Nasz profile

Popowo o kobietach w Manufakturze

Aktualności

Popowo o kobietach w Manufakturze

Popowo o kobietach w Manufakturze

Pauline Boty – jedyna przedstawicielka brytyjskiego pop-artu. Artystka, która w niezwykle ekspresywnym nurcie sztuki uwypuklającym banał konsumpcyjnego stylu życia, tworzyła niemal poetyckie kompozycje o relacji kobiecości z seksualnością. Odważne, a zarazem delikatne, kolaże i obrazy malarki odzwierciedlające jej bogaty życiorys można podziwiać w Muzeum Sztuki ms2 w Manufakturze. A o twórczości Brytyjki na tle innych przedstawicielek nurtu będzie można posłuchać w czwartek, 8 maja, podczas otwartego wykładu pt. „Artystki i pop. Boty – Szapocznikow – Pinińska–Bereś”.

Kolekcja prac Pauline Boty prezentowana w Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi to przekrój jej twórczości, od okresu poszukiwań i wczesnych eksperymentów, aż po płótna będące nośnikiem politycznej i społecznej manifestacji, obnażającą prawdę o roli kobiet w latach 60. Brytyjka, nazywana „Bardotką z Wimbledonu”, wiedziała, jak trudno zdobyć uznanie w zdominowanym przez mężczyzn artystycznym środowisku. Poprzez przesycone ironicznym humorem prace walczyła z uprzedmiotowieniem żeńskiego ciała i ich marginalizacją w przestrzeni sztuki. Wystawa obejmuje również wybór dzieł Petera Blake’a, Patricka Caulfielda, Allena Jonesa, Eduardo Paolozziego, Joe’ego Tilsona, co stwarza możliwość interpretacji dzieł Pauline Boty w szerokim kontekście brytyjskiego pop-artu. Ekspozycja zorganizowana we współpracy z Wolverhampton Art Gallery będzie dostępna dla zwiedzających
do niedzieli, 18 maja.

Ms2 zaprasza również na fascynującą podróż przez pop-artowe kolaże, obrazy i instalacje w czwartek, 8 maja. Agata Jakubowska, historyk sztuki, autorka licznych pozycji poświęconych twórczości kobiet i problematyce gender, opowie o wybranej grupie artystek z nurtu pop-art. Tematem otwartego wykładu stanie się wpływ sytuacji geopolitycznej na prace artystyczne, nie tylko Boty, ale także rzeźbiarki Aliny Szapocznikow i związanej z krakowskim środowiskiem Marii Pinińskiej-Bereś. Zestawienie życiorysów i twórczości tych charakterystycznych osobowości pozwoli także szerzej spojrzeć na relacje malarek i rzeźbiarek z kulturą popularną.

Wykład zatytułowany „Artystki i pop. Boty– Szapocznikow – Pinińska-Bereś” odbędzie się w czwartek, 8 maja, o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki ms2 znajdującym się na terenie Manufaktury. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Kocha książki, lubi szyć i produkować swoje kosmetyki. Zakręcona co jakiś czas na punkcie uczenia się czego nowego. Od wielu lat recenzuje książki. Absolwentka wydziału chemicznego na Politechnice Gdańskiej.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę