Nasz profile

Gary Braver – Tunel

Książki

Gary Braver – Tunel

Gary Braver – Tunel

Replika 2011
Ocena 4+/5
PATRONAT POD PRĄD

„Co, jeśli nie musiałbyś umrzeć, aby dowiedzieć się, czy istnieje niebo? Co, jeśli dowód na to mógłby cię zabić?” – w ten sposób wydawcy Repliki próbują zachęcić czytelnika do przeczytania powieści Gary’ego Bravera pt. „Tunel”. Dla niektórych ten temat może wydawać się zbyt abstrakcyjny, wręcz paranormalny, aby sięgnąć po tę książkę. Ale samo sedno znajduje się w zjawisku znanym każdemu z nas – we śnie.

Zack Kashian wskutek wypadku zapada w śpiączkę i w stanie całkowitej nieświadomości wypowiada słowami Jezusa Modlitwę Pańską po aramejsku. Szybko zostaje okrzyknięty mianem cudu, a do jego łoża szpitalnego przybywa rzesza pielgrzymów. Dla przeprowadzającej badania nad snem i śmiercią Elizabeth Lurii młody chłopak jest idealnym obiektem doświadczalnym. Ten, pogrążony w długach, chętnie się na to zgadza. Poddaje się szeregom zabiegów polegających na chwilowej martwicy. Od tej chwili życie bohatera ulegnie diametralnej zmianie. Ten zagorzały ateista zostanie postawiony w sytuacji, gdzie niczego nie można wyjaśnić w racjonalny sposób. Dla jednych jest idealną szansą na udowodnienie istnienia Boga, na dzień chwały, „dzień, w którym wszyscy będziemy się radować”, a dla drugich Antychrystem, przez którego przemawia Szatan.

„Tunel” to thriller z wątkami medyczno-metafizycznymi, a nawet psychologicznymi i miłosnymi. Jeżeli do lektury zniechęcić mają terminologia medyczna czy tematyka religijna – bez obaw, autor w przystępny sposób wyjaśnia wszelkie zagadnienia. Stopniowo zostajemy wprowadzeni w świat snu, jego zagadek, aby w finale dowiedzieć się zaskakującej prawdy. Czytelnik zostaje zasypany całym szeregiem z pozoru nic nieznaczących wydarzeń, które powoli ujawniają swoją ukrytą tajemnicę. Eutanazja przeprowadzona na mężczyźnie przez jego kolegę, powrót nieboszczyka, niczym zombie, do świata żywych, kolejne badania Zacka, przenikanie jawy ze snem – wszystko to zapewnia niezapomniane wrażenia. Każdy najmniejszy wątek, bohaterowie – wszystko to zostało do końca przemyślane przez autora. Każdy, kto sięgnie po tę książkę, pozostanie przy niej aż do przeczytania ostatniego słowa. Do końca towarzyszyło mi pytanie: czy istnieje naukowy dowód na istnienie Boga, czy może po prostu czegoś znacznie potężniejszego od ludzkości? Jednak, kierując się słowami doktora Frankensteina: „ Wiara w życie po śmierci jest w porządku, ale próby udowodnienia jego istnienia zapuszczają się tam, gdzie nie powinny.”

Sama okładka powieści Bravera może przyciągnąć uwagę wielu czytelników. Piaszczysta plaża wyłaniająca się znad horyzontu nieba na zielonym tle. A wszystko to dodaje tajemnicy, która jest podstawową cechą treści „Tunelu”. Towarzyszy ona od prologu, który pozornie nie ma żadnego związku z historią Zacka, aż do rozwiązania nurtującej zagadki trwającej od pierwszego zażycia tetrodotoksyny przez studenta. Studenta, który w nieoczekiwany sposób staje się wręcz mordercą. Jedyne, co może rozczarować ( a przynajmniej rozczarowało mnie), to zakończenie – zbyt hollywoodzkie i nieprawdopodobne.

Jak pogodzić naukę z religią? Jak udowodnić istnienie życia po śmierci? Czy po śmierci spotkamy swoich bliskich? Czy w niebie jest miejsce dla ateistów i agnostyków? Czy Zack jest jedynie marionetką w rękach szalonych badaczy, czy rzeczywistym rozwiązaniem zagadki życia i śmierci? Co wydarzyło się, gdy w śpiączce przemawiał w nieznanym języku? Jak odróżnić sen od rzeczywistości? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź po lekturze „Tunelu” Gary’ego Bravera. Polecam zarówno znawcom neurobiologii, jak i zupełnym laikom, zagorzałym katolikom, jak i ateistom. Każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie.

Fragmenty powieści:

Budzi się – Męski głos.
Zack skrzywił się w jaskrawym świetle. Niebo – pomyślał. – Jestem w niebie.
Ale to, co widział, przybrało kształt przezroczystego panelu, który okrywał lampy na suficie laboratorium. Spróbował się poruszyć, jednak ręce i nogi miał unieruchomione, został przyłączony do rozmaitych kabli i czujników, w żyle miał igłę kroplówki. Obok Elizabeth Lurii w zwykłym ubraniu stali dwaj mężczyźni. Jeden miał łysinę oraz czerstwą, różową twarz. Tę twarz już wcześniej gdzieś widział. Ten drugi był chudy, miał ciemne włosy i nosił okulary.
– Przykro mi, Zack – powiedziała. Stała po drugiej stronie noszy.”

„Drobniutka kobieta z zespołem Downa trzymała Zacka za rękę, a ktoś robił jej zdjęcie. Z ulgą dojrzała między tymi wszystkimi ludźmi, że Zack wciąż oddycha, a monitory rejestrują jego czynności życiowe. Jednak na jego kocu leżały różańce, kartki z modlitwami, religijne świecidełka, posążki i fotografie. Ludzie dookoła niego modlili się i czynili znak krzyża, dotykając jego rąk i twarzy.
– Wynoście się stąd! – krzyczała jak szalona. – To mój syn. Wynocha stąd!
– Mam guza – powiedziała jedna z kobiet. – Chcę tylko wyzdrowieć. – jej usta zadrżały, kiedy tak prosiła.
Inna, tuż obok, powiedziała:
– Jest tu Jezus, by mnie uleczyć. Nie chcę umrzeć.
Jakiś mężczyzna przepchnął się tuż obok niej i twierdził, że Bóg jest obecny w Zacku.
– Chcemy, by Jezus ocalił moją żonę. Jest bardzo chora.”

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę