Nasz profile

Stare Radyjko, trochę historii i skumulowane monochromy czyli najbliższe wydarzenia Wyspy Skarbów GAK

Aktualności

Stare Radyjko, trochę historii i skumulowane monochromy czyli najbliższe wydarzenia Wyspy Skarbów GAK

Stare Radyjko, trochę historii i skumulowane monochromy czyli najbliższe wydarzenia Wyspy Skarbów GAK

Wyspa Skarbów GAK w Gdańsku Sobieszewie zaprasza:

5 lipca 2015 (niedziela) godz. 12:00
Stare Radyjko – koncert z warsztatami muzycznymi dla dzieci

11 lipca 2015 (sobota), godz. 12:00
Spotkania z historią i przyrodą Wyspy Sobieszewskiej

11 lipca 2015 (sobota), godz. 18:00
Wernisaż asamblaży Andriusa Mosiejusa Skumulowana Monochromatyczność
Wystawa do 14 sierpnia 2015.

5 lipca 2015 (niedziela), godz. 12:00
Koncert zespołu Stare Radyjko połączony z warsztatami muzycznymi

Stare Radyjko to projekt, w którym skupiają się działania artystyczne i edukacyjne skierowane do najmłodszych. Nasza misja to traktowanie młodego odbiorcy serio. Serwowanie słów i dźwięków niebanalnych, z klasą, ale pełnych ciepła i pozytywnych emocji. Takich, które i zaciekawią, i uwrażliwią młodego słuchacza.

„Wspaniałe słuchowisko… kolejne fragmenty opowieści są intrygujące i wzruszające… Kiedy pojawiają się (…) pierwsze dźwięki, dziecko zaczyna mniej interesować się wykonywanymi dotąd czynnościami, siada, ucisza wszystkich wokół i słucha…” (Magdalena Żerek, Miastodzieci.pl, 2013)

Po koncercie zapraszamy na warsztat:
Kino nieme pełne dźwięków

Zajęcia muzyczno-dźwiękowe, podczas których przyjrzymy się roli muzyki w filmie niemym. Dowiemy się, kim był taper i jaką pełnił funkcję podczas seansu, a także jakie zmiany w kinie spowodowało pojawienie się dźwięku. Następnie korzystając z instrumentów akustycznych, elektronicznych oraz przedmiotów codziennego użytku wspólnie stworzymy i zarejestrujemy ścieżkę dźwiękową do wybranych fragmentów filmowych.
Wstęp: 10 zł

11 lipca 2015 (sobota), godz. 12:00 – 13:30
Spotkania z historią i przyrodą Wyspy Sobieszewskiej.
„Latarnie polskiego wybrzeża”

Drugie Spotkanie z historią i przyrodą zostanie poświęcone latarniom polskiego wybrzeża. Dziś, dawny zawód latarnika odszedł już do przeszłości. Jego obowiązki przejęła wyspecjalizowana elektronika. Z prelekcją i pokazem multimedialnym Apoloniusz Łysejko, hydrograf, od ponad 40 lat miłośnik latarni morskich, postara nam się przybliżyć tajniki tego dawnego zawodu oraz zaprezentuje wybrane morskie latarnie.
Wstęp wolny

11 lipca 2015 (sobota), godz. 18:00

Wernisaż wystawy Andriusa Mosiejusa Skumulowane Monochromy (Akumuliaciniai Monochromatai).

„Autor nazwał swoje asamblaże skumulowanymi monochromami. Świat rzeczy staje się tu swoistą grą. Odbiorca musi odczuć sercem prace wybrane przez Andriusa. W innym wypadku zobaczy jedynie stare, zniszczone przedmioty, skomponowane według zasad zrozumiałych tylko dla autora. Trzeba mieć oczy mądrego, doświadczonego człowieka i serce dziecka, by umieć świat rzeczy odebrać jako grę.
Ekspozycję otwiera bezpretensjonalny asamblaż „Rzeczy ładne i zupełnie jeszcze dobre”. Czegóż tam nie ma? Jest i izolator słupa elektrycznego, i wojskowa manierka, i strug, i kawałek kolczastego drutu. Wszystkie te przedmioty trafiły do pracowni artysty od konkretnych osób, które wiedziały o zamiłowaniu Andriusa do kolekcjonowania staroci.
W składających się na wystawę asamblażach dominują czernie i szarości. Sylaby albo pojedyncze litery, wyrażające koncepcję artysty, łączą poszczególne eksponaty w jedno słowo: „MONOCHROMATAI” („monochromy”). Na przykład sylaba „MO” została nazwana „przypadkowymi motywami tekstów wziętych z życia”. Ale poszczególne elementy asamblażu są połączone nieprzypadkowo, bo twórca, zestawiając przedmioty w określonym porządku, przemienia je, nadaje im nowe znaczenia. Rzeczy niejako ożywają i żyją swoim drugim życiem. Nabywają w tym nowym życiu tego, czego nie miały, funkcjonując oddzielnie – stosownej dozy komizmu i tragizmu. Czyż nie z tych właśnie komponentów składa się ludzka egzystencja? Oto sylaba „NO”, nazwana „szarymi twarzami” (formę asamblażu narzuca płyta). Swoje miejsce znajdują tu liczba 210, tarka do buraków, szczotka do lnu i zdjęcie klasowe oprawione w szkło. „CH” to według zamysłu autora „niemowa – świadek, który potrafi milczeć”. Asamblaż ten łączy zagadkową liczbę 15, maski, figurki ludzi, zwierząt, żyjątek. „MA” – jest, jak wyjaśnia Andrius, „niemym, metafizycznym ciałem, które trwa”. A czym ono jest? Skorupami rozbitego lustra, dziecięcą szufelką do zabawy, maską przeciwgazową, guzikami… Absurd? Może wcale nie większy niż ludzkie życie.
Te asamblaże trzeba nie tylko obejrzeć. Ich trzeba doświadczyć. A to oznacza, że przy każdym trzeba się zatrzymać i pomyśleć. Myślenie to niełatwa sztuka – tak samo jak tworzenie asamblaży. Oba procesy są odzwierciedleniem życia i jego odwiecznej natury – w połowie komicznej, w połowie tragicznej. Kiedy tragedię udaje się przekształcić w komizm – to tak jakby się wygrało życie.”

Aldona Žemaitytė, Komizm i tragizm rzeczy

Andrius Mosiejus – malarstwo, asamblaż
Urodził się w 1952 roku w Szawle, gdzie w roku 1977 ukończył wydział artystyczny na tamtejszym uniwersytecie. Od 1977 roku brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych na Litwie i za granicą.  Obecnie  pracuje jako nauczyciel wychowania plastycznego w gimnazjum w Druskiennikach. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i asamblażem. Jest członkiem Grupy „3 X”, zrzeszającej artystów z Druskiennik.

wystawa do 14-go sierpnia 2015

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę