Nasz profile

Wspierają młodzież w całej Posce

Aktualności

Wspierają młodzież w całej Posce

Wspierają młodzież w całej Posce

Warsztaty w szkołach dla uczniów i nauczycieli, spotkania z psychoterapeutą w 5 miastach Polski oraz szereg aktywności na Woodstocku – to wszystko w ramach popularnego projektu edukacyjnego Strefa Młodzieży SWPS. Od lutego rusza nowa odsłona cyklu, który w zeszłym roku zainteresował ponad 66 tys. osób.

Tylko w poprzednim roku trenerzy Strefy Młodzieży odwiedzili prawie 1000 szkół w całej Polsce. Co tydzień prowadzą nietypowe lekcje dla licealistów dotyczące efektywnej nauki, sztuki autoprezentacji, stresu przed maturą, motywacji do nauki i sztuki podejmowania ważnych wyborów życiowych. – Zespół tworzący Strefę Młodzieży to kilkadziesiąt osób jeżdżących z warsztatami po całej Polsce, od województwa pomorskiego przez łódzkie, aż po podkarpackie. Największym kapitałem naszego projektu są ludzie: kreatywni, zaangażowani i zarażający innych swoją pasją. Rozmawiamy z uczniami m.in. o tym, jak usprawnić i uatrakcyjnić proces uczenia się, jak znaleźć w sobie motywację do działania i co warto wiedzieć, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu studiów – mówi Marek Kozłowski, koordynator projektu Strefa Młodzieży w Warszawie.

 

Dojrzewanie, seks, odchudzanie, zdrada, intymność, antykoncepcja, depresja czy homoseksualizm – w ramach Strefy Młodzieży odbywają się także spotkania psychologiczne z Michałem Pozdałem, psychoterapeutą i seksuologiem, który w trakcie roku rozmawiał już z ponad 12,5 tys. uczniów na te tematy. W lutym w ramach tego projektu poprowadzi wykład pt. „Dzień kobiet. O przemocy wobec dziewczyn”.

 

– Podczas spotkań psychologicznych z młodzieżą, które odbywają się w siedzibach SWPS, szkołach, a także na przystanku Woodstock rozmawiam z młodymi ludźmi o ich życiu. Opowiadają mi o swoich zainteresowaniach, planach na przyszłość oraz obawach i problemach. Ponad 2 lata temu zauważyłem, że wiele razy młode dziewczyny opowiadały mi drastyczne historie ze swojego życia, o tym jak zostały potraktowane przez swoich chłopaków lub kolegów. Te sytuacje zmotywowały mnie do stworzenia warsztatu „Dzień kobiet” – mówi Michał Pozdał, psychoterapeuta SWPS.

 

Fragmenty tych historii przytoczy podczas najbliższych spotkań z młodzieżą. Michał Pozdał będzie mówił o tym, czym jest przemoc, o granicach, których nie należy przekraczać.

 

– Przede wszystkim uczę podstawowego prawa dotyczącego ich życia seksualnego, czyli prawa do STOP w każdym momencie, w każdej pozycji, każdym stroju i z najbardziej ukochanym chłopakiem. Ponadto dyskutujemy o tym, czym jest stalking oraz seksting. Dlaczego nie opłaca się wysyłać swoich nagich zdjęć. Wskazuję także, co zrobić i gdzie szukać pomocy, gdy doszło do nadużycia – dodaje Michał Pozdał.

 

Harmonogram spotkań: „Dzień kobiet. O przemocy wobec dziewczyn”
Warszawa, 11 lutego, godz. 12-13.30
Poznań, 12 lutego, godz. 12.00-13.30
Wrocław, 13 lutego, godz. 10.30-12.00
Katowice, 27 lutego, godz. 12.00-14.00
Sopot, 13 marca, godz. 9-10.30

 

Oprócz spotkań skierowanych do młodzieży organizowane są także specjalne warsztaty dedykowane nauczycielom. – Warsztaty dla grona pedagogicznego dotyczą konkurencyjności na rynku edukacyjnym czy tematu wypalenia zawodowego. Takie zajęcia z szkołach prowadzą doświadczeni trenerzy i psychologowie. Przez cały rok zrobiliśmy takie warsztaty dla ponad tysiąca nauczycieli – mówi Patrycja Sobczak, koordynatorka projektu Strefa Młodzieży.
Strefa Młodzieży to projekt profilaktyczno-edukacyjny realizowany przez SWPS od pięciu lat, który skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej, rodziców oraz nauczycieli. To pierwszy tak duży ogólnopolski projekt, którego celem jest wspieranie młodzieży w trudnym okresie dorastania i rozwoju, a także podejmowanie tematów tabu. Program obejmuje cykl bezpłatnych spotkań dla licealistów i nauczycieli w postaci spotkań w szkołach oraz na uczelni.

 

Więcej informacji oraz zapisy prowadzone są na stronie: www.swps.pl/strefa-mlodziezy

 

(SWPS)

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę