Nasz profile

Mario Vargas Llosa – Jak ryba w wodzie. Wspomnienia

Książki

Mario Vargas Llosa – Jak ryba w wodzie. Wspomnienia

Mario Vargas Llosa – Jak ryba w wodzie. Wspomnienia

Kraków 2010
Ocena 5/5

„Dowiedziałem się, że tata wcale nie umarł. I zdecydowałem kandydować na prezydenta Peru.”

 

Tak najprościej wprowadzić w treść utworu, który w ułożonych na przemian rozdziałach snuje opowieść o kształtowaniu się sylwetki pisarza z jego działaniami na rzecz kampanii prezydenckiej w Peru w latach 1987-1990. Wspomnienia ułożone chronologicznie płyną dwutorowo, raz jako historia człowieka, który z każdym rokiem zbliża się do realizacji swojego postanowienia: bycia pisarzem, raz jako zaangażowanego społecznie idealisty i reformatora, któremu nie udaje się osiągnąć celu: pozycji, która umożliwiłaby realizację naprawy sytuacji społecznej i gospodarczej jego ojczyzny.

Kontrast obu zatrzymuje noblistę na pozycji człowieka, z jego drobnymi sukcesami i wielkimi porażkami, człowieka między ludźmi, poświęcającego swoją pasję dla dobra kraju, cierpiącego zmęczenie, oszczerstwa i frustracje, niemal tragicznego. W tym, zarówno jako aktywny młodzieniec i dojrzały członek ruchu polityczno-społecznego, autor-bohater nigdy nie jest sam, zawsze w otoczeniu ludzi, których bezlik przedstawia w toku opowieści, ludzi, którzy wywierają wpływ na jego osobowość i podejmowane decyzje.

Beznamiętny ton, z jakim autor pisze o sprawach, do których nie wszyscy chcieliby się przyznać, wstrząsa i idzie w parze z wielką dbałością o rzetelność przytaczanych danych. Otwartość i skrupulatność potrafią zaaferować tak bardzo, że przewróciwszy ostatnią stronę chciałoby się sięgnąć po ciąg dalszy… A tego nie ma. Być może do wspomnień też nie trzeba dodawać nic więcej.

 

()

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę