Nasz profile

Zaplanuj weekend z poezją. Program Festiwalu Europejski Poeta Wolności

Trójmiasto

Zaplanuj weekend z poezją. Program Festiwalu Europejski Poeta Wolności

Zaplanuj weekend z poezją. Program Festiwalu Europejski Poeta Wolności

Poezję można niespodziewanie odnaleźć np. na przystanku tramwajowym w ramach kampanii promującej Festiwal Europejski Poeta Wolności, który odbędzie się 23 – 25 marca w Gdańsku.

Instytut Kultury Miejskiej przygotował program wydarzeń, które pokazują poezję z wielu perspektyw. Obok spotkań autorskich z nominowanymi do Nagrody Europejski Poeta Wolności odbędą się m.in.: debaty i konfrontacje literackie, krytyczne kwadranse, slam poetycki, wieczór czytania poezji, koncert i dyskusja muzyków o poezji oraz gala wręczenia Nagrody w reżyserii Wiktora Rubina.

Pełen program dostępny jest na stronie: www.europejskipoetawolnosci.pl.

Jeszcze przed Festiwalem Europejski Poeta Wolności, tomy nominowanych do Nagrody twórców z Armenii, Azerbejdżanu, Bułgarii, Finlandii, Holandii, Islandii, Mołdawii i Wielkiej Brytanii można będzie kupić na Gdańskich Targach Książki, które odbędą się 16 – 18 marca w Filharmonii Bałtyckiej.

Bogaty program Festiwalu to m.in.: spotkania z nominowanymi do Nagrody twórcami i ich tłumaczami. 23 marca od godz. 16.00 w Europejskim Centrum Solidarności rozmowy z Selimem Babullaoglu (Azerbejdżan) i Lindą Vilhjálmsdóttir (Islandia) poprowadzą Michał Nogaś i Jarosław Zalesiński. 24 marca od godz. 11.00 w Bibliotece pod Żółwiem o swojej poezji opowiedzą Dumitru Crudu (Mołdawia), Erkka Filander (Finlandia) i Tatev Chakhain (Armenia), a dyskusje moderować będą Justyna Sobolewska, Zofia Król i Leszek Szaruga. 25 marca od godz. 11.00 w galerii Pionova odbędą się spotkania z Alice Oswald (Wielka Brytania), Barbarą Kallą i Adamem Wiedemannem (tłumaczami holenderskiego poety Menno Wigmana) i Płamenem Dojnowem (Bułgaria). Rozmowami pokierują Szymon Kloska, Agnieszka Wolny-Hamkało oraz Piotr Śliwiński.

Wydarzenia programowe rozpoczynają się już przedpołudniem, 23 marca na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie odbędą się spotkania z poetami sieci Versopolis, w tym z laureatką Nagrody EPW w roku 2014 – Dortą Jagić z Chorwacji. Piątkowy wieczór zakończy czytanie poezji w językach narodowych zaproszonych gości oraz koncert Pablopavo i Ludzi w B90 na terenach postoczniowych. Początek: godz. 20.00. Koncert jest biletowany. Bilety w cenie 25 zł (z Kartą do Kultury) i 35 zł dostępne online https://tickets.soundrive.pl/pl/event/362/europejski-poeta-wolnosci oraz w dniu koncertu.

Ważnym elementem spotkań tłumaczy, krytyków, znawców literatury i czytelników są debaty. 23 marca w Europejskim Centrum Solidarności o godz. 18.00 rozpocznie się debata Korzenie wolności, w której wezmą udział: Miljenko Jegrović, poeta, prozaik, publicysta, jeden z najwybitniejszych pisarzy chorwackich, któremu uznanie przyniósł zbiór opowiadań o życiu w ogarniętej wojną Bośni i Hercegowinie Sarajevski Marlboro, Ilma Rakusa, szwajcarska poetka, pisarka, tłumaczka i poliglotka, Jarosław Mikołajewski, poeta, prozaik, dziennikarz i reportażysta, tłumacz z języka włoskiego i autor książki Wielki przypływ dotyczącej problemu uchodźstwa. Spotkanie moderuje Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, poeta, eseista, współtwórca Ośrodka „Pogranicze sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze, która w marcu 2018 roku otrzymała Europejską Nagrodę Kultury Księżniczki Małgorzaty.

24 marca o godz. 10.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się współorganizowana z siecią Oracle Cultural Network, debata Wolność w kulturze / Freedo(o)m of Culture. W spotkaniu wezmą udział: Jean Pierre Deru (założyciel sieci ENCATC i ORACLE), Mary Ann DeVlieg (przewodnicząca grupy roboczej przy Komisji Unii Europejskiej zajmującej się sztuką, prawami człowieka i sprawiedliwością), Jan Klata (reżyser i dramaturg teatralny), Michał Merczyński (dyrektor Festiwalu MALTA w Poznaniu), Paweł Potoroczyn (do 2016 roku dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza) oraz Anda Rottenberg (kuratorka, historyczka i krytyczka sztuki). Popołudniu, 24 marca o godz. 17.30, w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się debata z muzykami – Brzmi sensownie. Agnieszka Szydłowska z Programu III Polskiego Radia porozmawia z Pawłem Sołtysem (Pablopavo), Grzegorzem Kwiatkowskim (Trupa Trupa) oraz Dorotą Masłowską o poezji w tekstach piosenek i wierszach, które inspirują współczesnych muzyków.

O tym, jak postrzega się polską poezję za granicą, co sprawia, że zdobywa ona czytelników w krajach tak kulturowo różnych jak Włochy, Stany Zjednoczone czy Chiny, w czym tkwi jej potencjał do przekraczania granic, i w jaki sposób kreować modę na wiersze z Polski opowiedzą – w rozmowie Tadeuszem Dąbrowskim – Marek Kazmierski, Michael Kruger i Beata Stasińska. Debata Zagranice polskiej poezji odbędzie się 25 marca o godz. 15.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

Najmłodsi również będą mieli swój czas podczas Festiwalu. W sobotnie przedpołudnie, 24 marca o godz. 11.00 do sieni IKM zaprasza Jarosław Mikołajewski, który opowie o swojej książce Wędrówka Nabu. Przedstawia ona historię małego uchodźcy wędrującego dziś do Europy, żeby znaleźć bezpieczny dom. Natomiast 25 marca o godz. 11.00 na rodzinną zabawę w poezję i prozę w IKM zaprasza Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, obecnie prezes fundacji jej imienia, autor książek dla dzieci. Wydarzenie przeznaczone jest dla rodziców z dziećmi w wieku 7–10 lat, obowiązują zapisy.

Propozycją warsztatową dla osób dorosłych jest spotkanie z Michałem Rusinkiem, który 23 marca o godz. 16.00 przeprowadzi w IKM warsztaty Kolanko węża, czyli o metaforze nie tylko w poezji. Mają na celu zwrócenie uwagi na poetycką warstwę języka i jej zastosowanie w praktycznym dyskursie codziennym. Zapisy:

warsztaty@ikm.gda.pl

Najmłodsi również będą mieli swój czas podczas Festiwalu. W sobotnie przedpołudnie, 24 marca o godz. 11.00 do sieni IKM zaprasza Jarosław Mikołajewski, który opowie o swojej książce Wędrówka Nabu. Przedstawia ona historię małego uchodźcy wędrującego dziś do Europy, żeby znaleźć bezpieczny dom.

Festiwal zakończy się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 25 marca o godz. 20.00 galą wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności w reżyserii Wiktora Rubina (Paszport POLITYKI 2014 w kategorii teatr). Poeta-laureat otrzyma statuetkę oraz 100 000 zł, jego tłumacz 20 000 zł. Wstęp na zaproszenia.

Nominowani do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018 są: Tatev Chakhian (Armenia) za tom Dowód (nie)osobisty, tłum. Haik Howannisjan i Paweł Sakowski, Selim Babullaoglu (Azerbejdżan) za tom „Nie ma kto pisać do pułkownika”, tłum. Ilaha Karimova i Grażyna Zając, Płamen Dojnow (Bułgaria) za tom Sofia Berlin, tłum. Hanna Karpińska, Dymitr Dobrew i Dorota Dobrew, Wojciech Gałązka, Erkka Filander (Finlandia) za tom Biała burza przebudzenia, tłum. Katarzyna Szal, Menno Wigman (Holandia) za tom Na imię mi Legion, tłum. Barbara Kalla i Adam Wiedemann, Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia) za tom Wolność, tłum. Jacek Godek, Dumitru Crudu (Mołdawia) za tom Fałszywy Dymitr, tłum. Jakub Kornhauser i Joanna Kornaś-Warwas, Alice Oswald (Wielka Brytania) za tom Zapadać w jawę, tłum. Magda Heydel.


Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, Gdańsk 23-25 marca 2018
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
www.europejskipoetawolnosci.pl
www.facebook.com/europejskipoetawolnosci
Patroni medialni: Tygodnik Powszechny, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane 24.pl, lubimyczytac.pl, Empik

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny poza koncertem Pablopavo i Ludziki (bilety 25/35 zł) oraz Galą wręczenia Nagrody Europejskiego Poety Wolności (wstęp na zaproszenia).

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę