Nasz profile

W małym dworku

Aktualności

W małym dworku

W małym dworku

Centrum Kultury w Gdyni rozpoczyna jesień spektaklem „W małym dworku”. Sztuka wyreżyserowana przez Tomasza Podsiadłego, opiera się na dramacie Witkacego. Opowiada o reakcji mieszkańców na powrót do miasteczka zmarłej na raka Anastazji Nibek.

Przygotowania do spektaklu nie bez powodu trwały sześć miesięcy. Dramat był dla aktorów nie lada wyzwaniem ze względu na trudny język. Wyznali, że dramat Witkacego to miła odmiana po odgrywanych wcześniej bajkach i baśniach.

Podczas spektaklu widz będzie mógł obserwować różnorodne reakcje i konflikty między mieszkańcami miasteczka, zwłaszcza tymi, którzy byli ze sobą spokrewnieni. – Bez konfliktu teatr nie istnieje – mówi Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu. Z tego powodu w swojej pracy skupił się przede wszystkim na relacjach między głównymi bohaterami.

Reżyser pozostawił wiele scen do interpretacji widzowi – to od nas zależy jak zrozumiemy poszczególne części spektaklu. Widz nie ma pewności nawet co do przestrzeni, w której się toczy akcja. Czy to sen, czy to jawa? A może szpital, czy może jednak dworek w Kozłowicach?

– Tylu, ilu jest widzów, tyle opinii – skomentował realizator. Aktorzy starali się pokazać rozedrganie, które jest wyczuwalne w dramacie Witkacego. Można było zauważyć je w mimice i ruchu aktorów. Ich zgranie w tym szaleństwie było zachwycające.

– Tekst jest tylko pretekstem, a reszta tym, co chcemy przekazać – mówi Tomasz Podsiadły. – Spektakl ma w sobie trochę odniesień do czasów współczesnych – dodał. Zrealizowanie projektu było marzeniem reżysera.

Spektakl w najbliższym czasie będzie wystawiony 31.10.2015 r. o godzinie 19.00.

Oprócz tego Centrum Kultury w Gdyni oraz Scena 138 zapraszają na kolejne sztuki m.in. na „Herodowe pomuchle, czyli jasełka gdyńskie” autorstwa Jerzego Łukaszewskiego z muzyką Adama Dąbrowskiego. Premiera odbędzie się 6 stycznia 2016 r. Co by było, gdyby Jezus urodził się nie w Betlejem, a w Gdyni na Świętojańskiej?

()

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę