Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po gdańskich dzielnicach – ostatnie wykłady i pierwsze letnie spacery
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki już pod koniec czerwca rozpoczną oprowadzanie po czterech dzielnicach Gdańska – Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Zaspie i od tego roku – po Nowym Porcie. Przed spacerami zapraszamy jeszcze na ostatnie otwarte wykłady dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oraz wszystkich zainteresowanych historią gdańskich dzielnic. Tematami najbliższych spotkań będą m.in. fortyfikacje Biskupiej Górki i historia powstania Nowego Portu.
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy przez całe lato oprowadzać będą mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami, od końca marca uczestniczą w wykładach poszerzających ich wiedzę o historii dzielnic. Bezpłatne spacery wyróżnia osobista narracja przewodników i przewodniczek, którzy do historycznych momentów i dat dodają szereg ciekawostek związanych z codziennym życiem w danej dzielnicy.
Podczas otwartych wykładów, można bliżej poznać historię Biskupiej Górki. 6 czerwca Wojciech Ostrowski poprowadzi spacer po fortyfikacjach znajdujących się w tej dzielnicy, a 18 czerwca, podczas wykładu, zagadnienie dodatkowo rozwinie Grzegorz Bukala. 9 czerwca o szpitalach i przytułkach, które funkcjonowały w pobliżu Biskupiej Górki opowie Adam Szarszewski. Wykłady odbywają się w siedzibie GWSH na ul. Biskupiej 24b.
W tym roku Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki odkrywają dla gdańszczan i turystów kolejną dzielnicę – Nowy Port. Najbliższe wykłady i spacer 9, 13 i 16 czerwca dotyczyć będą historii powstania Morskiego Domu Kultury (pełniącego funkcje kulturalne od 1954 roku, obecnie będącego siedzibą prywatnych szkół i przedsiębiorstw), o którym opowie Szymon Jocek i historii Nowego Portu, którą podczas spaceru (13.06) i wykładu (16.06) przybliży uczestnikom i uczestniczkom Aleksander Masłowski. Na wykłady zapraszamy do IV LO przy ul. Na Zaspę 31a.
Najbliższe wykłady i spacery:
Biskupia Górka:
- 6 czerwca, godz. 12.00, 14.00 – Wojciech Ostrowski Fortyfikacje na Biskupiej Górce – spacer, zapisy od 29.05: przewodnicy.bg@gmail.com
- 9 czerwca, godz. 18.00 – Adam Szarszewski Szpitale i przytułki w okolicach Biskupiej Górki, miejsce: GWSH, ul. Biskupia 24b.
- 18 czerwca, godz. 18.00 – Grzegorz Bukala Fortyfikacje na Biskupiej Górce, miejsce: GWSH, ul. Biskupia 24b.
Nowy Port:
- 9 czerwca, godz. 17.15 – Szymon Jocek Morski Dom Kultury: historia powstania, miejsce: IV LO, ul. Na Zaspę 31a.
- 13 czerwca, godz. 12.00 – Aleksander Masłowski Szlakiem historii Nowego Portu – spacer, start: IV LO, ul. Na Zaspę 31a.
- 16 czerwca, godz. 17.15 – Aleksander Masłowski Nowy Port XX wieku – wykład. Miejsce: IV LO, ul. Na Zaspę 31a.
Pierwsze bezpłatne, letnie spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami ruszą już pod koniec czerwca. Biskupia Górka: 22.06, 24.06 i 29.06 o godz. 18.00 i 27.06 o godz. 12.00. (Start przy Kościele Zielonoświątkowym, ul. Menonitów 2, zapisy: punkt@ikm.gda.pl). Dolne Miasto: 23.06, 25.06, 30.06 godz. 17.30 i 28.06 o godz. 12.00. (Start: przy Stągwiach Mlecznych, ul. Motławska 14, zapisy: punkt@ikm.gda.pl). Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie: 23.06, 25.06 godz. 17.30 i 27.06 o godz. 13.00. (Start: przy Plama GAK, ul. Pilotów 11, zapisy: punkt@ikm.gda.pl).
Szczegółowe informacje na temat wykładów znajdują się na stronie: www.ikm.gda.pl/dzialanie/z-mieszkancami/przewodnicy.
Od 3 czerwca startują też spacery po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet w niej pracujących i angażujących się w ruch Solidarności. Spacery odbywają się trzy razy w tygodniu i realizowane są w ramach projektu „Stocznia jest kobietą”, który prowadzi Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej. Więcej informacji: http://www.ikm.gda.pl/2015/05/spacery-po-dawnych-terenach-stoczni/
Patroni medialni: Poznaj Świat, Historia.org, iBedeker.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partnerzy: grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – Dolne Miasto, Plama GAK – Zaspa.
Projekt jest dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
