Nasz profile

Szymon Hołownia – Kościół dla średniozaawansowanych

Książki

Szymon Hołownia – Kościół dla średniozaawansowanych

Szymon Hołownia – Kościół dla średniozaawansowanych

Znak 2010
Ocena 5/5

Dzisiejszy kościół katolicki ma niezliczenie wiele twarzy. Jedną z nich – bardzo ciekawą – pokazuje Szymon Hołownia w swojej książce.

 

Opisując swoje doświadczenia i towarzyszące im wrażenia, wplatając historie naocznie widziane i gdzieś zasłyszane, autor wprowadza czytelnika w zawiłości katolickiej hierarchii, praw i obowiązujących zasad. Często z przymrużeniem oka i równie często dodając celne uwagi, Hołownia definiuje oficjalne pojęcia dotyczące kościoła, jak nowicjat, episkopat czy koronka, jednocześnie uzupełniając je o wyrażenia potoczne, a mówiące o charakterze kościoła bardzo wiele. Do najciekawszych należą karaoke, liturgia uścisków czy Matka Boska Elektryczna. Książka pokazuje kościół jako żywy organizm, który nie jest pozbawiony wad, ale na pewno wart lepszego poznawania. Gorąco polecam każdemu, kto jest ciekawy budowy i zasad funkcjonowania tego wielkiego i skomplikowanego organizmu.


Fragmenty książki:

Episkopat. Pewien sędziwy zakonnik, wywodzący się z książęcej rodziny, gdy lat temu dwadzieścia czy trzydzieści natrafił w gazecie na zdjęcie episkopatu polskiego, miał ponoć prychnąć znacząco i zauważyć: „Ale się chłopstwo poprzebierało…”. Faktycznie, jeszcze kilkanaście lat temu lektura kościelnego Who’s who była czynnością nudną, jak menu w barze mlecznym. (…) Z polskimi biskupami najczęściej jest bowiem tak, że dopóki mówią osobno, są ciekawi i mają jakieś poglądy. Gdy stają się episkopatem Polski – można umrzeć z nudów.”„Karaoke. Zwyczajowa nazwa specjalnej instalacji, za której pomocą podczas nabożeństw wyświetla się teksty pieśni, tak by lub, miast mamrotać, mógł je śpiewać bez błędów. W czasach mojej przedelektronicznej młodości składała się ona z rzutnika oraz rozpiętego niczym żagiel (…) ekranu. Rzutnik wyświetlał slajdy z tekstami utworów pisanymi na maszynie, a wiele radości wszystkim zebranym w świątyni sprawiały sytuacje, gdy któryś ze slajdów wyświetlił się do góry nogami. Względnie gdy rzutnik odmówił posłuszeństwa (byłem też świadkiem wypadku, że slajd w rzutniku spłonął, co było idealną, wymarzoną wręcz ilustracją do zakończonego właśnie kazania, gdzie dużo mówiło się o piekielnych ogniach i mękach).”
()
CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę