Nasz profile

Tadeusz Słobodzianek – Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach.

Książki

Tadeusz Słobodzianek – Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach.

Tadeusz Słobodzianek – Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach.

Słowo/Obraz Terytoria, 2009
Ocena 5/5
Literacka Nagroda Nike

Dramat Nasza klasa jest pierwszym w czternastoletniej historii tej nagrody wyróżnionym dramatem, co według Tadeusza Słobodzianka stanowi uznanie dla całej polskiej dramaturgii – stojącej na bardzo wysokim poziomie, a mimo to niedocenianej.

Pierwsze lata dwudziestolecia międzywojennego. Klasa zbiorcza miasteczka we wschodniej Polsce, gdzie żyją obok siebie przedstawiciele dwóch religii monoteistycznych. Tu zaczyna się akcja, która kończy się tuż za progiem roku dwutysięcznego. Dzieci dorastają, zmieniają się, przychodzą okupanci, komunizm, emigracja. Polacy i Żydzi, którzy, będąc sąsiadami, należąc do zbiorowości określanej jako nasza, a więc wspólna, zdolni są tak samo do kochania, jak i do zdrady i zabójstwa. Ci, którzy wyjechali, próbują utrzymać kontakt ze wspólnotą. Fizycznie nieobecni, nie są w stanie uczestniczyć w jej codziennym życiu. Zostają wciągnięci i postawieni po jednej ze stron w istniejących poza ich wzrokiem relacjach i układach.

Starożytny dramat podstawą swojej budowy uczynił dialog, interakcję bohaterów. Tu czytelnik natknie się na postaci jakby oddalone od swojego życia, zdystansowane wobec własnego cierpienia, które opowiadają swoje doświadczenia jak losy obojętnych im ludzi. Właściwie nie prowadzą dialogu, sami sobie są narratorami i bohaterami, a przez swoje wypowiedzi snują jedną, spójną opowieść o pewnej tragedii, która się wydarzyła. Nie ma słusznej wersji. Nie ma moralizowania. Nie ma oskarżeń. Są pytania. O moralność, o stosunek jednostki do zbiorowości, w której żyje, o to, co i kiedy można nazwać naszym, swoim.

Tytuł kojarzy się z piosenką Jacka Kaczmarskiego oraz nazwą portalu społecznościowego. Rozsiani po świecie, kiedyś marzący na temat własnej przyszłości, dziś ją weryfikujący, na bieżąco możemy śledzić losy ludzi, których poznaliśmy w dzieciństwie. Co ciekawe, refleksja nad serwisem nieodległa jest od tej, jaką na temat kondycji relacji międzyludzkich można wysnuć z tekstu Słobodzianka.

Sztuka miała swoją premierę 16 października 2010 roku na deskach Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, którego dyrektorem jest sam autor sztuki, którą wyreżyserował Ondrej Spišák, Słowak znany ze scenicznej realizacji innego dramatu tego samego autora Merlin. Inna historia. W połowie września 2011 roku (15 i 16) będzie można ją obejrzeć po raz kolejny. Może ktoś zechce się wybrać?

()
CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę