Nasz profile

Gdańsk portem dla literatury

Aktualności

Gdańsk portem dla literatury

Gdańsk portem dla literatury

Między 18 a 20 sierpnia do Gdańska zawinie festiwal Port Literacki. Przed siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej, przy ul. Długi Targ 39/40, stanie miasteczko literackie, w którym odbędą się spotkania z poetami, konkurs jednego wiersza, widowiska teatralne dla dzieci, projekcje filmów i koncert grupy Trupa Trupa. Gośćmi Portu Literackiego będą m.in.: nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności Vianni Bianconi, Justyna Bargielska, Łukasz Jarosz, Tadeusz Dąbrowski czy Grzegorz Kwiatkowski.

Podczas Portu Literackiego w Gdańsku miłośników literatury czeka kilka premierowych wydarzeń. Nowy tom poetycki „Spalanie” zaprezentuje Grzegorz Kwiatkowski, a Tadeusz Dąbrowski przypomni swój wybór wierszy Zuzanny Ginczanki. Vianni Bianconi oraz Yari Bernasconi będą czytać swoje wiersze z wydanej niedawno przez Biuro Literackie antologii „Szyby są cienkie”, która prezentuje włoskojęzyczną poezję ze Szwajcarii. Kolejne nowości literackie przybliżą czytelnikom Justyna Bargielska, Roman Honet i Łukasz Jarosz. Będą to zbiory wydane z okazji dwudziestolecia Portu Literackiego: „Nudelman” oraz „świat był mój”. Łukasz Jarosz przeczyta przedpremierowo wiersze z tomu „Kardonia i Faber”, który jesienią ukaże się nakładem Biura.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Anna Makowska – Kowalczyk, Marcin Sosiński i Kazio Sponge przygotowali dla dzieci widowiska teatralne z książkami w roli głównej: we wtorek 18 sierpnia w oparciu o książkę Jacka Podsiadły „Przedszkolny sen Marianki”, w środę 19 sierpnia na podstawie książki „Sposoby na zaśnięcie” z wyborem dwunastu wierszy z ilustracjami dwunastu grafików. Dodatkowo zapraszamy do sieni IKM, do kącika dziecięcego z „Wyszukanymi” w domenie publicznej kolorowankami, puzzlami i książkami.

Wciąż można zgłaszać swoje wiersze do Konkursu jednego wiersza. Wystarczy napisać tekst, wrzucić go do jednej ze specjalnych skrzynek rozlokowanych w Gdańsku (w siedzibie IKM, w Punkcie Informacji Turystycznej w Bramie Wyżynnej oraz w Bibliotece Manhattan we Wrzeszczu) i przyjść do Miasteczka literackiego 18 sierpnia o godz. 18.00. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody – zdobywca pierwszego miejsca zostanie zaproszony na weekend do SPA i otrzyma zestaw tomów poetyckich z Festiwalu Europejski Poeta Wolności

W ramach Wolnego rynku poetów zaprezentuje się także trzydziestu uczestników 10. edycji projektu Połów. Program literacki uzupełni wystawa zdjęć z 20 lat Portu Literackiego oraz projekcje poetyckich etiud do wierszy m.in.: Justyny Bargielskiej, Tadeusza Różewicza, Andrzeja Sosnowskiego czy Marcina Świetlickiego. Nie zabraknie też kulinarnych doznań inspirowanych literaturą. Smakołyki przygotują blogerki: Przegryzam, Lekko jak hel, Stolik w kropki, Wszystko, co kocham i trio kulinarne waGary. W miasteczku literackim można będzie się też zaopatrzyć w ciekawe lektury dostępne w specjalnych cenach.

Na zakończenie Portu Literackiego w Gdańsku, 20 sierpnia o godz. 18.00, Tadeusz Dąbrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Europejski Poeta Wolności, zabierze chętne osoby na literacki spacer.

Szczegółowy program Portu Literackiego w Gdańsku dostępny jest na stronie: http://portliteracki.pl/pogodzinach/static/port-w-gdansku/.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1593265804280214/.

Organizacja Portu Literackiego w Gdańsku możliwa jest dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę