Nasz profile

Decydujący moment – jak uchwycić chwilę?

Aktualności

Decydujący moment – jak uchwycić chwilę?

Decydujący moment – jak uchwycić chwilę?

Lata 40 XXw. Henri Cartier- Bresson wykonuje zdjęcie, które pchnie fotografię na nowe tory. Dzięki niemu, pokolenia fotografów uczą się, co to znaczy, żeby być we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Teraz to Niezależne Zrzeszenie Studentów szuka tych, którzy mają pomysł na pokazanie czasu na fotografii i zaprasza do udziału w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Studenckiej.

Decydujący moment – ta jedna chwila, ułamek sekundy, w którym świat pogrążony w chaosie jawi się jako doskonała całość. Zdjęcie powinno streszczać wydarzenie, które za chwilę rozpadnie się w potoku życia” – tak opisuje treść idei „decydującego momentu” Izabela Jaroszewska, dyrektor Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Wydarzenie, które widzimy na słynnym zdjęciu Bressona ułamek sekundy wcześniej i tyle samo czasu później byłoby już nieważne, nieistniejące, niewarte uwagi. A tak, dzięki wyczuciu fotografa otrzymaliśmy obraz piękny i ciekawy. Wielu fotografów uczyło się, i wciąż uczy, jak ważny w fotografii jest czas. Dla tych, którzy mają pomysł na to, jak oddać jego sens na fotografii NZS przygotował XVII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Studenckiej. W tym roku każdy z uczestników może zmierzyć się z kategorią Scenerie i zinterpretować temat „Wspomnienie”. Może również zaprezentować, jak rozumie „Pokolenia” w kategorii Reportaż, lub zrobić Portret pod tytułem „Chwila moment”.
Fotografia zna wiele przykładów fotografów, którzy twórczo wykorzystując czas, stworzyli swój znak rozpoznawczy. Frank Grisdale robiąc zdjęcia, bazuje na efekcie rozmycia, często granicząc z abstrakcją. Eliott Erwitt doskonale rozumie ideę „decydującego momentu” i potrafi uchwycić piękne i niezwykłe momenty. Jego prace są również niekiedy idealnymi przykładami na to, jak twórczo zaprezentować na fotografii przemijanie i upływ czasu. Prace tych artystów, jak i wielu innych, mogą być doskonałą inspiracją dla uczestników tegorocznej edycji Konkursu.

To, w jaki sposób przedstawisz na fotografii czas zależy wyłącznie od Ciebie. A jest, o co walczyć. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: profesjonalne drukarki od firmy Epson, vouchery na kursy fotograficzne w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej czy też sprzęt fotograficzny od firmy Fripers. Rozdanie nagród odbędzie się na Gali Finałowej, która odbędzie się 22 maja w Warszawie.
Tymczasem jeszcze przed zakończeniem przyjmowania zgłoszeń czeka na nas dużo wrażeń. 16 marca startują ogólnopolskie warsztaty fotograficzne organizowane w wielu miastach, już teraz Was na nie zapraszamy. Więcej informacji można znaleźć na naszej odnowionej stronie internetowej czy na fanpage’u Konkursu.

Mówiąc krótko – będzie się działo, więc nie ma, na co czekać, aparaty w dłoń i do dzieła! Może jest wśród nas następca Bressona?

()

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę