Nasz profile

John Steinbeck – Tortilla flat

Książki

John Steinbeck – Tortilla flat

John Steinbeck – Tortilla flat

Ques Agency 2010
Ocena: 3,5/5

Życie za galon wina. Mniej więcej tyle jest wart żywot Danny’ego i jego przyjaciół z Tortilla Flat. Wszystko, co posiadają przez dłuższą lub krótszą chwilę, wymieniają na flaszkę u Torellego. Ale są to ludzie szczęśliwi. Źródłem ich radości jest to, że są razem. W alkoholowym upojeniu kłócą się, biją, oszukują. Lecz mimo to autentycznie się kochają.

Krytycy literaccy uważają, że Danny i jego kompania to pierwowzór dzieci kwiatów. Mnie bardziej przypominają naszych, polskich żuli. Jednak różnica między nimi jest zasadnicza. Nasi rodzimi pijaczkowie to wyjątkowe smutasy. Danny i przyjaciele to prawdziwa wesoła kompania. Pewnie dlatego, że żyją w słonecznej Kalifornii. Cała powieść Steinbecka to prawdziwy hymn pochwalny na cześć Zachodniego Wybrzeża. Leniwe promienie słońca, spokojny szum oceanu, pachnące lasy. To właśnie mały raj Danny’ego i przyjaciół.

Przez 158 stron czułem, jakbym był tam z nimi. Danny, Pilon, Pablo, Jesus Maria, Wielki Joe Portugalczyk, Pirat z jego psami i Ja. Razem piliśmy wino, kradliśmy, uwodziliśmy Seniority i spaliśmy w rowach. Cieszyliśmy się i płakaliśmy.

Powiem wam, że było mi cholernie smutno, kiedy skończyłem Tortilla Flat i wyjrzałem przez okno na tą ponurą, deszczową polską pogodę…

 PS Galon wina to około 3,7 litra. Bohaterowie powieści spokojnie wypijają go w pojedynkę.

 

()

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę