Nasz profile

Marika, rower i radość życia

Aktualności

Marika, rower i radość życia

Marika, rower i radość życia

Marika – jak zwykle zarażająca fanów uśmiechem – po raz pierwszy wystąpiła na festiwalu Reggaeland. W Płocku artystka odnalazła wspomnienia ze swoich pierwszych występów. W rozmowie z Patrycją Żołyniak opowiada o nowym albumie, swoich inspiracjach oraz zdradza co sprawiło, że tak bardzo polubiła plażę nad Wisłą.

 

Co sądzisz o Reggaelandzie?

Jestem na Reggaelandzie po raz pierwszy, lecz w Płocku już występowałam, na początku kariery. Miło tu wrócić. Tamte koncerty były dla mnie bardzo ważne. Podoba mi się tutaj, ze względu na brak wielkomiejskiego zgiełku. Jest tylko piach, woda i znajoma publiczność. To lubię!

Poruszając temat twojej twórczości, czy twój nowy klip do singla „Tabletki” to był twój pomysł? Widać na nim sporo prywatnych ujęć.

Wyciągnęłam swoje nagrania z wakacji, na których nie mam żadnego makijażu czy wymyślnego scenicznego stroju. Jestem tylko ja, rower i radość życia. Podziwiałam jak piękny jest świat i czerpałam przyjemność z piękna przyrody. Muzyka powinna się obronić sama. Póki co mamy 25 tysięcy wyświetleń, więc wygląda na to, że klip się podoba. Stwierdziłam, że ludzie naoglądali się już sztampowych klipów, gdzie dziewczyny chodzą rozebrane i dumne jak pawie. Miałam nadzieję, że fanom spodoba się prawda niepodkoloryzowana. To na pewno zadziałało.

Jak twój singiel został przyjęty przez krytyków i fanów?

Tych, którzy dotąd nie znali Breakbeat Propagandy, pewnie zaskoczył fakt, że Marika stała się taka elektroniczna. Podchodzę jednak z szacunkiem i miłością do fanów, którzy znają mnie z bardziej reaggowych wystąpień. Nieśmiało przypominam, że płyta „Plenty” była bardzo różnorodna. Dlatego to, co robię teraz, robię intuicyjnie. Nie chcę trzymać się sztywnym ram, ale tworzyć tak jak czuję.

Jak wyglądała twoja współpraca z innymi artystami podczas nagrywania nowego albumu?

Śpiew Klaudii z Xxanaxxu oczarował mnie do tego stopnia, że uznałam, że powinnam przestać śpiewać! Byłam oszołomiona tym, że ktoś robi to totalnie inaczej niż ja. To niezwykle ciekawe doświadczenie, tworzyć coś zupełnie nowego. Należałam kiedyś do Bass Medium Trinity, gdzie wołali na mnie M, czyli Marika. Współpracowałam również z Breakbeat Propaganda. Razem trochę namieszaliśmy w Polsce.
W tym samym czasie nagrywałam jungle, breakbeaty, brokenbeaty i tam bardzo szybko nawijałam. Elektroniczne granie zawsze za mną chodziło, więc ta płyta, dzięki współpracy z Xxanaxxem stała się bardziej żywiołowa. Wpletliśmy tam skrzypce i wiolonczele, dzięki czemu jest to częściowy powrót do tego, co robiłam wcześniej. Muzyka się zmieniła i poszła do przodu, przez co trudno jest nagrywać obecnie taką muzykę jak dwanaście lat temu. Wszystko musi być świeższe. Wyznacznikiem tego jest również Xannax, który w muzyce miejskiej subtelnie wyznacza standardy i trendy. Jednocześnie grupa trzyma poziom grając na arenie międzynarodowej i godnie reprezentując na niej Polskę. Nagrałam również kawałek z Gooralem, oraz kawałek z BRK, czyli Dj’em od Grubsona.

Ostatnie pytanie, bardziej osobiste: skąd czerpałaś inspiracje do pisania tekstów do nowej płyty?

Nigdy nie czułam się bardziej zagubiona, a jednocześnie bardziej spokojna niż teraz. Jestem znana z bycia osobą silną i pełną życia, która jednocześnie jest kolorowa. Jestem prawie 35-latką, a w tym wieku można mówić, że jest się dorosłym. Czuję, że dopiero teraz dorastam. Układam sobie wszystko w głowie i dojrzewam do duchowości, dzięki czemu odradzam się na nowo. Oczywiście inspiracje czerpię ze wszystkiego co mnie otacza i od ludzi, do których lgnę i którzy na szczęście lgną do mnie. Pisanie tekstów jest dla mnie autoterapią, ale jednocześnie wiem, że oddziałują one też na innych. Trafiam do osób, którzy czują się zakłopotani, niepewni. Nie chcę udawać, że jestem mądrzejsza czy silniejsza niż w rzeczywistości. Jestem tylko człowiekiem, także bywam słaba. Ale odkryłam, że mimo to nie mogę stać w miejscu.

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również
Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę