Nasz profile

Wolfgang Büscher – Berlin – Moskwa. Podróż na piechotę

Książki

Wolfgang Büscher – Berlin – Moskwa. Podróż na piechotę

Wolfgang Büscher – Berlin – Moskwa. Podróż na piechotę

Przeł. R. Makarska
wyd. CZARNE, 2004
Ocena: 3,5/5 

Mapa. Koszula i para spodni. Kapelusz panamski. Notatnik. Wszystko to w małym plecaku, który staje się jedynym towarzyszem autora przez ponad osiemdziesiąt dni w drodze po Niemczech, Polsce, Białorusi i Rosji. Cel jest jasno określony: Moskwa.

Pokłosiem owej podróży jest książka – reportaż. A raczej ciąg wspomnień. Czasem ciekawych, czasem mniej. Wydaje się, iż autor chciał dobrać historyjki czy przemyślenia tak, aby zadowolić każdego. Więc znajdziemy tam niemal sztandarowe miłosne tragedie o zakochanym Niemcu oficerze i polskiej hrabinie (albo, w innym miejscu, Żydówce); opisy Czarnobyla; współczesną diagnozę miast byłego bloku komunistycznego; niemal psychologiczną analizę mentalności małomiasteczkowych ludzi; poszukiwanie Rosyjskiej Duszy; filozofię marszu… Jednym słowem: wszystko i nic. Nie wiadomo do końca, dla kogo było to pisane. Przez co mamy wrażenie miałkości albo dobierania przygód pod publiczkę.

Wciąż za panem Wolfgangiem ciągnie się przeszłość i uprzedzenia. Nie da rady nie zauważyć rzewności w opisach Rosji i dystansu wobec Polaków. Co rzutuje na jakość książki – trzeba przebrnąć przez, niestety blady, początek, by uszczknąć coś ze specyficznego, intymnego klimatu. Dopiero po przekroczeniu granicy Białorusi z Polską, książka nabiera rumieńców.

Na obronę można rzec, iż reportaż rządzi się swoimi prawami. Ten, z podróży z Berlina do Moskwy, jest dobry. Po prostu dobry. Nie zostaje w pamięci, ale też nie razi autokreacją. Wolfgangowi Büscherowi można więc potowarzyszyć w Podróży na piechotę.

 

(Anna Iwanowska)

Doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, z zamiłowania naukowiec i pasjonat języka polskiego. Z zawodu redaktor i korektor. W latach 2010-2014 związana z Wydawnictwem Region. Swoją pracę doktorską poświęca "Dowcipowi językowemu w tekstach polskiego kabaretu z lat 2000-2013". Pracuje w Biurze Prasowym Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Mediator prowadzący rozmowy w duchu Porozumienia Bez Przemocy (NVC), metody komunikacji Marshalla Rosenberga. Uwielbia egzotyczne herbaty, kawę (koniecznie z mlekiem!) i zagraniczne seriale.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę