Nasz profile

Napis – zabawna komedia z gorzkim przesłaniem

Aktualności

Napis – zabawna komedia z gorzkim przesłaniem

Napis – zabawna komedia z gorzkim przesłaniem

Do paryskiej kamienicy wprowadza się młode małżeństwo Lebrun. Po kilku dniach w windzie pojawia się wulgarny napis uderzający w nowego lokatora. Oburzony Lebrun próbuje znaleźć autora obraźliwych słów. Prawie natychmiast burzy to idealny porządek dotychczasowej sąsiedzkiej egzystencji, a rzekoma integracja okazuje się tylko grą pozorów. Zza masek politycznej poprawności, tolerancyjnych i kulturalnych Paryżan wyłaniają się oblicza pustych, bezmyślnych i mściwych ignorantów.

26.04, niedziela, godz. 12.00
27.04, poniedziałek, godz. 19.00 PREMIERA
04.05, poniedziałek, godz. 19.00
18.05, poniedziałek, godz. 19.00
25.05, poniedziałek, godz. 19.00

 

Centrum Kultury w Gdyni
ul. Łowicka 51, Gdynia
*Bilety: 35 zł / 30 zł

Realizatorzy:
Autor: Gérald Sibleyras
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Joanna Małecka
Światło i dźwięk: Kajetan Konieczny
Filmy: Marek Zygmunt
Asystent reżysera: Michał Zacharek

 

Obsada:
Pani Bouvier: Ewa Gierlińska
Pan Bouvier: Andrzej Śledź
Pani Cholley: Magdalena Smuk
Cholley: Rafał Ostrowski
Pani Lebrun: Monika Janeczek-Toporowska
Lebrun: Bartosz Wesołowski

O twórcach:

Grzegorz Chrapkiewicz

Aktor, reżyser, pedagog. Wychowanek krakowskiej PWST. Jako aktor debiutował w krakowskim Starym Teatrze w spektaklu J. Jarockiego „Mord w katedrze”. Jednak swoje największe kreacje aktorskie stworzył w trójmiejskich teatrach. Widzowie pamiętają go z takich ról, jak Bojarski w „Zmierzchu” J. Babel w reż. T. Bradeckiego, Mazurkiewicz w „Żołnierzu Królowej Madagaskaru” J. Tuwima w reż. J. Gruzy czy Vielbrand we „Wróżbach kumaka” G. Grassa w reż. K. Babickiego. Nie mniejsze sukcesy odnosi jako reżyser, głównie tekstów z wymagającego wielkiej precyzji i dobrego smaku repertuaru komediowego i farsowego (m.in. „Run for Your Wife”, „Nie teraz kochanie” w Teatrze Wybrzeże czy „O co biega?” w gdyńskim Teatrze Muzycznym). W Operze Bałtyckiej zrealizował m.in. kontrowersyjny spektakl „Wesele Figara” W. A. Mozarta (Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego), „Księżniczkę czardasza” E. Kalamana i „Mozarta i Salieriego” M. Rimskyego-Korsakova. Jest profesorem tytularnym, wykładowcą Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Reżyserował także w teatrach Warszawy, Poznania, Bielsko-Białej, Olsztyna i Kielc. W roku 2002 otrzymał nagrodę ZASP-u za „Lekcję” E. Ionesco zrealizowaną w Bielsku-Białej. W Teatrze w Białymstoku wyreżyserował „Fantom bólu” W. Sigariewa oraz „Polowanie na Łosia” M. Walczaka. Ostatnie premiery w Bielsku-Białej to „Piaskownica” M. Walczaka z Anną Guzik w jednej z głównych ról i „Bóg mordu” J. Rezy. W Warszawie zrealizował m.in. „Akompaniatora” A. Burzyńskiej w Teatrze Syrena, „Wariatkę” N. Ptuszkiny w Teatrze Bajka, „Gąskę” N. Kolady w Teatrze Capitol, „Klatkę Wariatek” w Teatrze Komedia, „Kotkę na gorącym blaszanym dachu” T. Williamsa w Teatrze Narodowym, „Mizantropa” Moliera w Teatrze Dramatycznym, „Psiunia” A. i D. Besse w Teatrze Kamienica i „Imię” M. Delaporte i A. de la Patteliere w Teatrze Na Woli. W 2014 r. w Centrum Kultury w Gdyni zrealizował „Piaskownicę” M. Walczaka, za którą nominowany został do Gdyńskich Galionów.

Wojciech Stefaniak

Scenograf. Kaliszanin. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i zwyciężył w Konkursie im. Z. Czermańskiego na najlepszy dyplom tej uczelni (1991). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od kilkunastu lat zajmuje się przede wszystkim scenografią teatralną, choć interesuje go również grafika i sztuka użytkowa. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w roku 2000 i 2003. Wyróżniony za scenografię do spektaklu „Cukier w normie” S. Shuty’ego w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie na XI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Pracuje z najlepszymi polskimi reżyserami teatralnymi i filmowymi. Ma na swoim koncie ponad dwieście realizacji w teatrach całego kraju. Na stałe współpracuje z warszawskimi teatrami Kwadrat i Komedia. Laureat Łódzkiej Złotej Maski w 2011 roku.

Joanna Małecka

Fotograf z wykształcenia i zamiłowania. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Laureatka nagrody w konkursie Fotografii Ślubnej na Targach „Weselnika”. Zdobyła wyróżnienie w konkursie „Gdynia tradycyjnie nowoczesna”. W roli kostiumologa zadebiutowała przy spektaklu „Piaskownica” M. Walczaka w reżyserii G. Chrapkiewicza w 2014 r. i jak sama mówi „była to prawdziwa szkoła przetrwania”. Prywatnie oddana trzem córkom, które od zawsze są dla niej inspiracją do działań twórczych.

 

()

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę