Nasz profile

Rozruszamy z impetem pod prąd

Szkoła pisania

Rozruszamy z impetem pod prąd

Rozruszamy z impetem pod prąd

5 października odbyło się pierwsze spotkanie redakcyjne po wakacjach. Jak zwykle w Bratniaku, na czwartym piętrze, pracowaliśmy pomiędzy ciasteczkami i książkami do recenzji na stole.

Na początek, jak każe nasza spotkaniowa tradycja, rozpoczęliśmy od pytania:  jak tam po wakacjach? Ola Tomaszewska zdominowała dyskusję opowiadając o kolonistach wychodzących w trakcie kolonii oknem, lekko przebiła ją opowieść Hani Ellwart o wakacjach „na bogato” za pieniądze z Unii Europejskiej – zwiedziła prawie całą Europę.

Nasza misja

Przypomnieliśmy sobie naszą wizję, nad którą pracowaliśmy wiosną 2013 roku.

Misja opisowa:
Uwzględniając potrzeby studentów, kreujemy, inspirujemy, pobudzamy, edukujemy, informujemy, jak odnaleźć własną wartość, nadzieję, sens i cel w życiu oraz w codzienności.

Nasza misja jako hasło:
Zrozumieć więcej

Już po Starterze

Obejrzeliśmy reklamę Startera wykonaną przez TV TASK (załączona poniżej) i omówiliśmy plusy i minusy publikacji. Publikację oceniliśmy wysoko. Cieszymy się, że pojawili się nowi autorzy, doceniliśmy nowego grafika, może tylko mamy zbyt mały nakład, bo wystarcza tylko dla pierwszorocznych, a chcielibyśmy by publikację otrzymał każdy student.

Plany na nowy rok akademicki

Następnie rozmawialiśmy o tym, co nas czeka w nowym roku akademickim 2013/14.
Naczelna wyróżniła punkty nacisku:

Osobisty rozwój każdego w redakcji (by przez rok każdy z nas zdobył przynajmniej dwie nowe umiejętności i widział rozwój w umiejętnościach społecznych)
Rozwój nowych redakcji w Polsce (marzy nam się oddział zdalny w Łodzi – zgłosiło się kilka fajnych ludzi z tamtego rejonu, może coś uda im się tam zrobić)

Przedsięwzięcia planowe w najbliższym czasie to:
– Nowy magazyn do 15 listopada musimy mieć artykuły po korekcie do składu, ponieważ 10 grudnia rozdajemy je na uczelniach
– 21 października organizujemy konferencję nie milcz! – konferencja z okazji Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu (szczegóły na: niemilcz.wordpress.com)
– Konferencja Medionalia – ogólnopolska konferencja dla studenckich dziennikarzy na Politechnice Gdańskiej – 23 i 24 listopada 2013 roku.
– W grudniu, czas integracji redakcyjnej (wspólne spotkanie świąteczne)

Praca nad nowym magazynem

Zanim rozpoczęliśmy burzę mózgów na temat nowej tematyki magazynów, rozciągaliśmy nasza kreatywność poprzez zabawę w kalambury. Rywalizowały dwie grupy, po zaciętym boju uzyskaliśmy remis.

Tematem najbliższego numeru będzie:
CISZA- podsumowanie, refleksja, skupienie, poszukiwanie spokoju, wyciszenia, z dala od zgiełku (w związku ze świętami i końcem roku), DUMA, poczucie własnej wartości (nie jestem w końcu taki zły jakim siebie widzę – WYGLĄD), WIARA (nie tylko w Boga, ale też we własne możliwości), pojęcie MAŁO-> nie potrzeba robić wielkich rzeczy, mówić dużo i głośno, by coś powiedzieć;

Jak widać powyżej, proste ćwiczenie kreatywności pozwoliło nam rozwinąć skrzydła.

Pozostałe tematy na najbliższy rok akademicki, w dokumencie w załączniku.

Medionalia

Rozpoczęliśmy rozmowę o konferencji Medionalia od naszych potrzeb w zespole redakcyjnym.

Każdy mówił o sobie, czego chciałby się dowiedzieć, w czym rozwinąć i czego nauczyć. Wyszło z tego kilka cennych koncepcji, które postaramy się zrealizować i zaspokoić poprzez konferencję Medionalia, która odbędzie się 23 i 24 listopada 2013 roku.

 • Twitter – potrzebne narzędzie pracy dziennikarza?
 • Instagram – fotoreportaż XXI w.?
 • Podstawowa praca dziennikarza w redakcji – jak wygląda dzień, skupienie się na pisaniu przede wszystkim newsów, skąd brać informacje, gdzie dzwonić
 • Bloger czy dziennikarz?
 • Czy etyka dziennikarska sięgnęła bruku?
 • Fotografia dziennikarska; fotoreportaż
 • Zarządzanie informacją
 • Dziennikarz, mobilne centrum informacji
 • Organizacja czasu pracy
 • Gdzie poszukiwać tematów
 • Jak być dziennikarzem klasy zagranicznej?
 • Specjalizacje dziennikarskie
 • Dziennikarstwo podróżnicze
 • Emisja głosu
 • Praca z kamerą
 • Pisanie dobrych recenzji
 • Warsztaty z pisania tekstów
 • Komunikacja – jak rozmawiać ze swoim bohaterem
 • W poszukiwaniu newsa i informacji – jak używać do tego nowe media

Reklama Startera:

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Szkoła pisania

Na górę