Nasz profile

Rusza platforma szkoleń online Instytutu Kultury Miejskiej

Aktualności

Rusza platforma szkoleń online Instytutu Kultury Miejskiej

Rusza platforma szkoleń online Instytutu Kultury Miejskiej

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do korzystania z sześciu szkoleń o nowych mediach i współpracy projektowej w sieci, które dostępne są na nowej platformie szkoleniowej: www.szkoleniaonline.ikm.gda.pl. Zachęcamy do rozwijania swoich kompetencji medialnych i uczestnictwa w bezpłatnych kursach przygotowanych w ramach projektu Akademia Nowych Mediów Medialabu Gdańsk! 18 listopada na Politechnice Gdańskiej odbędą się warsztaty „Osobisty internet. Czyli jak uporządkować informacyjny chaos?”, które powstały na podstawie szkolenia internetowego. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Dzięki proponowanym szkoleniom uczestnicy poznają dostępne narzędzia ułatwiające współpracę w internecie, prowadzenie projektów kulturalnych (i nie tylko), tworzenie publikacji czy pracę z zasobami domeny publicznej. Kursy przeznaczone są głównie dla szeroko pojętych kadr kultury (animatorów, nauczycieli, muzealników, pracowników instytucji i organizacji pozarządowych). Wiedza zdobyta podczas kursu może zainspirować do przeprowadzenia nietypowej lekcji o twórczym wykorzystaniu grafik, plakatów czy czasopism dostępnych w domenie publicznej, a poznane metody booksprintu – czyli szybkiego, zespołowego tworzenia publikacji, do kolektywnego pisania poradników, książek czy innych pomocy i prac naukowych.
Na platformie http://szkolenia.ikm.gda.pl/, znajdują się m.in. kursy: „Internet bez ryzyka i metryki” – dla osób w wieku senioralnym, dotyczące krytycznego i świadomego korzystania z internetu, „Osobisty Internet, czyli jak mogę uporządkować informacyjny chaos?” – o możliwościach personalizacji wyszukiwań, a tym samym efektywniejszym korzystaniu z zasobów internetu. W przygotowaniu moduł: „Razem ale osobno – wspólna praca w internecie” – o możliwościach jakie daje Internet do wspólnej, zdalnej pracy.

18 listopada w godz. 18.00 – 21.00 na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej Katarzyna Michałowska wraz z osobami współtworzącymi moduł szkoleniowy poprowadzi warsztaty „Osobisty Internet, czyli jak mogę uporządkować informacyjny chaos?”. Szkolenie zapoznaje z paletą narzędzi pomocnych przy gromadzeniu i porządkowaniu treści zbieranych za pomocą internetu. Pomoże znaleźć odpowiedź na pytanie: co zrobić, żeby bez trudu otrzymywać regularnie interesujące treści? Wstęp wolny, obowiązują zapisy: https://internet.konfeo.com/pl/groups.
Szkolenia na platformie: www.szkoleniaonline.ikm.gda.pl przygotowali m.in. Marcin Wilkowski i Grzegorz D. Stunża zajmujący się na w praktyce i naukowo tematyką nowych mediów. – W kursie „Storytelling” wprowadzamy odbiorców w świat narracji cyfrowych, które można wykorzystać przy realizacji różnorodnych projektów: edukacyjnych czy terapeutycznych. Przedstawiamy kilka przykładów działań, w których realizowano cyfrowe narracje i krok po kroku poprowadzimy uczestników kursu przez etapy tworzenia opowieści – mówi Grzegorz D. Stunża, autor kursu.

Kursy nie wymagają specjalnych umiejętności na starcie. – Do rozpoczęcia kursu wymagana jest jedynie podstawowa wiedza i umiejętności związane z posługiwaniem się komputerem i korzystaniem z Internetu. Po lekturze poszczególnych modułów kursu oraz obejrzeniu wykładu wideo odbiorcy zostaną poproszeni o zrobienie testu sprawdzającego, a na końcu kursu będzie można pobrać certyfikat – tłumaczy Marcin Wilkowski, autor kursu „Wykorzystywanie zasobów domeny publicznej”.

Wszystkie moduły szkoleniowe powstały w wyniku seminariów, w których brali udział eksperci z danych dziedzin m.in.: Agnieszka Jarmuł z Fundacji 5medium, Karolina Sczepaniak z Fundacji Panoptykon, Łukasz Kowalski z Ośrodka Brama Grodzka w Lublinie, Aleksandra Janus z Centrum Cyfrowego Projekt Polska, Katarzyna Michałowska, Grzegorz D. Stunża czy Beata Wołkanowska – trenerka rozwoju osobistego i pedagog. Współpracowników Pracowni Nowych Mediów można poznać na stronie: http://pracownia.medialabgdansk.pl/wspolpracownicy/.

Szkolenia można realizować we własnym tempie: uczestniczyć w nich od początku do końca lub przerwać i powrócić do tematu. Rozpocząć można od razu – zakładanie konta czy logowanie się nie jest wymagane! Na końcu każdego ze szkoleń na odbiorców czeka test sprawdzający.
Ponadto, w ramach Pracowni Nowych Mediów, powstała interaktywna infografika będąca kompendium wskazówek na temat webwritingu, którą przygotowała autorka poradników na temat pisania tekstów w internecie – Joanna Wrycza – Bekier: http://webwriting.ikm.gda.pl/.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę