Nasz profile

Paweł Zuchniewicz – Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim

Książki

Paweł Zuchniewicz – Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim

Paweł Zuchniewicz – Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim

Znak 2011
Ocena 4/5

„Ojciec wolnych ludzi” jak mówi podtytuł książki jest opowieścią. Na tyle jednak niezwykłą, że nie ma tu miejsca na wymyślone historie. Paweł Zuchniewicz stworzył portret Prymasa na podstawie źródeł historycznych. Wybrał jednak tylko niektóre wątki z życia Wyszyńskiego. Nie mamy więc do czynienia z biografią, a próbą przybliżenia postaci, która do tej pory pozostawała w cieniu Jana Pawła II.

Choć stalinizm, aresztowania, represje to trudne tematy, pozycja poprzez swoją formę jest bardzo lekka w odbiorze. To że znamy przebieg wydarzeń i zakończenie, zupełnie nie przeszkadza. Historia Kościoła i Polski z perspektywy Prymasa jest inna, bo widziana oczami wiary. Sam Wyszyński poprzez lekturę staje się bliższy. Poznajemy tytana pracy, którego intensywny tryb życia męczył nawet obserwujących go funkcjonariuszy bezpieki. A z drugiej strony człowieka ciągle walczącego ze swoją fizyczną słabością. Najpierw księdza, który nie widzi siebie w roli biskupa, potem biskupa, który wcale nie marzy o byciu tym najważniejszym. Wreszcie Prymasa klękającego w pokorze przed młodszym o niemal dwadzieścia lat Wojtyłą wyniesionym do godności papieża. Atutem książki są wątki poboczne. Czytelnik dowiaduje się więcej m.in. o kobietach otaczających Prymasa. Jedną z nich była Maria Okońska. Jej życie to gotowy materiał na kolejną opowieść. Być może autorstwa Pawła Zuchniewicza? Lekki niedosyt może wywołać brak fotografii Wyszyńskiego. Po przeczytaniu tej książki patrzy się na niego innymi oczami i chciałoby się skonfrontować literacką wizję z rzeczywistym uwiecznieniem na zdjęciach.

Książka polecana niewątpliwie dla osób interesujących się Kościołem. Pomoże też chcącym pogłębić swą duchowość. Chociaż akcja dzieje się w zniewolonym kraju, Zuchniewicz pokazuje nam wolnych ludzi. Jego książka pozwala zrozumieć ten paradoks.

Wybrane fragmenty:

„Ojciec Święty mianował księdza profesora biskupem lubelskim – powiedział Hlond.
Nogi ugięły się pod nim z przerażenia.
-Eminencjo, mnie? Ale… – miał tak wiele argumentów, które dowodziły, że jest najmniej odpowiednim kandydatem na to stanowisko.
-Ojcu Świętemu się nie odmawia.
-Eminencjo, czy mogę przynajmniej poprosić o jeden dzień do namysłu?”

„Stoczek Warmiński.
Ręce miał tak zgrabiałe z zimna, że z trudem mógł utrzymać pióro. Ostatnią notatkę zrobił przed dziesięcioma dniami. Zastanawiał się czasem, czy jego zapiski były czytane przez opiekunów w czasie, gdy opuszczał pokój. Tego pewnie nie zrozumieją: Iacta cogitatum tuum in Dominum, et ipse te enturiet, et dabiit Tibi petitiones cordis tui*. Nawet jeśli im ktoś przetłumaczy – nie zrozumieja, bo nie wiedzą, co znaczy pokładać całą ufność w Panu”
*Zrzuć na Pana swoje troski, a On cię nakarmi i spełni oczekiwania twojego serca.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę