Nasz profile

Kilka słów do pierwszorocznych – studia to nie liceum, czyli rozpoczyna się nowy etap w życiu

Studenci

Kilka słów do pierwszorocznych – studia to nie liceum, czyli rozpoczyna się nowy etap w życiu

Kilka słów do pierwszorocznych – studia to nie liceum, czyli rozpoczyna się nowy etap w życiu

Koniec liceum i początek studiów to nowy etap w życiu każdego człowieka. Nie musi to oznaczać końca luzu i zabawy, lecz jest to znacząca zmiana, która pozwala wejść w dorosłe życie.

Samodzielność

Kończąc szkołę średnią część osób na pewno zdecyduję się na wyprowadzkę do innego miasta. Co za tym idzie – trzeba znaleźć stancję, oswoić się z nowym otoczeniem, bliżej poznać środowisko akademickie oraz nowych rówieśników.

Jest to ekscytujące wydarzenie, ale jednocześnie opuszczenie domu rodzinnego wiąże się z wieloma emocjami – lecz nie powinno nas to zniechęcać do działania.

Rodzice przestają czuwać nad naszą codziennością, a my wkraczamy w nowe, dorosłe, życie. Samorządy studenckie oraz inne organizacje akademickie chętnie służą swoją pomocą. Dla pierwszaków organizowane są spotkania, wyjazdy czy imprezy integracyjne. Również opiekun każdego roku na studiach pomaga wdrążyć się każdemu pierwszakowi w funkcjonowanie na uczelni. Pokazuje i opisuje sposób załatwiania rożnych spraw np. w dziekanacie. Wzory pism można znaleźć na stronie każdej uczelni. Tam również znajdziemy informacje na temat pomocy medycznej czy materialnej danej uczelni oraz kontakt do różnych jednostek znajdujących się na uczelni.

Forma nauki na studiach

Nieraz słyszymy: „Na studiach to dopiero zobaczysz”. Nie należy tych słów brać do serca, gdyż studiach to wspaniały czasem rozwoju i samodoskonalenia. Warto wiedzieć o pewnych różnicach dotyczących nauki na uniwersytecie. Pierwsza to wykłady prowadzone przez wykładowców w formie monologu. Ich celem jest przekazanie zakresu materiału oraz konkretnych zagadnień. Są to zazwyczaj zajęcia nieobowiązkowe, ale należy pamiętać, że uczestnicząc w nich lepiej przygotujemy się do egzaminów.
Drugą formą zajęć są ćwiczenia – tu obecność jest obowiązkowa. Student pracuje samodzielnie lub w grupach. Zazwyczaj ćwiczenia kończą się zaliczeniem z oceną. Te zajęcia przygotowują do samodzielnej pracy i myślenia. Formą zaliczeń w ciągu roku są kolokwia, czyli bieżące sprawdzanie wiedzy studentów. Dlatego na studiach ważna jest systematyczna nauka. Co pół roku jest tzw. sesja, czyli okres egzaminów, gdzie wiedza sprawdzana jest z całego roku – w formie ustnej lub pisemnej. Niewątpliwe sposób pracy na studiach różni się od tego w szkole, gdyż opiera się na samodzielnej pracy. Wymaga to sporej samodyscypliny, ponieważ nie czuwa nad nami nauczyciel kontrolujący systematyczność pracy studenta. Poziom nauki jest wyższy, bo przygotowuje do pracy zawodowej. Zatem organizacja i bieżąca nauka to podstawa przetrwania na studiach, a co za tym idzie – wyciągnięcia jak najlepszych korzyści idących z ciężkiej pracy. Nagrodą jest dłuższy okres wakacji – nie dwa, ale aż trzy miesiące!

Studia z pasją

Wybór studiów powinien zostać dokładnie przemyślany. Warto zastanowić się nad tym co nas ciekawi i czym chcielibyśmy zająć się w przyszłości. To istotne pytanie które powinien zadać sobie każdy podczas rekrutacji na studia. Uczelnie mają przygotowaną szeroką i ciekawą ofertę edukacyjną, warto poczytać plan studiów oraz zaczerpnąć informacji od starszych kolegów lub z for internetowych. Na studiach przedmioty są bardziej sprecyzowane i nastawione na konkretną dziedzinę nauki. Nie ma zatem jak w szkole wielu przedmiotów z różnych dziedzin. Zajęcia fakultatywne – które wybieramy sami – poszerzają naszą widzę oraz dogłębniej analizują przedmiot naszych studiów. Dlatego tak ważny jest wybór kierunku, który będziemy studiować z pasją, a nie dla samego bycia studentem. Na wielu uczelniach są koła naukowe których uczestnicy uczą się dodatkowych rzeczy i pogłębiają informacje.

Czas to pieniądz

Dobrze pamiętać, że studia to już nie czas wymówek. Nie ma tu miejsca na usprawiedliwienia dla naszego lenistwa i zaniedbywania obowiązków. Nikt nie zrobi za nas zakupów czy nie opłaci rachunków. Dlatego samodyscyplina i organizacja jest ważna. Pomocne mogą stać się listy zadań, które pomogą nam usystematyzować plan dnia i wykonać wszystkie zadania na czas. Wykładowcy, mniej przychylnie, niż nauczyciele w szkole, patrzą na spóźnialskich. Obowiązuje tzw. kwadrans studencki, ale lepiej korzystać z niego, tylko w nagłych przypadkach i należy wiedzieć, iż nie każdy ową tradycje respektuje. Gdy zdarzy się choroba lub inny wypadek losowy, warto udać się do lekarza po zwolnienie lekarskie, które następnie należy przedstawić prowadzącemu i na jego podstawie nasza nieobecność na zajęciach zostanie usprawiedliwiona. Następnie zajęcia odrobić należy na dyżurze profesora, przygotowując się z zaległego materiału. Dobra organizacja czasu pozwala na pogodzenie obowiązków na uczelni z tymi domowymi, dając nam tym samym czas dla siebie i przyjaciół. W miastach organizowane są dyskoteki studenckie i inne eventy. Można tam poznać wielu ciekawych ludzi i miło spędzić czas. Często uczelnie organizują różnego rodzaju wyjazdy w kraju i za granicę za niewielką kwotę, gdyż tego typu wyjazdy bywają dofinansowywane przez jednostki uczelni.

Pierwsza praca

Zazwyczaj wakacyjna praca jest tą pierwszą. Podejmując się pierwszego w życiu zajęcia warto pamiętać o tym, by pracę znajdować w zaufanych miejscach. Należy zwracać uwagę na pośrednictwa pracy (w szczególności, jeśli chodzi o pracę za granicą). Ogłoszeń o pracę można szukać na stronach internetowych czy grupach facebook’owych. Na ogół studenci nie mają problemu ze znalezieniem zajęcia w okresie wakacyjnym. Jeśli zdecydujemy się na pracę w ciągu roku akademickiego, warto postawić sobie priorytety – na pierwszym miejscu nauka, dopiero potem praca. Dobra organizacja zajęć pozwala na pogodzenie nauki z pracą. Niektóre miejsca pracy oferują studentom elastyczny grafik dostoswany do zajęć na uczelni. Będąc studentem można strać się o pomoc finansową, czyli tzw. stypendium socjalne, o które ubiegać możemy się na swojej uczelni.

Strach ma wielkie oczy…, zatem nie należy przerażać się studiami i dorosłym życiem. Czas studiowania jest wspaniałym okresem w życiu, który pozostawia wspomnienia do końca życia. Powolne wkraczanie w dorosłe i samodzielne życie może stać się wspaniałą przygodą. To nie tylko samodzielność, pierwsza praca i obowiązki, to też czas rozwoju, poznawania świata i ludzi. Na pewno droga ta będzie pełna przeszkód i zakrętów, ale jej koniec to meta do której warto dotrzeć.

Studentka dziennikarstwa z cudownego miasta Kraków. Lubi pisać, lubi robić wywiady, rozwija się wciąż i wciąż. Szuka nowych wyzwań i w przyszłości marzy o karierze dziennikarskiej.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę