Nasz profile

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po gdańskich dzielnicach – ostatnie wykłady i pierwsze letnie spacery

Aktualności

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po gdańskich dzielnicach – ostatnie wykłady i pierwsze letnie spacery

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po gdańskich dzielnicach – ostatnie wykłady i pierwsze letnie spacery

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki już pod koniec czerwca rozpoczną oprowadzanie po czterech dzielnicach Gdańska – Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Zaspie i od tego roku – po Nowym Porcie. Przed spacerami zapraszamy jeszcze na ostatnie otwarte wykłady dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oraz wszystkich zainteresowanych historią gdańskich dzielnic. Tematami najbliższych spotkań będą m.in. fortyfikacje Biskupiej Górki i historia powstania Nowego Portu.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy przez całe lato oprowadzać będą mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami, od końca marca uczestniczą w wykładach poszerzających ich wiedzę o historii dzielnic. Bezpłatne spacery wyróżnia osobista narracja przewodników i przewodniczek, którzy do historycznych momentów i dat dodają szereg ciekawostek związanych z codziennym życiem w danej dzielnicy.

Podczas otwartych wykładów, można bliżej poznać historię Biskupiej Górki. 6 czerwca Wojciech Ostrowski poprowadzi spacer po fortyfikacjach znajdujących się w tej dzielnicy, a 18 czerwca, podczas wykładu, zagadnienie dodatkowo rozwinie Grzegorz Bukala. 9 czerwca o szpitalach i przytułkach, które funkcjonowały w pobliżu Biskupiej Górki opowie Adam Szarszewski. Wykłady odbywają się w siedzibie GWSH na ul. Biskupiej 24b.
W tym roku Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki odkrywają dla gdańszczan i turystów kolejną dzielnicę – Nowy Port. Najbliższe wykłady i spacer 9, 13 i 16 czerwca dotyczyć będą historii powstania Morskiego Domu Kultury (pełniącego funkcje kulturalne od 1954 roku, obecnie będącego siedzibą prywatnych szkół i przedsiębiorstw), o którym opowie Szymon Jocek i historii Nowego Portu, którą podczas spaceru (13.06) i wykładu (16.06) przybliży uczestnikom i uczestniczkom Aleksander Masłowski. Na wykłady zapraszamy do IV LO przy ul. Na Zaspę 31a.

Najbliższe wykłady i spacery:

Biskupia Górka:

  • 6 czerwca, godz. 12.00, 14.00 – Wojciech Ostrowski Fortyfikacje na Biskupiej Górce – spacer, zapisy od 29.05: przewodnicy.bg@gmail.com
  • 9 czerwca, godz. 18.00 – Adam Szarszewski Szpitale i przytułki w okolicach Biskupiej Górki, miejsce: GWSH, ul. Biskupia 24b.
  • 18 czerwca, godz. 18.00 – Grzegorz Bukala Fortyfikacje na Biskupiej Górce, miejsce: GWSH, ul. Biskupia 24b.

Nowy Port:

  • 9 czerwca, godz. 17.15 – Szymon Jocek Morski Dom Kultury: historia powstania, miejsce: IV LO, ul. Na Zaspę 31a.
  • 13 czerwca, godz. 12.00 – Aleksander Masłowski Szlakiem historii Nowego Portu – spacer, start: IV LO, ul. Na Zaspę 31a.
  • 16 czerwca, godz. 17.15 – Aleksander Masłowski Nowy Port XX wieku – wykład. Miejsce: IV LO, ul. Na Zaspę 31a.

 

Pierwsze bezpłatne, letnie spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami ruszą już pod koniec czerwca. Biskupia Górka: 22.06, 24.06 i 29.06 o godz. 18.00 i 27.06 o godz. 12.00. (Start przy Kościele Zielonoświątkowym, ul. Menonitów 2, zapisy: punkt@ikm.gda.pl). Dolne Miasto: 23.06, 25.06, 30.06 godz. 17.30 i 28.06 o godz. 12.00. (Start: przy Stągwiach Mlecznych, ul. Motławska 14, zapisy: punkt@ikm.gda.pl). Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie: 23.06, 25.06 godz. 17.30 i 27.06 o godz. 13.00. (Start: przy Plama GAK, ul. Pilotów 11, zapisy: punkt@ikm.gda.pl).

Szczegółowe informacje na temat wykładów znajdują się na stronie: www.ikm.gda.pl/dzialanie/z-mieszkancami/przewodnicy.

Od 3 czerwca startują też spacery po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet w niej pracujących i angażujących się w ruch Solidarności. Spacery odbywają się trzy razy w tygodniu i realizowane są w ramach projektu „Stocznia jest kobietą”, który prowadzi Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej. Więcej informacji: http://www.ikm.gda.pl/2015/05/spacery-po-dawnych-terenach-stoczni/

 

Patroni medialni: Poznaj Świat, Historia.org, iBedeker.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – Dolne Miasto, Plama GAK – Zaspa.
Projekt jest dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę