Nasz profile

Magdalena Grzebałkowska – Ksiądz Paradoks

Książki

Magdalena Grzebałkowska – Ksiądz Paradoks

Magdalena Grzebałkowska – Ksiądz Paradoks

Znak 2011
Ocena 5/5


Skandal. Ksiądz, który ma przyjaciół. Wśród nich kobiety. Ksiądz, który nie lubi swojego wyglądu i dlatego zaczyna nosić tzw. tupecik. No sensacja po prostu. Tak próbowano przyciągnąć uwagę do książki będącej biografią osoby niezwykle skromnej, skrytej i sławnej jaką jest ks. Jan Twardowski.

Nie mogę odmówić autorce podziwu za ogrom pracy włożonej w zebranie informacji o życiu księdza. Szczegóły, dawne zapiski, wspomnienia spotkań, dokumenty. To praca iście kronikarska. Nie pomaga to w zafascynowaniu się niezwykłą postacią księdza poety. Odnalezienie go wśród wielu faktów wymaga dużej cierpliwości.

Poznajemy osobę o niezwykłej wrażliwości, ale przede wszystkim księdza służącego innym, gotowego do wielkich poświęceń, roztargnionego, czasem w depresji. Obdarowanego wielkim talentem, potrzebą pisania, której nie może wykorzenić. Pisze więc i w ten sposób też służy Bogu. Pokazuje Boga rzeczy małych, zwyczajnych i pięknych. To na czym usiłowano zbudować sensację, przyciągnęło mnie do księdza Jana. Warto poznawać takich księży jak on: z kompleksami, zmaganiami i całkowicie oddanego Jezusowi w sposób szczery i prosty. Czytając próbowałam znaleźć odpowiedz na pytanie, jak udawało mu się mieć tak osobista więź z Panem Bogiem przez całe życie.

To co jest ogromnym zyskiem z poznawania świata księdza Twardowskiego, to możliwość poznania codziennego życia i pracy w kościele. Odkryłam nieznany świat kobiet – sióstr zakonnych, które przez lata wykonują mnóstwo pracy, z której niewielu zdaje sobie sprawę. Prowadzą domy, sprzątają, udzielają pomocy biednym, szyją, piorą, zarządzają budżetami fundacji, parafii i organizacji. Niewidoczne życie niezwykłych kobiet.

Bardzo doceniam też autorkę za obiektywność. Nie miałam poczucia, ze narzuca mi wnioski, raczej stawia pytania, pokazuje fakty, które udało jej się nieraz z trudem poznać, tak jak w przypadku wojennej i powstańczej przeszłości księdza. Niewiele wiadomo, niewiele mówił, choć z okien wojennego mieszkania w Warszawie było widać ulice getta. Dlaczego nie chciał mówić o sobie? Jak to wpłynęło na jego pisarstwo?

Książkę polecam szczególnie tym, którzy już czują się zaprzyjaźnieni z księdzem Janem dzięki jego wierszom, to da Wam wytrwałość i ciekawość potrzebne, by wejść w świat księdza przedstawiony przez p. Magdalenę.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę