Nasz profile

Zgłoś „Wydarzenie Historyczne Roku”

Aktualności

Zgłoś „Wydarzenie Historyczne Roku”

Zgłoś „Wydarzenie Historyczne Roku”

Już po raz ósmy Muzeum Historii Polski organizuje ogólnopolski konkurs „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. W tym roku zgłoszenia można przesyłać do 12 kwietnia 2015 r.

 

 

„Wydarzenie Historyczne Roku” jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku ponad 70 wydarzeń rywalizowało o miano najważniejszego, z czego 10 znalazło się w ścisłym finale. Tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenie historyczne 2013 r. uznało projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów” zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Poprzez kompleksowe działania edukacyjne (wykłady, warsztaty, gry edukacyjne, happeningi, karty edukacyjne) projekt przybliżył dzieje sztuki ogrodowej wraz z jej kontekstem kulturowym, filozoficznym i społecznym.

W poprzednich latach internauci wybrali m.in.: projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”, którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki (2012 r.), organizację uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego (2011 r.) i otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010 r.).

Do tegorocznej edycji została wprowadzona ważna zmiana, dzięki której można będzie głosować w trzech kategoriach:

– WYDARZENIE – tj. festiwale, imprezy plenerowe, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www, tablice upamiętniające), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne, etc.

– WYSTAWA – tj. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum, etc.

– EDUKACJA i MULTIMEDIA – tj. projekty edukacyjne (np. warsztaty, lekcje muzealne, gry edukacyjne, etc.), publikacje, komiksy, e-wydarzenia/multimedia (np. film, audiobook), strony www, aplikacje mobilne, etc.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie dwóch wydarzeń (do 12 kwietnia). Swoje projekty można zgłaszać za pomocą formularza internetowego dostępnego na stronie www.whr.muzhp.pl. Do propozycji należy dołączyć informacje związane z wydarzeniem, tj. opis wraz z materiałami ikonograficznymi lub/i multimedialnymi. Przed wysłaniem zgłoszenia należy zapoznać się z regulaminem Plebiscytu. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, do 17 kwietnia 2015 r. wybierze po trzy projekty w każdej z kategorii. Ostateczną decyzję w II etapie Plebiscytu podejmą internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania (do 20 maja). Podczas uroczystego zakończenia nastąpi wręczenie nagród głównych – cennych statuetek, autorstwa wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.

Pytania związane z Plebiscytem prosimy kierować na adres: konkurs@muzhp.pl.

 

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie
Partner: historia.org.pl
Sponsor: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Patroni medialni: Polskie Radio, TVP Historia, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Nasza Historia, Polska Press Grupa.

()

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę