce gender, opowie o wybranej grupie artystek z nurtu pop-art. Tematem otwartego wykładu stanie się wpływ sytuacji geopolitycznej na prace artystyczne, nie tylko Boty, ale także rzeźbiarki Aliny Szapocznikow i związanej z krakowskim środowiskiem Marii Pinińskiej-Bereś. Zestawienie życiorysów i twórczości tych charakterystycznych osobowości pozwoli także szerzej spojrzeć na relacje malarek i rzeźbiarek z kulturą popularną.

Wykład zatytułowany „Artystki i pop. Boty– Szapocznikow – Pinińska-Bereś” odbędzie się w czwartek, 8 maja, o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki ms2 znajdującym się na terenie Manufaktury. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Kocha książki, lubi szyć i produkować swoje kosmetyki. Zakręcona co jakiś czas na punkcie uczenia się czego nowego. Od wielu lat recenzuje książki. Absolwentka wydziału chemicznego na Politechnice Gdańskiej.

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę