Nasz profile

Prawda zapisana w genach

Aktualności

Prawda zapisana w genach

Prawda zapisana w genach

Czy orgazm to tylko geny? Czy warto robić testy genetyczne, by przewidywać wystąpienie określonych chorób? Jak poradzić sobie z informacją o grożących nam schorzeniach? Tajemnice psychogenetyki odkryją naukowcy – psychologowie, biolodzy medyczni i lekarze genetycy – podczas najbliższych spotkań z cyklu Strefa Psyche SWPS w Warszawie. Wykłady i warsztaty odbędą się w dniach 23 lutego, 4 i 13 marca przy ul. Chodakowskiej 19/31.

Badania wskazują, że zdolność osiągania seksualnej rozkoszy jest aż w 45 proc. uzależniona od genów. Jednak na seksualność kobiety i mężczyzny wpływają również czynniki psychiczne, społeczno-kulturowe oraz jakość związków. Jak nasze przekonania i wyobrażenia dotyczące intymności wpływają na przyjemność czerpaną z seksu i z bliskości z drugą osobą? O anatomii, orgazmach, mitach i faktach związanych z seksem porozmawiają uczestnicy warsztatów, które poprowadzi Izabela Jąderek, seksuolog SWPS. Spotkanie odbędzie się 23 lutego 2015 r., godz. 17.30-19.30.

Prawdę o testach genetycznych odkryje w trakcie wykładu prof. Michał Witt – biolog molekularny i lekarz genetyk. Profesor opowie o rodzajach testów, których dostępność rośnie lawinowo, zaś błyskawiczny postęp technologiczny powoduje ich coraz większą dokładność. Molekularne testy identyfikacyjne zrewolucjonizowały procedury potwierdzania ojcostwa, a testy predykcyjne podatności na nowotwory są podstawą profilaktyki onkologicznej. Uczestnicy wykładu 4 marca 2015 r. o godz. 17.00-18.30 poznają zasady wykonywania takich badań, próby wypracowania krajowych rozwiązań prawnych, jak i spektrum problematyki psychogenetycznej związanej z tym problemem.

Czy warto wykonywać testy genetyczne predyspozycji do nowotworów? Tą problematykę poruszy w trakcie warsztatu dr med. Małgorzata Stawicka-Niełacna, specjalista w zakresie biologii medycznej i laboratoryjnej genetyki medycznej, biotechnolog, diagnosta laboratoryjny. Uczestnicy spotkania poznają definicję dziedzicznej predyspozycji do nowotworów złośliwych a także dowiedzą się, jakie motywacje kierują pacjentami decydującymi się na wykonywanie takich badań, jaki wpływ na decyzję mają osobiste doświadczenia związane z tą chorobą, a także jakie są źródła wiedzy o „testach”, z których korzystają pacjenci i jak wpływa to na ich decyzje o wykonaniu badań.

Spotkanie odbędzie się 13 marca 2015 r. o godz. 17.00-18.30.

Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny, jednak na warsztatach liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy.

Więcej informacji na stronie www.swps.pl/strefa-psyche.

(SWPS)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę