Nasz profile

II edycja akcji Polonez na Wodzie

Aktualności

II edycja akcji Polonez na Wodzie

II edycja akcji Polonez na Wodzie

Ruszyła kolejna edycja akcji „Polonez na Wodzie”, w ramach której ponownie młodzieżowe załogi wyruszą na największe imprezy żeglarskie tego lata w Europie. Zeszłoroczna edycja akcji „Polonez na Wodzie” (pod patronatem Parlamentu Studentów RP) była sukcesem i spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony środowiska żeglarskiego jak i studenckiego. W tym sezonie przygotowano jeszcze ciekawsze, ekscytujące rejsy i udział w większej ilości wspaniałych imprez (Baltic Tall Ships Regatta – Kłajpeda-Szczecin, finał Volvo Ocean Race – Goteborg, Tall Ships Races 2015 – Belfast-Alesund-Kristiansand-Aalborg , Baltic Polonez Cup-Świnoujście) na tym historycznym jachcie (Kpt. Baranowski samotnie opłynął „Polonezem” świat w latach 1972-73). Jacht „Polonez” to jednostka wyjątkowa i wiele znacząca dla historii Polski oraz polskiego żeglarstwa, a jej pierwszy kapitan – Krzysztof Baranowski – to znany, utytułowany żeglarz, który swoje życie poświęcił upowszechnianiu żeglarstwa, przede wszystkim wśród młodych ludzi (inicjator powstania m.in. „Pogorii” i „Fryderyka Chopina” – żaglowców szkoleniowych Szkoły Pod Żaglami).

Akcja „Polonez na Wodzie” powstała by po blisko trzech dekadach przywrócić „Poloneza” na morskie szlaki i wskrzesić jego misję służenia polskim studentom. Ze względu na burzliwą historię „Polonez” przez ponad 20 lat niszczał w hangarze, a jego osprzęt sukcesywnie rozkradano. Dzięki kilku żeglarzom, którym los tego historycznego jachtu nie jest obojętny udało się uratować jednostkę, postawić na wodzie i znów zaprosić na pokład młodzież. W 2014 roku, kiedy akcja została zainicjowana, udało się zorganizować kilkanaście rejsów morskich, wziąć udział w zlocie i regatach The Tall Ships Races (impreza skierowana do osób w wieku 16-25 lat) oraz zaprosić kpt. Baranowskiego do ponownego objęcia komendy nad „Polonezem” po ponad trzech dekadach przerwy. Pierwszy raz od 40 lat pojawił się on na „Polonezie” na starcie „Bałtyckich Regat Samotników o Puchar Poloneza” (nazwane na cześć jachtu i jego okołoziemskiego samotniczego rejsu 1972-73) i wystartował ten prestiżowy wyścig. Jedyny raz kiedy odwiedził imprezę – jako Gość Honorowy – miał miejsce w trakcie II edycji w 1974 roku. Sentymentalna podróż „Poloneza” zakończyła się w Szczecinie, który ponownie, po latach stał się portem macierzystym jachtu. Z tej okazji odbył się na Wałach Chrobrego koncert Chopinowski „Polonez na Wodzie przy Chopinie”, gdzie spotkały się szczecińskie jachty, żaglowiec „Fryderyk Chopin”, szczecińscy żeglarze, władze miasta, mieszkańcy i turyści. Akcja „Polonez na Wodzie” została wyróżniona przez Zachodniopomorski Związek Żeglarski m.in. za wkład w promocję żeglarstwa i działanie na chwałę polskiej bandery.

Obecnie w ramach akcji Polonez na Wodzie, już drugi rok z rzędu, „Polonez” będzie pływał po morskich szlakach i przyjmie na pokład młodzież, która weźmie udział w międzynarodowych imprezach skierowanych do młodych adeptów żeglarstwa. Imprezy Tall Ships Races i Tall Ships Regatta to wspaniałe święta żeglarstwa i młodych ludzi. W ramach zlotu odbywają się liczne darmowe koncerty, występy, konkursy, wycieczki i słynne Deck Parties (imprezy na pokładzie żaglowców organizowane przez załogi) oraz Crew Party (impreza dla wszystkich uczestników zlotu). Każdy postój w porcie gospodarzy imprez Tall Shipowych (cztery 4-dniowe w głównych portach oraz 4-5 na trasie Cruise-in-Company) to okres beztroskiego relaksu, integracji z setkami młodych ludzi z całego świata i nieprzerwanej imprezy.

Strona internetowa: http://poloneznawodzie.pl
Strona w jęz. angielskim: http://poloneznawodzie.pl/en/
Profil facebook: https://www.facebook.com/poloneznawodzie?fref=ts

 

()

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę