Nasz profile

Pozytywne aspekty syndromu DDA

Aktualności

Pozytywne aspekty syndromu DDA

Pozytywne aspekty syndromu DDA

Kim są osoby określane tajemniczym skrótem DDA? Za tymi trzema literami kryją się konkretne, nierzadko bolesne losy ludzi, którzy wywodzą się z rodzin dysfunkcyjnych. Ludzi dotkniętych osobistą krzywdą, a tak często życzliwych, uczynnych, pracowitych i wszechstronnie uzdolnionych. Warto więc szukać odpowiedzi na pytanie: jak wspomóc dobre intencje, ujawnić ukryte potencjały, ożywić uśpione czy zapomniane możliwości?

Dorosłe Dzieci Alkoholików mierzą się z przeszłością trudną, pełną lęku i wstydu, poczucia niemocy i rezygnacji. Ich dzieciństwo było wymagającym wyzwaniem, a relacje z rodzicami przypominały tor z bardzo wieloma przeszkodami. Mimo to – a może właśnie dlatego? – osoby te wykazują szczególną wrażliwość na trudne losy i doświadczenia innych: biedę, skrzywdzenie, upokorzenie. Są więc wśród nas indywidualności twórcze, mocne „po przejściach”, charaktery sprawdzone w próbach ognia: potencjalni społecznicy, świadomi obywatele z charytatywną pasją, posłańcy społecznego dobra.

Ambicją projektu „Razem w trosce o DDA” jest kompleksowe wsparcie osób z rodzin dysfunkcyjnych, służące ich rozwojowi osobistemu, dojrzewaniu psychicznemu, społecznej świadomości i poczuciu samorealizacji. Inicjatywa (w całości) obejmie swoim zasięgiem 32 Młodych Dorosłych Dzieci Alkoholików (MDDA). Zajęcia będą miały wymiar zarówno grupowy, jak i indywidualny, dostosowany do wyzwań, potrzeb, predyspozycji i perspektyw uczestników.

Alkoholizm rodzica czy rodziców to problem dotykający całej rodziny. Chorują wszyscy, bo wszyscy żyją razem, dzielą te same troski codzienności i silne emocje. Dziecko alkoholika przechodzi przyspieszony proces dorastania, co nie pozostaje bez wpływu na konstrukcję psychiczną, mechanizmy socjalizacji i osobiste poczucie własnej wartości. Brak wiary w siebie, przesadny samokrytycyzm, trudności w relacjach społecznych, zawodowych i osobistych – to tylko niektóre wyzwania, z jakimi przychodzi się mierzyć.

A przecież wystarczy zatrzymać się, przyjrzeć uważniej własnym atutom i problemom, kompetencjom i niedoskonałościom, spojrzeć z pewnego dystansu i spróbować tak myśleć i działać, aby żyć w harmonii ze sobą i z otoczeniem. Dzięki bezcennej wiedzy i doświadczeniu opiekunów, terapeutów i wolontariuszy uczestnicy projektu mają szansę odkryć w sobie nieznane dotąd możliwości, przypomnieć odkładane czy zagłuszane marzenia, efektywniej realizować stare plany i nowe cele…

Do udziału w projekcie „Razem w trosce o DDA” zapraszamy młodych mieszkańców województwa mazowieckiego (w przedziale wiekowym 18-24 lata), bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo, wywodzących się z rodzin i środowisk dysfunkcyjnych. Jeśli pragniesz przejąć większą kontrolę nad swoim życiem, stawać się twórczym i potrzebnym obywatelem, kształtować świadomość siebie, własnego miejsca w społeczeństwie, swoich talentów i życiowych możliwości – to nasza inicjatywa jest właśnie dla Ciebie!

Projekt „Razem w trosce o DDA” pozwoli Ci lepiej poznać siebie i innych. Może nawet w perspektywie ukierunkuje Cię zawodowo na pracę terapeutyczną z DDA i zainteresuje Szkołą Psychoterapii DDA (http://szkola.od-do.org).

Nie marnuj swoich uzdolnień, nie przegap szans, stawiaj przed sobą cele ambitne, ale zawsze realne! Nasza inicjatywa zmotywuje Cię do działania, podpowie, ile pracy trzeba jeszcze wykonać, twórczo zintegruje z innymi uczestnikami, być może nawet zainspiruje zawodowo, a co najważniejsze: pomoże żyć lepiej i bardziej świadomie.

A czy nie właśnie o to nam wszystkim chodzi? Nie czekaj, zapraszamy! Wymagania, jakie należy spełnić, by przyłączyć się do projektu znajdują się www.razem-dda.pl. Realizatorzy projektu zapraszają szczególnie mężczyzn oraz osoby z terenów wiejskich.

Więcej informacji:
tel. 22 632-09-09 ( 9.00 – 17.00)
e-mail: od-do@od-do.org
biuro projektu / siedziba Stowarzyszenia OD-DO:
Warszawa, ul. Siedmiogrodzka 5 kl. II (domofon nr 9)

Nabór do II edycji TRWA! Nie przegap szansy! Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie OD-DO oraz irlandzką organizację THE HANLY CENTRE.

*Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: Człowiek – najlepsza inwestycja.

()

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę