Nasz profile

Dianne Dixon – Język sekretów

Książki

Dianne Dixon – Język sekretów

Dianne Dixon – Język sekretów

Videograf, 2010
Ocena: 5/5

Fascynująca, enigmatyczna, psychologiczna, czy nawet można by powiedzieć psychologiczno-filozoficzna powieść, ukazująca drogę poszukiwań bohatera w głąb siebie i prawdy o nim samym, tym, kim był i kim jest. Tak w kilku słowach można scharakteryzować Język sekretów – pierwszą książkę amerykańskiej scenarzystki, reżyserki programów telewizyjnych, dwukrotnie nominowanej do prestiżowej nagrody Emmy, a teraz także świetnie zapowiadającej się pisarki, Dianie Dixon.

Justin Fisher, 33-letni mężczyzna, cierpiący na pewnego rodzaju wybiórczy zanik pamięci, który obejmuje okres od wczesnego dzieciństwa do rozpoczęcia studiów, po latach opuszcza Londyn, dotychczasowe miejsce, w którym żył wraz z żoną i synkiem, przenosząc się do Kalifornii, miejsca, skąd pochodzi i gdzie się wychował. Podejmuje próbę odnalezienia swojego rodzinnego gniazda, co jednak z powodu luk w pamięci sprawia mu duże trudności. Bohaterowi nieznane są przyczyny owej częściowej amnezji, chcąc jednak dotrzeć do swoich korzeni, a przede wszystkim ufając, że uda mu się odkryć prawdę o sobie samym i swojej przeszłości, którą jest w stanie odtworzyć jedynie fragmentarycznie, odnajduje rodzinny dom przy Lima Street. Tam jednak jego nadzieje zostają szybko rozwiane z powodu wiadomości o śmierci obojga rodziców. Justinowi pozostaje jedynie odwiedzić cmentarz i zobaczyć ich groby. Gdy jednak przyjeżdża na miejsce, okazuje się, że są tam pochowani nie tylko rodzice, ale i… on sam.

To właśnie w tym miejscu zaczyna się niezwykła wędrówka do wewnątrz siebie, swojej świadomości i podświadomości, w celu wyłuskania z pamięci możliwych wspomnień, które mogłyby dać Justinowi jakąś wskazówkę dotyczącą wydarzeń z przeszłości.

Język sekretów to książka, pod wpływem której czytelnik staje się niejako sam jedną z postaci, dążącą do odkrycia prawdy, tajemnic z przeszłości głównego bohatera, uczestnicząc wraz z nim i innymi w psychologicznej podróży wciągającej w meandry ludzkiego umysłu. Nie sposób jednak pominąć wyraźnie zarysowanych elementów wskazujących na typ powieści-układanki, której rozwikłanie znajduje się dosłownie na ostatniej stronie. Ciekawie poprowadzona narracja, przedstawiająca na przemian czasy współczesne bohatera i jego sytuację rodzinną, a także opisujące drogę, jaką obrał w celu odnalezienia siebie i brakujących obrazów z przeszłości, oraz czasy, opowiadające o jego rodzicach i o życiu jego samego z okresu dzieciństwa.

Dzięki sprytnym zabiegom literackim, dokonanym przez D. Dixon, takim jak równoległość czasowa, przedstawianie danych wydarzeń z perspektywy różnych osób czy lakoniczne wspominanie o jakimś wydarzeniu (by później zaanalizować je kilka rozdziałów dalej, z punktu widzenia innego bohatera), powieść wywoduje stan przyjemnego podekscytowania, a kolejne strony można pochłonąć z szybkością błyskawicy.

()
CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę