Nasz profile

Frank Gonzaleza-Crussiego – Tajemnice ciała

Książki

Frank Gonzaleza-Crussiego – Tajemnice ciała

Frank Gonzaleza-Crussiego – Tajemnice ciała

Znak 2010
Ocena: 5/5

Nigdy wcześniej nie interesowałem się tematyką z pogranicza medycyny a teoretyczne zagadnienia anatomii nie pociągały mnie. Mówiąc szczerze, nie spodziewałem się interesującej książki, ale moje wyobrażenia okazały się mylące. Wbrew pozorom, nie mamy tutaj do czynienia z tekstem napisanym z użyciem języka pełnego medycznych terminów.

Frank Gonzalez-Crussi, patolog i autor przeszło 10 książek, wprowadza odbiorcę w historię medycyny. Robi to jednak w sposób zaskakujący i zabawny. Gonzalez-Crussi skupia się na tym, jak zmieniało się postrzeganie, w medycynie i społeczeństwie, funkcji poszczególnych narządów ludzkiego ciała oraz ich role i znaczenie w kulturze. Ukazuje, jakie mity narosły przez wieki wokół niektórych czynności fizjologicznych, które dzisiaj wydają się oczywiste. Trawienie, wydalanie, oddychanie, rozmnażanie czy krążenie zostały dzisiaj obdarte ze swoich tajemnic, ale możliwość zapoznania się z poglądami tak skrajnie różnymi od obecnych, oraz często wręcz komicznych, okazuje się bardzo ciekawa i potrafi wciągnąć czytelnika i momentami nawet mocno rozbawić historiami, które przytacza autor. Dotyczą one również osób dobrze znanych takich jak Fryderyk Chopin, Napoleon czy nawet Rasputin. Praktycznie co stronę spotykamy przypisy o pochodzeniu źródeł, którymi się posługiwał autor. Warto także wspomnieć o tłumaczeniu na język polski, które jest bardzo rzetelne i dobrze oddaje charakterystyczny humor pisarza, wywołując częsty uśmieszek na twarzy w trakcie lektury. Książka jest spójna i jedynie w paru momentach można odnieść wrażenie, że odchodzimy od głównego tematu rozdziału, poznając luźne przemyślenia autora na temat kultury czy sztuki. Mimo że wydają się nie pasować do reszty rozdziału, wcale nie odczuwa się potrzeby, aby je ominąć.

Książka stanowi idealną pozycją dla ludzi lubiących ciekawostki, nie tylko medyczne, i informacje z nimi związane. Także osoby związanie w medycyną powinny sięgnąć po tą pozycję, ponieważ tego typu informacji nie znajdziecie z żadnym podręczniku a już na pewno w takich ilościach. Mówiąc krótko, książkę czyta się przyjemnie. Po przeczytaniu pozostaje pewien niedosyt, bo książką mogłaby być jednak dłuższa.

Dawid Linowski

Absolwent Politechniki Gdańskiej, ścisłowiec, zapalony elektronik. Wielki fan misji na Marsa, gdyby mógł, poleciałby tam sam. Zaangażowany w projekty naukowe związane z precyzyjną elektroniką. Uwielbia książki i w głębi duszy, po wielogodzinnym kopaniu, znajdzie w sobie cząstkę humanisty. Redaktor działu aktualności.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę