Nasz profile

Festiwal Solidarni z Białorusią

Aktualności

Festiwal Solidarni z Białorusią

Festiwal Solidarni z Białorusią

Solidarni z Białorusią, cykliczna akcja poparcia dla demokracji na Białorusi, odbędzie się w tym roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Na przestrzeni lat Solidarni z Białorusią przybrało formę festiwalu będącego nie tylko polityczną manifestacją poparcia dla opozycji, ale przede wszystkim okazją prezentacji białoruskiej kultury i wsparciem jej twórców.

 

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Uładzimir Niaklajeu – poeta i prozaik, który w 2010 roku startował w wyborach prezydenckich na czele kampanii “Mów prawdę”. W dzień wyborów został pobity i porwany ze szpitala do więzienia KGB. Po dwóch miesiącach w wiezieniu nałożono na niego areszt domowy. Na bazie tych wydarzeń powstała sztuka Jeleny Greminoj “Dwóch w Twoim Domu”, spektakl ten będzie prezentowany w Teatrze Wybrzeże w sobotę 11 kwietnia 2015r., o godz. 21.30. (bilety do nabycia) Spotkanie autorskie oraz prezentacja najnowszej książki Uładzimira Niaklaeva odbędzie się 12 kwietnia 2015 r. o godz. 17:00 w bibliotece ECS. Prowadzenie – Anna Sobecka. (wstęp wolny)
Festiwal będzie też okazją do zapoznania się ze współczesnymi nawiązaniami do tradycyjnej białoruskiej kultury ludowej w dizajnie i muzyce: kolektyw twórców i animatorów Art Siadziba z Mińska zaprezentuje  w ramach targów mody i designu “Bakalie” wyroby wykorzystujące tradycyjne wzory ludowe. W czasie koncertu finałowego będzie można  usłyszeć muzykę  białoruskiego zespołu folkowego Vuraj oraz trójmiejskiego zespołu pieśniarek Laboratorium Pieśni. Odbędą się także warsztaty białoruskiego śpiewu tradycyjnego „Spieuny Shod” prowadzone przez Lidera grupy Vuraj.
Będzie też okazja zwiedzić stałą wystawę ECS w wyjątkowy sposób. Podczas trzech subiektywnych spacerów śladami białoruskich dysydentów  poznamy losy białoruskiej opozycji z różnych perspektyw. W rolę oprowadzających, oprócz wspomnianego wyżej Uładzimira Niaklaeua, wcielą się dziennikarz i działacz społeczny Franak Wiaczorka oraz politolog Arkadiusz Czwolek.

Program
Na wszystkie wydarzenia w Europejskim Centrum Solidarności wstep wolny.

11 kwietnia | sobota
> 10-18 stanowisko projektantów z Białorusi na targach mody, dizajnu i młodej sztuki BAKALIE
miejsce: Europejskie Centrum Solidarności | ogród zimowy, parter
> 17:30 warsztaty białoruskiego śpiewu tradycyjnego „Spieuny Shod”
miejsce: Europejskie Centrum Solidarności sala warsztatowa nr 5, III piętro
liczba miejsc ograniczona  | wejściówki online od 30 marca: www.ecs.gda.pl
> 21:30 spektakl*„Dwóch w Twoim domu”, którego kanwę stanowi historia Uładimira Niaklajeua, białoruskiego poety i działacza politycznego, tekst: Jelena Griemina, reżyseria: Rudolf Zioło | gość specjalny: Uładimir Niaklajeu
miejsce: Teatr Wybrzeże, Czarna Sala
*bilety w cenie 30-40 zł do nabycia w kasie Teatru Wybrzeże

12 kwietnia | niedziela
miejsce: Europejskie Centrum Solidarności
> Subiektywne zwiedzanie śladami białoruskich dysydentów | Wystawa stała, I i II piętro
Oprowadzający:
13:00 Franak Wiaczorka – dziennikarz, aktywista społeczny
14:00 Uładimir Niaklajeu – poeta i prozaik, kandydat na prezydenta Białorusi (2010)
15:00 dr hab. Arkadiusz Czwołek – politolog, badacz opozycji i współczesnej historii Białorusi
Wejściówki online od 30 marca: www.ecs.gda.pl
> 17:00 spotkanie z Uładimirem Niaklajeu i prezentacja jego najnowszej książki „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez. Powieść mińska”. Prowadzenie – Anna Sobecka | Biblioteka, I piętro
Wejściówki online od 30 marca: www.ecs.gda.pl
> 19:00 koncert finałowy Laboratorium Pieśni (Gdańsk) z programem białoruskich i ukraińskich pieśni ludowych Vuraj (Mińsk) instrumentalny teatr muzyki folkowej | Audytorium, parter

 

Opisy artystów/zespołów
Art Siadziba – ruch społeczny promujący kulturę i język białoruski, który tworzy otwartą przestrzeń dla realizacji twórczych i zaangażowanych społecznie inicjatyw. Mimo kilku prób zamknięcia inicjatywy poprzez odebranie siedziby, działa w Mińsku od ponad trzech lat. Wydarzenia organizowane przez Art Siadzibę cieszą się dużym powodzeniem w białoruskich miastach. Podczas targów “Bakalie” Art Siadziba wystawi ubrania, inspirowane białoruskimi wzorami ludowymi, tworzone przez inicjatywę symbal.by i opowie o ich znaczeniu.
Franak Wiaczorka – dziennikarz, działacz społeczny, współzałożyciel inicjatywy “Art Siadziba”. Na wątkach jego biografii powstał film fabularny “żywie Biełaruś” reż. K. Łukaszewicz, 2013 r.
Uładzimir Niaklaeu – poeta i prozaik. żyjący klasyk literatury białoruskiej. W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich na czele kampanii “Mów prawdę”. W dzień wyborów został pobity i porwany ze szpitala do więzienia KGB. Po miesiącu (?) w wiezieniu nałożono na niego areszt domowy. Na bazie tych wydarzeń powstała sztuka Jeleny Greminoj “Dwóch w Twoim Domu”.
dr hab. Arkadiusz Czwołek – historyk i politolog, pracownik naukowy na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w Zakładzie Konfliktów Politycznych. Zajmuje się problematyką Europy Środkowo-Wschodniej.
Vuraj – zespół, który powstał w 2010 roku jako projekt łączący teatr z muzyką. Swoją inspirację czerpie z białoruskiej mitologii i folkloru. Wydana w 2014 roku płyta “Rajok” została nagrodzona jako najlepsza białoruska płyta w kategorii “folk”. Lider zespołu Siarhej Douhoszau tworzy warsztaty śpiewu tradycyjnego “Speuny shod”, czyli “Śpiewne zgromadzenie”, który również odbędzie się przy okazji festiwalu.
Laboratorium Pieśni – trójmiejski zespół pieśniarek. Grupa śpiewa tradycyjnie, w wielogłosie pieśni. Na koncercie finałowym przedstawią program złożony z pieśni białoruskich i ukraińskich. Do występów nie potrzeba im nic, oprócz zdrowych gardeł – pieśni wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie skrzypiec, bębnów i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, przeszkadzajek, kalimby, dzwonków).

Organizatorzy: Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej, Europejskie Centrum Solidarności, Akademickie Centrum Kultury UG Alternator, Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego, Studenckie Koło Naukowe Mozaika, Teatr Wybrzeże, Art Siadziba

Projekt Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

 

()

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę