Nasz profile

Studenci debatują o Frankowiczach‏

Aktualności

Studenci debatują o Frankowiczach‏

Studenci debatują o Frankowiczach‏

W dniu 1 października 2015 roku o godzinie 13:30 w sali C-9 w Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Piaskowej 9 w Sopocie odbędzie się studencka Debata Oksfordzka. W debacie wezmą udział dwa zespoły złożone z najlepszych studentów Wydziału Zarządzania i Wydziału Ekonomicznego, którzy zmierzą się w pojedynku na argumenty w celu obalenia lub podtrzymania tezy:
Czy należy pomagać frankowiczom?

Debatę poprowadzi (b. premier) Jan Krzysztof Bielecki. W Radzie Mędrców zasiądą wybitni ekonomiści, absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego: Maciej Grabowski (minister środowiska), Mirosław Gronicki (b. minister finansów), Dariusz Filar (b. członek Rady Polityki Pieniężnej).
Debatę organizują Dziekani i samorządy studenckie Wydziału Zarządzania i Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Swój udział w gronie publiczności potwierdziło już ponad 100 studentów, a organizatorzy przygotowali miejsca nawet dla 500 osób. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie: www.debatasopot.ug.edu.pl

Debaty Oksfordzkie cieszą się coraz większą popularnością. Ta subtelna sztuka prowadzenia dyskusji pozwala na rywalizację z przeciwnikiem prezentującym stanowisko przeciwne, jedynie przy pomocy wagi argumentów. Idea debaty oksfordzkiej powstała na uniwersytecie w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Debata polega na prowadzeniu sporu na podany wcześniej temat tezy, przez dwie przeciwne sobie drużyny. Jedna strona ma nas przekonać do słuszności sformułowanej tezy, druga strona ma ją podważyć i obalić. Drużyny nie wiedzą która z nich stanie po stronie propozycji, a która opozycji. Zadecyduje o tym wynik losowania, które będzie przeprowadzone na auli, przed audytorium, na krótko przed rozpoczęciem debaty.

W każdym 4-osobowym zespole są osoby odpowiedzialne: za prezentację stanowiska, za jego uzasadnienie, za kontrargumentację przykładów przeciwników i za podsumowanie swojego stanowiska. Mówcy obu stron zabierają głos na przemian, mając po 3 minuty na wypowiedź. Jako pierwszy występuje mówca broniący tezy. Potem do głosu dochodzi opozycja, następnie zaś przemawia kolejny zwolennik proponowanej tezy itd. Nad całością czuwa powołany marszałek i sekretarz debaty. Publiczność ma możliwość zadawania pytań drużynom w trakcie wystąpień jak i wypowiedzenia się za którąś ze stron na końcu debaty, popierając ją argumentami.

Ukoronowaniem debaty jest moment głosowania po debacie. Publiczność decyduje wtedy, czyje argumenty okazały się bardziej przekonujące i czy tytułowa teza została obroniona czy obalona. Należy pamiętać, że podczas głosowania nie należy kierować się swoimi poglądami na temat tezy, lecz ocenić, która ze stron lepiej zaprezentowała trafne argumenty przemawiające za swoim stanowiskiem.

 

()

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę