Nasz profile

Lena Najdecka – Rodzina Wenclów. Wspólnik

Książki

Lena Najdecka – Rodzina Wenclów. Wspólnik

Lena Najdecka – Rodzina Wenclów. Wspólnik

Instytut Wydawniczy Erica
4/5

Powieść nazywana sagą rodzinną odkrywającą mankamenty dzisiejszej klasy średniej. Z tym wszystkim można się zgodzić. Czy jednak przesadą jest określenie (zamieszczone na okładce książki), że lektura „trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony”?

Z każdą kolejną stroną książki poznajemy jej bohaterów – członków rodziny Wenclów, tj. Ryszarda i Elżbietę oraz ich trzech synów i dwie synowe, a także, choć już w mniejszym stopniu rodzinę Roliczów i innych ludzi związanych mniej lub bardziej z Wenclami. Dowiadujemy się, jakie łączą ich relacje, gdzie pracują i jakie zajmują stanowiska, czyje małżeństwa są udane, a czyje nie. Jednak najlepszy obraz rysuje się tam, gdzie narrator wprowadza nas w świat pracy, zależności między stanowiskami. Pieniądz jest tu siłą decydującą o stanowisku, pozycji w firmie, poważaniu. Nieważne są wartości, ważne są układy i korzyści, jakie można z nich czerpać. Szczęścia nie ma albo jest pojmowane w dziwny, jakby ukazany w krzywym zwierciadle sposób. Są za to błyskawiczne kariery, piękne kochanki, przebiegli adwokaci, zdrady małżeńskie i „integracyjne” wyjazdy służbowe – zjawisko coraz bardziej rozpowszechnione.

Niewątpliwym walorem Rodziny Wenclów jest sposób kreowania postaci. Nie są one jednoznaczne, pełne sprzeczności i wątpliwości. Stają się dzięki temu niezwykle realne. Osadzenie wydarzeń w jak najbardziej współczesnych realiach pozwala odwoływać się do własnego życia, zwłaszcza zawodowego. Firmowe „wyścigi szczurów”, karierowicze starający się wzbogacić za wszelką cenę i wszechobecna angielszczyzna wtrącana bez najmniejszej potrzeby to nic, co by mogło nas zdziwić. Pod tymi względami powieść urzekająca, obnażająca rzeczywistość.

Nieco gorzej sprawa się ma z intrygą, która ponoć miała nas trzymać od samego początku do końca. Owszem, fabuła ma kompozycję otwartą, zapowiadającą kolejne wydarzenia (następne części to Układ i Rozrywka) i nie da się ukryć, że im bliżej końca, tym jest coraz ciekawiej. Nie można jednak równie pochwalić początku. Wprowadzenie w układy między poszczególnymi bohaterami dłuży się, zwyczajnie trzeba przez nie przebrnąć, licząc, że dalej będzie ciekawie. Niewielką ujmą dla całej publikacje wydaje się być również okładka, nieprzyciągająca uwagi czytelnika. Sugeruje w sposób zbyt oczywisty niewielką część wydarzeń, która nie jest głównym atutem książki.

Mimo tych mankamentów, książkę warto przeczytać, traktując ją przede wszystkim jako studium natury ludzkiej i satyrę wszechobecnej klasy średniej, dorobkiewiczów i dużych korporacji. Miejmy nadzieję, że kolejne części sagi będą podążać w tym kierunku.

Fragmenty książki:
„Ruszył przez niemiłosiernie zatłoczoną salę i zaczął przeciskać się w stronę bufetów. Stoły uginały się od jedzenia, lecz jeden rzut oka wprawnego Ryśka – starego bywalca hoteli all inclusive – wystarczył, by ocenić, że wszystko tu było pośledniej jakości. Lawirował pomiędzy suchymi niemieckimi starcami, ostrożnie transportującymi co lepsze kąski do stolików. Przy beczułce z winem odstał swoje, mamrocząc pod nosem ciche przekleństwa. Czy za te pieniądze nie można postawić tych beczułek więcej? […] Jeszcze parę lat temu rodacy lękliwie przemykali po takich kurortach a dziś?”„Ta przeklęta Jagodzińska miała chyba gigantyczne problemy ze sobą. Klasyczny czterdziestoparoletni babochłop, który nie ma szans na „ułożenie sobie życia” i wyżywania się na podwładnych. […] A więc tak będzie wyglądała i ona, kiedy nie uda się jej na czas znaleźć faceta i dochrapie się wyższego stanowiska. A stanie się tak na pewno, bo jeśli nie założy własnej „rodziny” (ależ to brzmiało!), cóż innego będzie miała do roboty, jak piąć się po szczeblach kariery”.

()

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę